Km. Düşürülmüş Ne Yapacam

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Exper'i ne zannediyorsunuz? O şahıs sizin paranızla ''var''. Hem istedikleri gibi para alacaklar hem de onlara hesap vereceğim öyle mi?

1.5 yıl önce Astra J aracım ile önüme çıkan B7 kasa bir PAssat'a 2 kapısının ortasında çarptım. Hızım çok düşüktü ama iş bu ya, aracım ön tamponu Passat'ın 2 kapısının ortasına takıldı ve Passat benim tamponu KOMPLE söktü.

Tampon o iki kapının arasına nasıl sıkıştıysa çektim çektim gelmedi kazadan sonra. Trafik ekipleri geldi, tutanaklar tutuldu vb. ondan sonra Passat'ı benim tamponla birlikte çekici götürdü, benim aracı ben alıp garajıma götürdüm.

Ertesi gün aracı servise götürdüm, bana tampon soruyorlar. Dedim yok tampon filan, gidin VW bayiinden Passat'ın üzerinden sökebiliyorsanız sökün.

Rapor filan? Rapor filan da yok, sadece alkolsüz olduğuma dair hastane raporu var... Aracım KASKOMDAN yapılacak dedim ve anahtarı attım çıktım. 2 hafta sonra aracım tertemiz yapıldı ve aldım.

Para vermişim ben o kaskoya, kime hesap vereceğim? NE hesabı vereceğim! Eksper gitsin, trafik şubeden raporları alsın karşı tarafın sigortasından parasını rücu etsin. NE yaparsa yapsın bana ne!
yanlış bir düşünce exper inat edip sadece kendine göre rapor çıkarırsa siz sadece onun insiyatif kullanarak belirttiği parçaları değiştirebilirsiniz sanırım siz kıl bir experle hiç karşılaşmamışsınız umarım karşılaşmazsınız da experler sigorta şirketlerine bağlı çalışmazlar

Sigorta Eksperi Olmak

Gelelim sigorta eksperi nedir, sigorta eksperi nasıl olunur ve sigorta eksperi ne iş yapar sorularının cevabına… Sigorta Eksperleri Derneği’Nin verdiği bilgiye göre: Sigorta eksperi sigorta konusu risklerin gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini ve niteliklerini belirleyen ve mutabakatlı kıymet tespiti, ön ekspertiz ve hasar gözetimi gibi işleri mutad meslek olarak yapan tarafsız ve bağımsız kişidir. Yani en açık anlamıyla; sigortaya konu olan risklerin gerçekleşmesi halinde ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini belirleyen uzmanlara sigorta eksperi denir.
ALINTIDIR

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yanlış bir düşünce exper inat edip sadece kendine göre rapor çıkarırsa siz sadece onun insiyatif kullanarak belirttiği parçaları değiştirebilirsiniz sanırım siz kıl bir experle hiç karşılaşmamışsınız umarım karşılaşmazsınız da experler sigorta şirketlerine bağlı çalışmazlar

Sigorta Eksperi Olmak

Gelelim sigorta eksperi nedir, sigorta eksperi nasıl olunur ve sigorta eksperi ne iş yapar sorularının cevabına… Sigorta Eksperleri Derneği’Nin verdiği bilgiye göre: Sigorta eksperi sigorta konusu risklerin gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini ve niteliklerini belirleyen ve mutabakatlı kıymet tespiti, ön ekspertiz ve hasar gözetimi gibi işleri mutad meslek olarak yapan tarafsız ve bağımsız kişidir. Yani en açık anlamıyla; sigortaya konu olan risklerin gerçekleşmesi halinde ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini belirleyen uzmanlara sigorta eksperi denir.
ALINTIDIR

KASKO'dan bahsediyoruz değil mi? Yanlış olmasın.

Allah göstermesin, diyelim çamurluk eğildi. Kaskolu kişi aracını yetkili servise götürdü ve ''değişim'' talep etti. Servis de değişimi onayladı ve bu yönde rapor çıkardı. Exper gelip '' hayır değişim olmaz, tamir edilecek'' mi diyecek?

Experin sözü trafik sigortalarında daha geçerli olabilir ama kasko farklı bir boyut. Ben böyle düşünerek tamponsuz aracı servise götürüp bıraktım, bu aracın tamponu yok isteyen gidip VW servisinde arasın dedim ve sorgusuz sualsiz yapıldı aracım.

