Lpg sızdırdı 2 yaşındaki çocuk yanarak can verdi!

greystone

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
muayenede gaz sızdırmazlık raporu zorunluluğu kalktı diye duyurmuştum ben

http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=83656

Babanın ihmali, iki yaşındaki kızının yanarak ölmesine sebep oldu.

Güncelleme:28 Mart 2012 16:55 Antalya'nın Kepez İlçesi'nde iki kardeş, iki ve üç yaşındaki çocuklarını otomobile kilitleyip kahvehaneye okey oynamaya gitti. Park halindeki LPG'li otomobilde bulunan 2 yaşındaki Asmin Cuman ile kuzeni 3 yaşındaki Baran Cuman çakmakla oynarken, gaz kaçağı nedeniyle araç içinde aniden alev topu oluştu. Çocuklardan Asmin Cuman yaşamını yitirirken, Baran Cuman ise olaydan yara almadan kurtuldu.
Fotoğraflar için tıklayın...
Olay saat 13.30 sıralarında Kepez İlçesi Mehmet Atay Caddesi üzerindeki Nayla Atay Parkı önünde meydana geldi. Amca çocukları Serdal Cuman ve Sabri Cuman, çocuklarıyla birlikte 07 EHC 90 plakalı otomobille gezintiye çıktı. Nayla Atay Parkı'nda duran Serdal ve Sabri Cuman, çocukları Asmin ile Baran'ı otomobilde bıraktı. Arka koltukta oturan çocuklar iddiaya göre koltuğun üzerinde buldukları çakmakla oynamaya başladı. Bu sırada gaz sızıntısı olduğu sanılan otomobilde yangın çıktı ve araç içinde alev topu oluştu. Kapıya yakın olan Sabri Cuman'ın oğlu 3 yaşındaki Baran kendisini dışarı atmayı başarırken, Serdal Cuman'ın kızı Asmin alev topuna dönen otomobilde yanarak can verdi.

Otomobilin alev topuna döndüğünü gören Serdal ve Sabri Cuman'ın koşup alevleri söndürmek için gösterdiği çabalar da yetersiz kaldı. Yangın, Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü. Olayı duyan çocukların yakınları koşarak geldikleri olay yerinde sinir krizi geçirdi.
Yangının ardından otomobilde inceleme yapan Antalya Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şubesi ekipleri, yangının kesin nedenini belirlemek için çalışma yaptı. Küçük kızın cesedi, olay yerinde yapılan incelemenin ardından Antalya Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.
Cuman ailesinin bir süre önce Adapazarı'ndan geyip Antalya'ya yerleştiği, ailenin cadde ve kavşaklarda otomobil sürücülerine çiçek satarak geçimlerini sağladıkları belirtildi.
DHA/İHA

http://haber.mynet.com/2-yasindaki-cocuk-yanarak-can-verdi-622751-yasam/

mustaferbil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
maalesef bu daha başlangıç. sızdırmazlık raporunun kaldırılması hiç iyi olmadı. bi sürü patlamaya hazır bomba olacak yollarda. zorunluluk olmadığından kimse önemsemeyecek. yetkililerin bir an önce bu yanlışın önüne geçmeleri gerekiyor ki daha fazla can yanmasın ..

buraqh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sızdırmazlık raporu hayati önem taşıyor nasıl kalkar anlamak mümkün değil

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Devlet işin kolayını her zaman bulur. Bir şeyi denetlemeye gücü yetmezse ya serbest bırakır ya da işi özel sektöre devreder. Mesela (bir çoğunuz bilmiyor olabilirsiniz) belediyeler kusursuz diye ruhsat verdikleri asansörleri her sene denetlemek zorundadırlar (aylık zorunlu bakımları zaten var). Önceleri bu işi başka bir kuruma havale etmişken şimdi MMO (http://www.mmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=27129&tipi=2&sube=4) ile anlaşma yapmışlar. Bizim bölgede şimdiye kadar sınıfı geçen asansöre denk gelmedim. İyi güzel de bu asansörlere 7 sene evvel "uygundur" raporunu veren kurum Uganda'lı mühendisler mi oluşuyordu? Asansörün kapısına aslanlar gibi "bu asansörün kullanımı can ve mal güvenliği açısından sakıncalıdır" etiketini yapıştırdılar. İşin ilginç yanı iki blokdaki asansörlerimizi aynı firma kurdu aynı firma denetledi. Ama bulunan eksiklikler farklı :). Firmayı çağırdık "asansörlerin kullanılmasında hiç bir tehlike yok" dedi. Aklımda kalan can güvenliği ile ilgili bir iki madde. Asansör kuyusuna inen merdiven kısa - Asansör kuyusunun ışığı yetersiz (bir iki günde bir bütün komşular burada toplanıp eğleniyoruz da :) ) - giriş kat asansör kapısının (dağılmaz tipdeki) camında 5 cm lik bir çatlak. Bunun gibi komik mazeretler nedeniyle asansörlerimiz maalesefe tehlike saçıyormuş (çevre sitelerdeki asansörler arasında bizimkiler son derece emniyetliler, hatta iddia ediyorum TBMM nin asansörlerinden bile daha sağlıklıdırlar)

cedoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
azıcıkta hırsızı dövelim. suç bizde hiç yokmu acaba diye şöyle bir düşünelim.ucuz olsun diye lpg nin kontrollerinden kaçmak, ucuz olsun diye farlarda xenon u merceksiz kullanmak, ucuz olsun diye yakıt olarak 10 numara yağ kullanmak, ucuz olsun diye fren tertibatlarının bakımında ustaya onu takma çok pahallı demek, ucuz olsun diye aracın lastiklerini en adisinden kullanmak, ucuz olsun diye motoru yorulmuş trafikte her an kazaya sebebiyet verecek araçlara inatla binmek, ucuz ucuz ucuz.... daha bir çok detay..

