lastik ömrü yardım

seko40

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mrb arkadaşlar 2004 model vectra aracım var aracı alırken eski sahibi kış lastikleride vermişti geçen kış 2-3 ay kullanmış,dün kış lastiklerimi taktırdım ama lastikler 2006 yılı sonuna doğru fabrikan çıkmış,ben 2011 filan sanıyordum lastikçiye sordum baktı lastiklerin durumu çok iyi 2-3 sene daha kullanırsın dişleri iyi durumda gerçkten çok az kullanılmış dedi.ama benim bildiğim lastik ömrü 5-6 yıl derler ama bazılarıda lastik kullanımına bağlı der sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz yorumlarınızı esirgemezsiniz sevinirim...

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Kullan gitsin hiç bir şey olmaz. Çatlak kırık yoksa sorun da yok demektir. Yumuşak dokusunu koruması yeterli.

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben prensip olarak kullanmıyorum ama bir keresinde 4 senenin öncesi lastiğini vermişlerdi ben 2 yıl sonra fark etmiştim yani 6 yaşındayken lastikler, aldığım yeri şikayet etmek için çağrı merkezini falan aradım onlar bana depolama ömrünün 10 yıl kullanım ömrünün 4 yıl olduğunu söylemişlerdi. Lastik bridgestone'du yabancı bir sitesinde de depolama ya 5 ya 7 yıl yazıyordu ülke politikası :D diyeceğim şu ki lastik 2 yıl önce alınan 3 sene depolanmış bir lastik olabilir eğer lastikçi sadece diş durumuna göre konuşmadıysa yani lastik sertleşmediyse.

mustaferbil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
normalde ben 5 seneden fazla kullanmıyorum lastikleri değiştiriyorum. dişlerin durumuna göre önce değiştirme yapabiliyorum. ama forumda uzun süre kullanan arkadaşlar, abiler var. eğer sizinde içinize siniyorsa kullanın. arkadaşların belirttiği gibi lastikte çatlak vs yoksa sorun olmaz diye düşünüyorum.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Arkadaşlar lastiklerin verimli olup olmadığını çok basit anlarsınız. Örnek yağmurlu bir havada frenleme yaptığınızda araç kayıp gidiyor ise zaten lastiğin hayatı kaymış demektir istediği kadar dişi olsun. Ama araç yapışıyor ise kullanmaya devam ;)

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
5 yıldan kasıt araç üzerinde kullanım ömrüdür. Yoksa düzgün bir şekilde saklandıktan sonra raf ömrü 10 yıla kadar çıkar (güneş ışığı ve nem olmayacak).

Sizin durumunuzda söylediklerinize göre lastikte çatlamalar yok ve iyi durumdaysa rahatlıkla kullanabilirsiniz.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben normal şartlarda 6 sene bitiminde lastiklerimi yenilemeye özen gösteriyorum, zira 6 seneden sonra lastik üzerindeki kılcal çatlamalar hızla yayılıyor. Kılcal çatlamalar başladığı andan itibaren lastik kaç yıllık olursa olsun sürat yapmam. Balkonda iyi koşullarda sakladığım kışlık lastikler var, benim yaptığım kontrolerde en ufak bir tahribat görülmüyor ama 6 seneyi geçtiği için hız yapmamakta fayda var. Michelin'in internet sitesinde uzman kontrolünden sonra lastiklerin 10 seneye kadar kullanılacağından bahsediliyor ama bizde uzman nerede? :)

Ozgurruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı şekilde arabamı satın alırken, arkadaşım kışlık lastiklerini vermişti bana td bende bir sene kullanmıştım fakat elime para geçince lastiği hemen değiştirmeye karar verdim. Çıkan eski lastikler çok güzel gözüküyordu ve dişleri çok iyi durumda idi, fakat yan yatırıp elimle hafifçe bastırınca kılcal çatlaklar öyle bir gözüktü ki dua ettim bir sey olmadı diye. Lastik 2006 üretimdi.
Saygılar.
HTC cihazımdan gönderildi.

multispace

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracı aldım üstünde 1997 orjinal fabrika üretim lastikler vardı. bridgestone re 88 . üstünde diş de vardı lastiklerin ama yol tutmuyor ve cok ses yapıyordu.. michelin aldım huzuru buldum.. hamuru sertleşmemişse kullanın derim

ShowTiMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ya nasıl ustalar var ! Rot Balanscıyım, Bir lastiğin raf ömrü kullanılmasın 5 yıldır!Arabanın altına atılmasa dahi o lastiğin ömrü 5 yıldır.5Yıldan sonra o lastik çalışmaz 2-3 sene daha nereye gidiyorsun hızlı ve yüksek model bir araçta can taşıyacaksın 2006 modelse işe yaramaz lastiğin kauçukları ölmüştür artık çatlamıştır :/