Lpg sirali gaz hakkinda bilmek istediğiniz her şey...

asvtec

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ozenclerotogaz.com.tr
Merhabalar ;

Aynı sorunu benzinde de yaşıyorsanız sorunu lpgde aramayın.Opel servisinize götürün sorunu benzinde düzeltsinler ;benzinde düzelip lpgde sorun yaşaıyorsanız lpg servisinize başvurun.Selamlar...

hocam benim sorunum opel astram da baykan sıralı sistem tüp bulunmakta.araba kalkışta falan iyi ama 2-300 devirde pusuyor sonra toplaması baya zaman alıyor neden kaynaklanıyor sizce.benzindede aynı sorunu yaşadım ama tüpte oldugundan benzindede aynı şeyi yaptıgı söylendi ne kadar doğru acaba bide sizde duymak isterim

OpeLT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar ;

Motor arıza ışığının yanmasından daha önemli bir sorun olabilir mi? Bu ikaz yandığı sürece motorunuzda yolunda gitmeyen bir durum var demek ; uzun vadede büyük sıkıntılara neden olabilir.O lambanın kesınlıkle yanmaması gerekiyor.Bilgilerinize...

Yazıma dikkat edin motor arıza ışığı değil, EMİSYON ARIZA IŞIĞI demiştim ikisi farklı şeyler..
Emisyon arıza ışığının yanmasında herhangi bir sıkıntı yok. Gerek yetkili gerekese özel servis ve gerekse yetkili LPG servisi öyle söylüyor :) Kaldıki bir müddet sonra kendisi sönüyor zaten..

asvtec

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Ne farkı var sorabilir miyim ?

Yazıma dikkat edin motor arıza ışığı değil, EMİSYON ARIZA IŞIĞI demiştim ikisi farklı şeyler..
Emisyon arıza ışığının yanmasında herhangi bir sıkıntı yok. Gerek yetkili gerekese özel servis ve gerekse yetkili LPG servisi öyle söylüyor :) Kaldıki bir müddet sonra kendisi sönüyor zaten..

OpeLT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu soruyu bana değil, bunu bana bu şekilde söyleyen yetkili servislere sorun.. Ben sağlık personeliyim anlamam bu işlerden.. ;)

Amaaaa hem OPEL yetkili servisi Hem OPEL Özel servisi Hemde TARTARİNİ yetkili servisLERİ (2 yetkili 1 özel LPG servisine gittim) önemsiz diyorsa mesleğim ve bilgim olmayan bu konularda onlara güvenmekten başka bir seçeneğimin olmadığıda bir gerçektir.

Ayrıca Opel Kullanım Kitapçığında aralarındaki fark ise şu şekilde ifade ediliyor..
MOTOR ARIZA IŞIĞI (MOTOR ŞANZUMAN ELEKTRONİĞİ) aracın motorundaki yada şanzumanındaki herhangi bir arıza veya problemi, EMİSYON ARIZA IŞIĞI (EGZOZ GAZI) da egzoz emisyon gazı değerlerindeki değişim hakkında uyarı verir..

Bana bu yukarıda adı geçen servisler tarafından söylenen ise LPG li araçlarda araç benzinden LPG geçtiğinde emisyon değerleri değiştiği için bu tip EMİSYON ARIZA IŞIĞI yanma durumlarının olabileceği ve normal olduğudur..

Sizin bu servislerden farklı bildiğiniz bir konu varsa öğrenmek ve bilgi sahibi olmak isterim ;)

asvtec

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Merhaba ;

Madem bilginiz yok size anlayabileceğiniz bir şekilde ifade edeyim. Aracınızın ekranında çıkan helikoptere benzeyen sarı renkteki ikaz lambası yandığında motor işletim sisteminde yolunda gitmeyen bir durum var demektir.Diognostik cihaza bağladığınızda yaklaşık 500 tane arıza kodundan birisi bu lambanın yanmasına neden olur. Lpg dönüşümü sonrası bu lamba yandığında lpg kaynaklı olmak üzere temel 2 neden vardır .