işte bu insan hayatı çok ucuz bizim için..............

scorpion49hgc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
azıcıkta hırsızı dövelim. suç bizde hiç yokmu acaba diye şöyle bir düşünelim.ucuz olsun diye lpg nin kontrollerinden kaçmak, ucuz olsun diye farlarda xenon u merceksiz kullanmak, ucuz olsun diye yakıt olarak 10 numara yağ kullanmak, ucuz olsun diye fren tertibatlarının bakımında ustaya onu takma çok pahallı demek, ucuz olsun diye aracın lastiklerini en adisinden kullanmak, ucuz olsun diye motoru yorulmuş trafikte her an kazaya sebebiyet verecek araçlara inatla binmek, ucuz ucuz ucuz.... daha bir çok detay..

işte bu insan hayatı çok ucuz bizim için..............
Doğru diyorsun.Aslında yiyebileceğimiz yemeğin fazlasını almak gibi bir şey bu.Açık büfe ya.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sızdırmazlık saporu demiş arkadaşımız.Kendisine sevgilerimi sunuyorum ve buna yazacağım cevabın tamamen genel olduğunu bilmesini istiyorum.Direk şahsa özel değil.Sanırım yanlış anlamaların önüne geçer bu açıklamam.

Sızdırmazlık raporu için koşturur dururuz.İlla mühendis olur versin diye.İlla birinin gütmesimi lazım aracın sızdırıp sızdırmadığını anlamak için.Sormak lazım kaç kişi 6 aylık periyodik bakımlarını yaptırıyor lpg sisteminin.Bunun için illa devletin yasa çıkarıp araç sürücülerini gütmesimi lazım?Yoksa böyle çocukların araç içinde yanmasımı lazım?

Bizzat kendi adıma söylüyorum bu paragrafı.Bende vectra C varken lpg de vardı.Hiç sorun yaşamadım.Çünkü öndeki aracın egsozundan çıkan lpg kokusunu bile ihtimale bırakmaz kontrol ettirirdim.Özellikle 6 aylık periyodik bakımlarını mutlaka yaptırırdım.Parçamı değişecek?Değiştir kardeşim.İdare eder olmayacak benim aracımda.Ben idare edemem arkadaş.Eskinin yenisi hiç bir zaman olmadı.Çünkü o arabada benim gözümden sakındığım, gerekirse elimle kalbimi söküp verebileceğim sevdiklerim gezdi her zaman.Param mı yok?Yaptırana kadar yatsın kapının önünde.Ama benim param yok diye arabamda sevdiğim birine birşey olmasın yeterki.

Geçen gün üç liranın beş liranın hesabını yapacaksan arabayı kapına uğratmayacaksın dediğimde herkes kızdı bana.İşte üç lira beş liranın hesabını yapmanın sonuçları!

farma72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Burada en büyük suç bence ebeveynlerde,2-3 yaşındaki çocukları arabanın içinde yalnız bırakmak,hele birde çakmağı unutmak intihar zaten...
O çocukların kapıyı içerden kilitleyip uyuduklarını düşünün,esnaf ve vatandaş toplanıp çocuklara zarar vermeden camı nasıl kırarız diye çırpınırlar,anne-baba olaydan sonra hiçbirşey olmamış gibi çocuklarını alıp giderler.Amam maalesef bu çocuklar onlar kadar şanslı değillermiş.
Enbüyük aymazlıklardan biriside muayene öncesi kabak lastik yerine muayeneden geçecek lastik kiralamaları,özellikle kamyonların..
Haberlerde sıkısık rastladığımız üzücü bir olay ise freni patlayan araçlar,zamanında bakım yaptırsalar o kadar can ve mal kaybı olmayacak...

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
neticede sızdırmazlık raporu 2 yılda bir alınan bir şey bence düzenli olarak bakımları yapılmalı hele hele lpg li aracın... örn. vercek olursamda eski vectramın lpg dolum borusu depoya kadar komple değişti kontroller v.s. yapıldı 1 ay sonra lpg sızdırmazlık almaya gittiğimde boruda gaz kaçağı tespit edildi...bence lpg işi ciddiye alınmalı ve düzenli kontroller yapılmalıdır..

battal gazi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Az yakılsın diye araçlara tüp taktırıyoruz,ama aslında fabrikasyon ne çıktıysa onu kullanmak lazım,şimdi lpg yanıyorda benzinde olsa yanmıyacakmıydı elbetteki aynı problem benzindede olabilirdi fakat en zordan en kolay yanma sırasına bakarsak dizel,bezinli,gazlı, keşke yakıttaki vergi oranları bu kadar yüksek olmasada herkes bu lpg ile filan uğraşmak zorunda kalmasa.