lastik basınç sensörümü arızalı yoksa petrollerdeki hava pompaları mı ?

bymax9

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar herkese iyi akşamlar şöyle bi sıkıntım var arabamın lastiklerini devamlı petrol istasyonlarındaki hava pompalarıyla şişiriyorum iki aydır arka sağ lastik 3 5 günde bir uyarı veriyor ekranda basınç azaldı diye ben yaptırmak yerine hep havasını tamamladım devam ettim uyarı verdimi tekrar havasını tamamlıyordum en son bugün canıma yetti vaktimde vardı lastikçiye gittim arkadaş elinde o basınç kontrol ettiği kalemle kontrol etti abi 34 hava var dedi lastikte sıkıntı olsa hava inik olurdu dedi öbür lastikleride bi kontrol edelim dedi diğer 3 lastik 40 ın üzerinde çıktı önler 44 arka sol 42 civarıydı çok şaşırdım petrolden doldurduğumü söyleyunce arkadaş onların aletleri bozuk oluyor genelde dedi lastiklerin havasını 34 e indirdi bende arabanın kasislerde cok sert girip çıktıgından filan şikayet ediyordum hep şuan araba acayip konforlu oldu ama işte aması var simdi ekranda bütün lastiklerin havasını az gösteriyo uyarı veriyor önler 192-200 arkalar 172-184 diye yazıyor :(  şimdi ben napayım bi fikir verin Allah aşkına hangisi doğru arabanın gösterdiğimi lastikçinin elindeki aletmi yoksa petroldeki pompalarmı kafam cok karıstı acil yardıma ihtiyacım var yarın sabah uzun yola çıkaçam bu arada lastiklerin ayar kısmı varya ekrandaki o eko modunda bi etkisi varmı bilmiyorum ama yazayım onuda. cevap verebilirseniz sevinirim.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: lastik basınç sensörümü arızalı yoksa petrollerdeki hava pompaları mı ?

Aracin 4 lastiginide ayni ölcude sisirdikten sonra reset atip hafiza almalisiniz.
Ondan sonra hangi lastik inerse uyari verir.
Yani tüm lastiklerin olcusu ayni olmali.
Muhtemelen havasi inik lastik digerlerinden havasi az oldugu icin uyari vermistir.

bymax9

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

cebanız için teşekkür ederim peki arabanın ekraninda görünen değerlermi doğrudur lastikçi arkadaşın yaptığı ölçüm mü dediğim gibi lastik basınçları cok farklı görünüyor ekranda

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ekrana fazla aldanmayin.

iPhone' dan Tapatalk ile gönderildi.

husamettin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Madem lastiklerinizi düşük basınçlı kullanıyorsunuz yol bilgisayarından lastik basınç ayarlarınızı "konfor"a getirmelisiniz. Ama basınç sürekli eksiltiyorsa lastiklerinizi bir kontrol ettirin. bir şey batmış filan olabilir. Ya da jant iç yanaklarındaki bir kirden vs basınç kaybı gerçekleşiyor olabilir.
Ayrıca zaten 200 kpa 29 psi, 172kpa 24 psi eder ki bu basınçlar astra için çok çok düşük değerler. Yani arabanın bu değerlere uyarı vermesinden doğal bir sey olamaz. Arabanın olması gereken minimum basınç 210kpa, 30psi civarıdır. Bu bile inanın modern arabalar için çok düşük değerler. lastik çabuk eskir, fren mesafesi, direksiyon tepkisi, yakıt tüketimi hep kötüleşir. Katalogdaki ECO değerini basmanızı öneririm. Bende 1.6 cdti var ve önerilen ECObasınç 300KPa yani 43 psi.
Saygılarımla

dursun uslu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bendede astra j sedan cosmo var 215 50 17  lastik ebatlarım 230kpa 32psi hava var 4 tekerlekte.

butterfly_effect_53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sensörün ölçtüğü kilopascal değer hafif sapma yapsa da benzinlikteki pompadan daha doğru sonuç verir.

Siz basınç sensörü ayarlarında yük durumu(tam hatırlayamadım menünün ismini) Eko/Hafif/Konfor filan olması lazım. Onu Hafif 'e getirin. 

Eko seçili olduğu için lastikler 34 psi civarının altına düşünce uyarı verir. Ekonomi için lastiklerin daha şişkin olmasını ister. Hafif'e getirirseniz az olan azalmalarda uyarı çıkmaz. 

Kullanım kılavuzunda değerler yazıyor.

husamettin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

butterfly_effect_53' Alıntı:
Sensörün ölçtüğü kilopascal değer hafif sapma yapsa da benzinlikteki pompadan daha doğru sonuç verir.

Siz basınç sensörü ayarlarında yük durumu(tam hatırlayamadım menünün ismini) Eko/Hafif/Konfor filan olması lazım. Onu Hafif 'e getirin. 

Eko seçili olduğu için lastikler 34 psi civarının altına düşünce uyarı verir. Ekonomi için lastiklerin daha şişkin olmasını ister. Hafif'e getirirseniz az olan azalmalarda uyarı çıkmaz. 

Kullanım kılavuzunda değerler yazıyor.

Aynen. butterfly_effect_53 hocamızın dediği gibi olacak. lastik basınç değerleri bahsettiğiniz basınçlarda ise ve sizin bilgisayarda ECO'da seçili duruyorsa durmadan uyarı vermesi gayet normal.