1) SİLİNDİR TEKLEME ARIZALARI : P0401 P0402 P0403 P0404 her bir silindiri ilgilendiren yanma bozukluklarıdır.Bu tekleme arızalarından birisi motorda yaşanıyorsa bunun nedeni lpg gaazının yanma odasına düzenli bir şekilde gitmediği dolayısıyla o silinmdirde tekleme yaşandığı anlamına gelir,bunun nedeni ise lpg enjektörleridir.( Sizin aracınızdaki sorun bu değil)

2)YAKIT KARIŞIM ORANI ARIZALARI : P0171 P0172 gibi fakir yada zengin yakıt karışım oranı arızalarıdır ki bunun nedeni lpg kalibrasyonun doğru olmaması ile alakalıdır ve sizin aracınızda yaşanan sorunun nedeni budur.Böyle bir durumda örneğin fakir yakıt karışımında aracınız çekişinde performansında cok fazla bir farklılık hıssetmeyebilirsiniz fakat arac fakir karışımda calışacağı için motordaki hararet artacak bu ıse subabların geregınden fazla bir ısıya maruz kalmasına neden olacak bu ise subabın aşınmasına ve dolayısıyla aracınızın motor kompresyonunda azalmaya ve haliyele buyuk sorunlara neden olacaktır.

Opel servisiniz ya da lpg servisiniz bunu önemsemiyorsa buyuk hata içerisindedir.Sadece motordaki mekanık sorunlara neden olmaz aynı zamanda aracınızın LFT (long fuel trım) değerinin bozulmasına ve haliyele sabah çalışmada zorluk yaşanmasına neden olacaktır.Tabi bunlar kısa surede değil uzun vadede yaşayacağınız sorunlardır.

Umarım durumun önemini anlatabilmişimdir.Selamlar...
Bu soruyu bana değil, bunu bana bu şekilde söyleyen yetkili servislere sorun.. Ben sağlık personeliyim anlamam bu işlerden.. ;)

Amaaaa hem OPEL yetkili servisi Hem OPEL Özel servisi Hemde TARTARİNİ yetkili servisLERİ (2 yetkili 1 özel LPG servisine gittim) önemsiz diyorsa mesleğim ve bilgim olmayan bu konularda onlara güvenmekten başka bir seçeneğimin olmadığıda bir gerçektir.

Ayrıca Opel Kullanım Kitapçığında aralarındaki fark ise şu şekilde ifade ediliyor..
MOTOR ARIZA IŞIĞI (MOTOR ŞANZUMAN ELEKTRONİĞİ) aracın motorundaki yada şanzumanındaki herhangi bir arıza veya problemi, EMİSYON ARIZA IŞIĞI (EGZOZ GAZI) da egzoz emisyon gazı değerlerindeki değişim hakkında uyarı verir..

Bana bu yukarıda adı geçen servisler tarafından söylenen ise LPG li araçlarda araç benzinden LPG geçtiğinde emisyon değerleri değiştiği için bu tip EMİSYON ARIZA IŞIĞI yanma durumlarının olabileceği ve normal olduğudur..

Sizin bu servislerden farklı bildiğiniz bir konu varsa öğrenmek ve bilgi sahibi olmak isterim ;)

OpeLT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu şekilde anyabileceğim dilden açıklama yapmanız beni sevindirdi.. ;)

Peki kalibrasyon (Ayar diye anlıyorum ben :)) yaptırdıktan sonra bu sorun kesin çözülür mü? Yani kalibrasyondan sonra ışık yaklaşık 1 ay yanmıyor sonra bazen yanıyor ama 1 gün geçmeden sönüyor.. Servislerin dediği bu sorunla yada bu ışıkla yaşamayı öğrenecekmişim :)

Bu sorunun kesin çözümü var mıdır?

