Lastik kullanimi hakkinda bilgi istiyorum

muratt18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar fırsat buldukça bakıyorumda hala, petlas imperium pt515, nokian line, dunlop sp sport lm703 lastiklerine baktım kararsız kaldım.
petlas ıslak zeminde iyi olmadığına dair yorumlar okudum.
nokian ve dunlop un bu serilerinden genelde memnun yorumlar var.
ama antalya gibi sıcak kışınsa yağdığında göle dönen yollarında hangisi mantıklı olur?

bazı lastikler 1 sene sonra daha çok sertleşir balon yapar gibi yazılarda okduum. sıcak için sertmi yumuşak lastik mi almalıyım?

michelin Energy Saver GRNX düşünüyordum bu ikisini görünce kafam karıştı bu 3ü arasında hangisini tavsiye edersiniz

muzaffer16

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben de goodyaer aldım anladığımdan değil. fabrika cıkışı ve tavsiye eden çok oldu. internetten uyguna bulabilirsin

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dunlop mu :/ serisi batsın , araba ne gidebiliyor , nede durabiliyor , 1.6 1300 kg lik araba pati çekmekten helak olmuştu kabak lastik kullanın daha iyidir . Bir dönem kullandık oradan biliyorum.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Petlasın ya 2010 ya da 2011'de (tam hatırlayamıyorum, belgelerini de bulamadım.) dört mevsim diye bilinen lastiklerini aldım. çok sert ya da performanslı kullanmadığım için çok eksi bir yönünü görmedim ta ki bu seneye kadar. Bu sene gerek kışlıkları takmadan gerekse de kışlıkları çıkarıp onları taktıktan sonra sürede lastiklerin yola tutunamadığını fark ettim. Lastiklere baksanız olduğu gibi duruyor dişleri falan. Ortalama lastik ömrü kaç km bilmiyorum ama benim lastikler yüzde 95'i uzun yol olmak üzere 25 bin km falan yapmıştır. Ya da 20/25 bin arası. Bu km özelliğini yitirmesi için yeterli mi bilmiyorum. Ama lastiklerin dişleri yeni görünmesine rağmen özelliğini yitirdiği kesin. Petlasın son yıllarda bu konuda iyileştirme yaptığı da söyleniyor.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Petlasın ya 2010 ya da 2011'de (tam hatırlayamıyorum, belgelerini de bulamadım.) dört mevsim diye bilinen lastiklerini aldım. çok sert ya da performanslı kullanmadığım için çok eksi bir yönünü görmedim ta ki bu seneye kadar. Bu sene gerek kışlıkları takmadan gerekse de kışlıkları çıkarıp onları taktıktan sonra sürede lastiklerin yola tutunamadığını fark ettim. Lastiklere baksanız olduğu gibi duruyor dişleri falan. Ortalama lastik ömrü kaç km bilmiyorum ama benim lastikler yüzde 95'i uzun yol olmak üzere 25 bin km falan yapmıştır. Ya da 20/25 bin arası. Bu km özelliğini yitirmesi için yeterli mi bilmiyorum. Ama lastiklerin dişleri yeni görünmesine rağmen özelliğini yitirdiği kesin. Petlasın son yıllarda bu konuda iyileştirme yaptığı da söyleniyor.

Ben patlasın lastiklerinde sadece altı ay dayana bildim sonra yeni lastik aldım daha dapetlas almam verdiğim paraya yazık oldu ona yanıyorum.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Şimdi iyileştirme yapıldığı söyleniyor abi. Benim lastikler yattığı yerde gitti gibi bir şey oldu. Çünkü arabayı ben aldığımdan beri zaten toplamda 34 biin km yol yaptım. (5 seneyi geçti) ilk sene sonunda taktırmıştım petlasları. İki kıştır da kışlıklarla dolaşıyorum. Yani mevsimlikler öyle aman aman km yapmadı. Zorlu şartlarda hiç yapmadı. Ama yine de erken bayatladı gibi geliyor bana ya da daha önce de sert kullanmadığım için performans olarak pek bir şey anlamadım.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Şimdi iyileştirme yapıldığı söyleniyor abi. Benim lastikler yattığı yerde gitti gibi bir şey oldu. Çünkü arabayı ben aldığımdan beri zaten toplamda 34 biin km yol yaptım. (5 seneyi geçti) ilk sene sonunda taktırmıştım petlasları. İki kıştır da kışlıklarla dolaşıyorum. Yani mevsimlikler öyle aman aman km yapmadı. Zorlu şartlarda hiç yapmadı. Ama yine de erken bayatladı gibi geliyor bana ya da daha önce de sert kullanmadığım için performans olarak pek bir şey anlamadım.

Şahsen istediği kadar iyileştirme yapsın bir kere a yada b firması damgayı yedi mi daha ağzı ile kuş tutsa fayda etmez şahsen bir tüketici olarak daha almam şimdi o aldığım lastikler aracın arkasında sürünüp duruyor aracın ön tarafı yola yapılıyor ama arka taraf kayıp gidiyor fren mesafesi de içler acısı durumda tel kırana kadar duracak artık birde balans tutmuyor en az altı kere balans yaptırdım nafile.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Balans benimkiler de tutmuyor. Ayrı ayrı üç farklı yerde üç makinede yaptırdım. Artı üstünde bile yaptırdım ama yine de sıfıra inmedi. Mutlaka belli km aralıklarında bi yerde hata kalıyor az da olsa. (Not: Jantlarda ya da başka herhangi bir yerde sorun yok.)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Balans benimkiler de tutmuyor. Ayrı ayrı üç farklı yerde üç makinede yaptırdım. Artı üstünde bile yaptırdım ama yine de sıfıra inmedi. Mutlaka belli km aralıklarında bi yerde hata kalıyor az da olsa. (Not: Jantlarda ya da başka herhangi bir yerde sorun yok.)

İşte aynı dert bende de var. Hatta jantları komple kontrol ettirdim ama yok. Daha da uğraşmam gitti yere kadar devam enin de sonun da bir yerde yarılacak o lastikler... bundan adım kadar eminim.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Aynen, ben de saldım yakasını şimdilik abi. Gittiği yere kadar artık. Kışlıklar da petlas benim :) bu sene kışlıkları takınca belki 4 tane mevsimlik alırım sıfır. Kışın belki uygun olursa alır, yaza da takarım diyorum ama bakalım.