kuş pisliklerini temizleme

laruno

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kuş pisliklerinin araç boyalarına feci şekilde zarar verdiklerini bilen bir kullanıcı olmama rağmen, dün gece hiç üşenmeden arabanın üstünde taze taze bırakılmış bütün pislikleri temizlememe rağmen, bazı kuruyanların çıkması için ne yapılması gerektiğini bilmiyorum. ben bol su ve çizmeyecek bir bezle bastıra bastıra temizlemeye çalışıyorum, pek başarılı olduğum söylenemez.. sadece gördüğüm anda kesinlikle sonraya bırakmıyorum, anında temizlemeye çalışıyorum...

sizin yöntemleriniz nelerdir? kurumuş kuş pisliğini en kolay ve zararsız şekilde nasıl çıkar?

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sıcak su ama kaynar değil sıcak sadece döküyorum pisliğin üstüne resmen o pislik kaportadan kendi kendine çözülüyor eğer kalmışsa kalanıda yumuşak kaportana zarar vermeycek pamuklu bezler olur onla gene sıcak suyu döke döke ufak ufak az az temizliyorum zaten çözülmüşse bir kere bezi vurmamla bir şey kalmıyor yıllardır bu yöntemi kullanırım..

birde bazı kuşların pisliği reçine gibi bir şey olur resmen kaportaya işliyor o zamanda sıcak suyu önden döküyorum pisliğin üstüne hemen temizlemiyorum biraz bekliyorum o sıcak su işlesin pisliğe diye sonra biraz daha döküyorum sonra elimdeki beze sıcak su döküyorum oval haraketlerle pisliği bir yandan gene sıcak su döke döke temizlemeye çalışıyorum onlar biraz yoruyor ama onlarda kaportada iz bırakmadan çıkıyor..

Yemek tarifi verir gibi oldu :D :D

Uğur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben camsil şişesini su ile dolduruyorum ve sürekli bagajda tutuyorum. Camsillerin iki kademesi var sprey ve stream diye, stream daha basınçlı su çıkmasını sağlıyor, kuş pisliğine sıkıyorum. Eğer daha kuru ve sertse epeyce sıktıktan sonra biraz bekleyip tekrar sıkıyorum, bezle müdahale etmem gerekirse de kesinlikle çekerek değil tuşeleyerek pisliği alıyorum ve tekrar suyu sıkıyorum, gayet iyi sonuç veriyor.

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kimyasala karşıyım şahsen :D :D

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
yağmur veya karda hızlı gidince kendiliğinden temizleniyorlar:tomato:

bugraGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araç sürekli wax ile koruma altında oldugundan kurumasını bekliyorum ardından parmagımı gerdirip vuruyorum gidiyor:)

ama yan tarafa geldiyse waxın etkisi ters işliyo tepeden asagı kadar pislik kayıyor iz yapıyor bu durumda quick detailer mikrofiber bez devreye giriyor:)

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçen bir ustada işim vardı, o arada aracın üzerinde 1 günden beri bana eşlik eden yaklaşık 2 cm çapında pislik.. abi dedim senin musluktan su alabilir miyim ? napcan dedi , dedim pisliği çıkarcam, arabada mendil vardı, getir dedi , hani şu benzincilerin verdiği mendillerden, pisliğin üzerine bi tane koyup üzerine biraz su döktü, sonra bi tane daha mendil koydu zaten ince onlar, tekrardan biraz su döktü, tmm dedi şimdi git gidiceğin yere , arabadan inince yumuşakça çek mendilleri görceksin çıkmış olcak dedi, işe yaradı gerçekten o an..

ama ben hala önce su döküp biraz bekleyip sonra parmağımla çıkartıyorum çizilmesin diye, pislik inatçıysa biraz yumuşamasını beklemek gerekiyo... başlarda bu işlem bana iğrenç gelse de arkadaştan göre göre bende böyle yapmaya başladım... ama ben en azından işim bitince elime tekrar su döküyorum, bunu yapmayanlarda var :)

turancalik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankara'dan yazan arkadaşlar genellikle serçe ve güvercin pislikleri ile karşılaştıkları için ufacık pisliği parmağıyla gerdirip vurarak çıkarabilirler. Fakat istanbulda karga ve özellikle martı pislikleri başa bela. Özellikle martılar tavanda ve kaputta 5 cm çaplı pislik üretebiliyorlar. :)
Kapılarda ise 15-20 cm akmış pislikler görmek mümkün.

Bu sebeple aracınıza mutlaka boya koruma yaptırın ve en azından 15 günde bir yıkatın.
Her boya koruma maddesi kuş pisliği ve reçineye karşı dayanıklı değil, bu sebeple uygulama yaptırmadan önce bunu mutlaka sorun.
Boya koruma asidik yapıdaki kuş pisliğinin boyayla temas etmesini engellemez sadece geciktirir. Çünkü yapılan koruma sadece görünmez bir film tabaka oluşturuyor. Fakat boyanın üstündeki verniği bile delen bu madde haliyle boya koruma maddesini de zamanla deliyor. Bu sebeple aracı sık sık yıkatmakta fayda var.
Boya koruma yapılmış araçlarda şiddetli yağmur sonrası bu pisliklerin kendiliğinden gittiğini göreceksiniz. Ancak bu durum göründüğü gibi olmayıp asidin tüm kaportaya seyreltilmiş bir şekilde yayılmasına sebep olabilir.