asvtec

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Tabi ki %100 çözümü var fakat bunun için kalibrasyonu (ayarı) yapacak kişinin işi biliyor olması gerek.Aslında hata en başta araçları sadece rolantıde ayar yapmaları ile başlıyor.Araçlar rolantıde 2.00 ms ile 4.00 ms ve 200 mbar ile 400 mbar manifolt basıncı ile çalışır ve siz gaza bastığınızda bu süre 15 ms ile 1000 mbar kadar çıkar (atmosferik motorlarda) .Usta rolantıde sadece aracın rolantı bolumunu ayarlayabilir fakat yapılması gereken enjeksıyon surelerinin tek tek ayarlanmasıdır bunun içinde yola cıkılıp yolda ayar yapılması gerekır .Otokalibrasyonlar hiç bir zaman 0 hata ile ayar yapamaz ,her zaman bir hata oranı vardır ve genelde rolantı bolumunu ayarlayıp geri kalan yakıt harıtası için ortalama bır değer çıkarırlar bu ise tam olarak aracın lpg de ki yakıt ihtiyacını karşılayamaz.Tavsiyem işi bilen bir ustaya gidin ve ayarı bastan yaptırın.Doğru ayar ile arıza lambası kesinlikle yanmaz.Selamlar...

Bu şekilde anyabileceğim dilden açıklama yapmanız beni sevindirdi.. ;)

Peki kalibrasyon (Ayar diye anlıyorum ben :)) yaptırdıktan sonra bu sorun kesin çözülür mü? Yani kalibrasyondan sonra ışık yaklaşık 1 ay yanmıyor sonra bazen yanıyor ama 1 gün geçmeden sönüyor.. Servislerin dediği bu sorunla yada bu ışıkla yaşamayı öğrenecekmişim :)

Bu sorunun kesin çözümü var mıdır?

OpeLT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hep yetkili Tartarini servisinde kalibrasyon (ayar) yaptırdım.. Aldığım LPG yakıtını değiştirdim ama nafile ışık hiç sönmedi.. Hep yetkili servise götürüp cihaz ile söndürttüm ışığı..
Sonra bana en son sanayide bir usta tavsiye ettiler. Tartarini ayarınada bakar iyi ustadır dediler ve yaklaşık 1 yada 1,5 ay önce ona gittim ve laptop ile bir ayar yaptı.. Ondan sonra arıza ışığım hiç yanmadı.. Hala da yanmıyor.. Geçen 3 gün önce yandı ve bir gün içinde söndü tekrar o kadar. Bundan sonra birşey olursa yetkili servise değil bu ustaya gidicem :)

Bilgi ve tavsiye için teşekkürler ;)

OpeLT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sevgili ustam peki bu KATKILI yada KATKISIZ ota gaz hakkındaki görüşleriniz nedir? Katkılı otogazı zararlı diyor bir çok internet sitesi doğrumudur? Ben genelde Opet Aygaz kullanıyorum ama bu zararı duyunca tedirgin oldum. Görüşlerinizi bekliyorum ;)

asvtec

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar ;

Aygaz katkılı otogazı piyasaya sürdüğünde (1 yıl önce) lpg filitrelerinde meydana gelen aşırı yağlanmayı OPET'e bildirdim ,satış pazarlama bölge sorumlusu ile yaptığımız görüşmelerde katkının her hangi bir olumsuz özelliğinin olmadığı ve ODTÜ de gaz filitrelerinde yapılan incelemede her hangi olumsuz bir durumla karşılaşılmadığına dair rapor geldi!!!

Katkılı otogaz'ın filitrelerde yağlama yaptığı bir gerçek fakat burda dikkatinizi çekmem gereken nokta AYGAZ'IN GÜNAH KEÇİSİ yapılmasıdır.
Araç çok yakar ,usta der ki abi katkılı kullanıyorsan yakar ...?
Araç tekler ,lpg sisteminin kalitesiz enjektörü bozulmuştur katkılı gazla alakası yoktur ama usta der ki abi katkılı mı kullanıyorsun ...? Enjektörü bozar!
Araba stop eder sonuç aynı...

LPG kitlerinin kusurunu bir dönem AYGAZ'a yüklediler bu piyasada AYGAZ'a yapılan haksız bir eleştiriydi.
Sonuçta AYGAZ katkılı gazı uzun süredir piyasaya sürmüyor ve şikayet de almıyoruz.Gönül rahatlığıyla güvenilir istasyonlardan istediğiniz gazı alınız.Selamlar...

Sevgili ustam peki bu KATKILI yada KATKISIZ ota gaz hakkındaki görüşleriniz nedir? Katkılı otogazı zararlı diyor bir çok internet sitesi doğrumudur? Ben genelde Opet Aygaz kullanıyorum ama bu zararı duyunca tedirgin oldum. Görüşlerinizi bekliyorum ;)