lastik havaları kaç olmalı

T

tonyhawk

Bilgi Girilmemiş
Ynt: lastik havaları kaç olmalı

bu cumartesı 37 den 4 ünüde 34 cektım bıraz daha yumusadı vallahı arac

aeozbay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Daha önce amortisörler sert diye dert yanarken lastik havalarının 39 olduğunu öğrendim, sonra da 32 ye düşürdüm. Kasis geçişleri falan çok rahatladı. Ama yakıt sarfiyatı anlamsızca fazlalaştı. Yarım deponun bir çizgi üstünde yakıt gösteriyor şu anda, yaptığım km 320, aletin gösterdiği menzil 500. Lastik havasından mıdır acaba yoksa başka bir etken mi vardır?

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

aeozbay link' Alıntı:
Daha önce amortisörler sert diye dert yanarken lastik havalarının 39 olduğunu öğrendim, sonra da 32 ye düşürdüm. Kasis geçişleri falan çok rahatladı. Ama yakıt sarfiyatı anlamsızca fazlalaştı. Yarım deponun bir çizgi üstünde yakıt gösteriyor şu anda, yaptığım km 320, aletin gösterdiği menzil 500. Lastik havasından mıdır acaba yoksa başka bir etken mi vardır?

Lastik basınçlarım 150 bile olsa asla göremeyeceğim rakamlar. (:)

A14NET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Konfora aşırı düşkünlüğüm sert opel süspansiyonlarına toslayınca mecburen 32 ile geziyorum.  ;D Sert girdiğim ESP li virajlarda araba 34 34 diye ağlıyor yalnız.

Kısaca konfor için 32, yol tutuş için 34 diyebilirim.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

A14NET link' Alıntı:
Konfora aşırı düşkünlüğüm sert opel süspansiyonlarına toslayınca mecburen 32 ile geziyorum.  ;D Sert girdiğim ESP li virajlarda araba 34 34 diye ağlıyor yalnız.

Kısaca konfor için 32, yol tutuş için 34 diyebilirim.

virajlarda 34 olmaz ise kesin bariz araç yan yatıyor yani dediğiniz gibi biraz savuruyor
34 ile giriyorum aynı viraja daha az savurup yan yatıyor, kesinlike tecrübeyle sabit
34 kullanıyorum ben lastik havalarını

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aeozbay link' Alıntı:

Lastiklerin 39 olması güvenlik açısından ethlikeli konfor açısından da çok rahatsız edici olur
32-34 aralığı en ideal olanı.
Lastik basıncı yakıtı az da olsa etkiler, zaten 39 ekonomik kullanım diye geçer.

aeozbay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tamam 39 ekonomik olarak geçiyor kılavuz da da (sürtünme etkisi azaldığından otomatikman daha az yakıyor tabi) ama 32 ye düşünce bu kadar da fark olur mu diye aklıma takıldı. Artık yeni bir kere daha full lediğim zaman 34 yapacağım havaları, o zaman da bakacağım tüketime.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aeozbay link' Alıntı:
Tamam 39 ekonomik olarak geçiyor kılavuz da da (sürtünme etkisi azaldığından otomatikman daha az yakıyor tabi) ama 32 ye düşünce bu kadar da fark olur mu diye aklıma takıldı. Artık yeni bir kere daha full lediğim zaman 34 yapacağım havaları, o zaman da bakacağım tüketime.
en iyisi lastik basınçlarını 34 yapıp tüketimi sıfırlayıp tekrar denemek
yakıt tüketimini etkiliyordur ama gözle görülebilecek bariz bir şekilde aşırı
bir artış olacağını zannetmiyorum bahsettiğiniz gibi başka etkenler olabilir
kullanım tarzı gibi, ya da şehiriçi araç yoğunluğu dur kalk gibi