LPG veya Yakıt Tasarruf Cihazı Taktıranlar, Taktırmayı Düşünenler.. Dikkat!

burak_d

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba;

1.5 sene önce LPG'li Corsa aldım. Aracım 2008 model. Araçta ek olarak "yakıt tasarruf cihazı" denilen bir alet daha vardı. İlk sahibi taktırmış.(Sadece hava yaksın istedi galiba) Ben arabayı aracıdan aldım.

Geçtiğimiz temmuz ayında, yolda seyir halinde iken araç kendi kendine 4'lü flaşörleri yakmaya başladı. Tuşa bassanız bile kapanmıyor. Yolda istemeden de olsa 4'lüler yana yana gittim. Aynı gün içerisinde gösterge ışıkları yanıp sönmeye başladı.(Kendi kendine akü ışığı, arıza ışığı yandı söndü, voltaj düşüşü oldu)

Sonrasında kendiliğinden geçti fakat soluğu hemen serviste aldım. Gittiğim servisteki usta "-Abi bunlar elektronik araçlar. Sıcaktan falan olmuştur herhangi bir arıza görünmüyor" deyip beni yolladı.

Sonrasında yine seyir halinde iken, aracın sigortasından(kısa-uzun farların açıldığı yer) beyaz beyaz duman çıkmaya başladı. Hemen stop ettim ve kutupları söktüm.

Çekici çağırıp soluğu serviste aldım. Aracım 3 hafta serviste ( İzmir SURTAŞ Opel) kaldı. Ve denilene göre, bu yakıt tasarruf cihazı kısa devre yapmış. Sigorta kutusu (BCM diye geçiyor.) ve bir kablo soketiyle birlikte yanmış.

Cebimden çıkan masraf işçilik dahil ~3000TL

Siz siz olun, aracınıza LPG taktırırken dahi bir kez daha düşünün. Ya da işinin ehli birisine bu işi yaptırın. En kötü senaryoyu düşünürsek aracım komple yanabilirdi, patlayabilirdi.

Herkese teşekkür ederim.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Geçmiş olsun ama bu tasarruf cihazından pek öyle sorun çıkacağını sanmam ya. Bizim bildiğimiz cihazlardan ise şu boruya kelepçe ile tutturulan kıytırık cihazlardan bahsediyorum tabi ben. İşte senin yaşadığın olaylardan başıma gelir korkusundan yıllarca park sensörüm olsun istedim ama elektrik tesisatı korkusundan takdıramadım.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yanan ve kisa devre yapan tasarruf cihazi onu anladik da olay Lpg'ye nerden baglandi onu anlamadim.

burak_d

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yanan ve kisa devre yapan tasarruf cihazi onu anladik da olay Lpg'ye nerden baglandi onu anlamadim.

LPG'nin elektrik tesisatı sonradan bağlandığından dikkat çekmek istedim. Yani bu olay lpg ile de sınırlı değil. Ekstradan takılan lamba,ışık vs. de bunu içeriyor.

burak_d

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun ama bu tasarruf cihazından pek öyle sorun çıkacağını sanmam ya. Bizim bildiğimiz cihazlardan ise şu boruya kelepçe ile tutturulan kıytırık cihazlardan bahsediyorum tabi ben. İşte senin yaşadığın olaylardan başıma gelir korkusundan yıllarca park sensörüm olsun istedim ama elektrik tesisatı korkusundan takdıramadım.

Valla abi ben ustaların söylediğini söylüyorum :rolleyes: bcm'in yandığını görünce ustanın ilk dediği şey abi bunun yanması imkansız dedi.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun. elektrik tesisatına yapılan ek donanımlar uygun sigortayla desteklenmeli...her kablo gerekli olan akıma göre konuluyor araçlara.
anlamadığım nokta 3000 tl olan kısım...naptılarda 3000 lira masraf çıktı...

burak_d

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun. elektrik tesisatına yapılan ek donanımlar uygun sigortayla desteklenmeli...her kablo gerekli olan akıma göre konuluyor araçlara.
anlamadığım nokta 3000 tl olan kısım...naptılarda 3000 lira masraf çıktı...

1500TL BCM denilen sigorta kutusu ( Body Control Module diye geçiyor. Sinyalizasyondan tutun da merkezi kilide kadar herşey burada)
750TL yanan kablo ve soketi (sadece 1 kabo yanmış ve sigortaya yapışmış durumdaydı)
80TL motor şifresi
geri kalanı da işçilik. ön konsol komple söküldü.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1500TL BCM denilen sigorta kutusu ( Body Control Module diye geçiyor. Sinyalizasyondan tutun da merkezi kilide kadar herşey burada)
750TL yanan kablo ve soketi (sadece 1 kabo yanmış ve sigortaya yapışmış durumdaydı)
80TL motor şifresi
geri kalanı da işçilik. ön konsol komple söküldü.

rakamlar şaşırtıcı gerçekten.. geçmiş olsun

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Misal bugün araçta bir şey yok idi neyse ekmek aldım arabaya bindim Konta çevirdim anında güm sesi sonra lpg de gaz yemedi benzine aldım sanayiye gittim bir gaz ayarını yaptığını söyleyen varlığa on tl verdim zehir zıkkım olsun sadece bir vidayı çevirmek için on tl sanki biz parayı yoldan topluyoruz