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankara'dan yazan arkadaşlar genellikle serçe ve güvercin pislikleri ile karşılaştıkları için ufacık pisliği parmağıyla gerdirip vurarak çıkarabilirler. Fakat istanbulda karga ve özellikle martı pislikleri başa bela. Özellikle martılar tavanda ve kaputta 5 cm çaplı pislik üretebiliyorlar. :)
Kapılarda ise 15-20 cm akmış pislikler görmek mümkün.

Bu sebeple aracınıza mutlaka boya koruma yaptırın ve en azından 15 günde bir yıkatın.
Her boya koruma maddesi kuş pisliği ve reçineye karşı dayanıklı değil, bu sebeple uygulama yaptırmadan önce bunu mutlaka sorun.
Boya koruma asidik yapıdaki kuş pisliğinin boyayla temas etmesini engellemez sadece geciktirir. Çünkü yapılan koruma sadece görünmez bir film tabaka oluşturuyor. Fakat boyanın üstündeki verniği bile delen bu madde haliyle boya koruma maddesini de zamanla deliyor. Bu sebeple aracı sık sık yıkatmakta fayda var.
Boya koruma yapılmış araçlarda şiddetli yağmur sonrası bu pisliklerin kendiliğinden gittiğini göreceksiniz. Ancak bu durum göründüğü gibi olmayıp asidin tüm kaportaya seyreltilmiş bir şekilde yayılmasına sebep olabilir.

ben pek o boya korumaların etkili olduğunu sanmıyorum belki ilk etapda yani sıcakken pislik etkilidir bir koruma sağlıyordur ama pislik kurudukdan sonra o korumalarında bir işe yarıycağını sanmıyroum kaldıki o korumalardada pek çok kimyasallar mecut muhteviyatında kısa vadede boyayı canlı diri koruyucu tutsada uzun vadede boyaya zararı varmı benim için şüpheli..

zaten kuşlar genelde sabaha karşı yapıyorlar pislikleri istanbulda yaşayanlar bilhassa denize yakın olanlar bilir sabah 5-6 gibi martı ciyaklamalarından yatamıyorsunuz.. sanırım icraatıda o sıra yapıyorlar :D yani vatandaş o pisliği gördüğünde zaten iş işden geçmiş oluyor o pislik kurumuş yapıcağı zararı yapmış oluyor.. o gördüğümüz kurumuş pislik zaten artık boyaya bir zararı olmuyor sadece göz zevkine zarar..

pislik ne yapıyorsa sıcakken kaportoya düşer düşmez yapıyor en etkili olduğu sıra o sıra o sıra temizlerseniz ne güzel temizliyemesseniz kurudukdan sonra zaten iş işden geçiyor..

benim tavsiyem kaputa koruma filmi çektirmenizdir en etkili kalıcı yöntem budur.. hem kuş pisliği hemde uzun yolda çakıl taşlarından kaputunuzu korursunuz.. yılda birde isteyen boya koruma sonax gibi yerlere aracını sokabilir boyada iz bırakmış bütün o kuş pisliklerini falan onlar ellerindeki kimyasalarla çıkartıyorlar..

turancalik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Hakan Bey,
"pislik ne yapıyorsa sıcakken kaportoya düşer düşmez yapıyor en etkili olduğu sıra o sıra o sıra temizlerseniz ne güzel temizliyemesseniz kurudukdan sonra zaten iş işden geçiyor.. "
"yılda birde isteyen boya koruma sonax gibi yerlere aracını sokabilir boyada iz bırakmış bütün o kuş pisliklerini falan onlar ellerindeki kimyasalarla çıkartıyorlar.."

bu iki bilgi doğru değil.

1.'si pisliğin asidik özelliği pislik soğudukça kaybolmuyor. Pislik boya üzerinde ne kadar uzun süre kalırsa araç asidik içeriğe o kadar uzun süre maruz kalıyor. Bu da araca daha fazla zarar vermesine neden oluyor.

2.'si kuş pisliğinin yarattığı hasar kalıcıdır. Pasta/cila ve boya koruma ile geçmez. Bölgedeki boya kalkar, astar gözükür. Pürüzlü bir yüzey halini alır. Boyatmadan kurtulamazsınız.

Sonax ve pek çok firma kuş pisliği ve reçinenin vereceği zararı önleyebileceğini iddaa etmiyor.
Bildiğim kadarıyla bu iddaa sadece Ziebart'ın en pahalı boya koruma uygulamasında mevcut.
Würth de böyle bir iddaa ile yola çıkmıştı ama deneyen var mı bilmiyorum.