Mesela bu olayda Exper kıl olsa ne yapabilirdi? Bana tamponu mu bulduracaktı? (Gerçekten bilmediğimden soruyorum)

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Allah göstermesin, diyelim çamurluk eğildi. Kaskolu kişi aracını yetkili servise götürdü ve ''değişim'' talep etti. Servis de değişimi onayladı ve bu yönde rapor çıkardı. Exper gelip '' hayır değişim olmaz, tamir edilecek'' mi diyecek?
evet kaskodan bahsediyorum,ufak tefek kazalarda birşey demezler ama büyük hasarlı durumlarda eksper ne derse o olur yani evdeki hesabın çarşıya uymadığı durumlar yaşanabiliyor

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet kaskodan bahsediyorum,ufak tefek kazalarda birşey demezler ama büyük hasarlı durumlarda eksper ne derse o olur yani evdeki hesabın çarşıya uymadığı durumlar yaşanabiliyor

Allah denk getirmesin, hiç karşılaşmadığım için olsa gerek ben bu olayları bu şekilde bilmiyorum.

Ben 11 yıldır kasko yaptırıyorum. Çok şükür başıma bahsettiğim olay hariç hiçbir şey gelmedi. Düz hesapla ''Para verdim, karşılığını alırım'' şeklinde düşünüyorum hep.

Evet, büyük olaylarda ''kasıt'' ihtimaline karşı evdeki hesabın çarşıya uymayabileceği doğrudur ama suçum yoksa (Alkol, ters yön vb.) hakkımı da sonuna kadar savunurum.
Ben böyle düşünüyorum, yanılıyor olayım, lüzumu yok, yeter ki Allah göstermesin...

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2009'da benim Peugeot'a sağdan bir Doblo bindirmiştiön tampon yandan ezilmişti, aynen incir gibi inciri kabugundan bastırınca ucu açılır onun gibi görüntü vardı. Kaskom yok fakat carpan Doblo 8/8 kusurlu, yani tüm masrafımı sigorta karşılayacak, neyse kaporta düzeltildi boyandıi sinyal ve kapı çıtaları yeni alındı fakat tampon? Sağdan incir eziği aynen duruyor ve tampon değişmedi. Yapan servise sordum "sigorta tamponu da neden değiştirmedi" diye cevabı şimdi hatırlamıom artık fakat "o kadar büyük parcaya karşılık ufak bir hasar olduğu için" dediler galiba, tampon öyle kaldı.

Ancak başka bişey daha var: Yıllar önce Astra'sı olan bi ark sol önden carpmıştı, sol far ve tampon kırılmıştı. Eksper gelmeden önce, hasarsız ve tertemiz sağ ön farı da kendisi kırdı! Neden kırdın dedim, sigortada sol değişirken sağ da değişsin simetrik yeni olsun dedi! Öyle bir arkadaş işte. Yıllar sonra çalışmak için İstanbul'a gittiğimde onun evine kiracı da oldum ki orada da hünerlerini gösterdi zaten, Maltepe Küçükyalı'da ofis olarak kullandığı 650TL kira ödediği evin tek odasını bana ayda 450TL'den kiraladı, bir süre sonra itiraz ettim cok alıo diye o da dedi ki "o kadar para kazanıosun o kadar olcak" demişti! raba sigorta ev para bunların hepsi birer araç, insanın kendisinde bitio iş.

Kaan Kahramaner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yinede bu kadar ağır konuşmamak lazım hocam, düşüncesi yanlış evet katılıyorum.hiç tanımadığınız görmediğiniz insanın bir yanlış düşüncesinden dolayı bu kadar üzerine gitmek yersiz bu kadar ön yargılı olmayalım. 18 yaşımdan bu yana trafikde araba kullanırım hamdolsunki hiç kazam yok 2 tane cezam var birisi park yasak olan yere park etmem(şehirdışı hiçbilmediğim bir şehirde oldu buda) diğeride cam filmi cezası. ben 880 tl trafik sigortası ödedim , şimdi benim beddua etmem mi gerekli, en az bir tane kazası olana bile beddua mı edeyim.Ben bu adamı tanımam avukatı da değilim senide tanımam, kusura bakma hocam ama bu arkadaşın düşüncesi ne kadar yanlışsa seninde olaya yaklaşma tarzın o kadar yanlış.

Bırak hocam ağır konuşursa konuşsun :) ben onlara takılacak biri değilim. Düşüncem yanlış olabilir. Bu konuda bana hak verecekler olduğu kadar vermeyeceklerde olacaktır. Ama bir insanın nasıl bir kişilikte olduğu sözlerinden bellidir. Çoluğumdan çocuğumdan çıksın diyebilecek kadar kendini bilmez biri için söylenebilecek tek laf yok. Onun gözünde ben ne kadar kötü biriysem zaten bu sözüyle benden bile daha alçak bir seviyeye kendini getiriyor. O yüzden ben pek sallamam.

Sigortalar bu zamana kadar hep soyguncu olarak davrandı. Şimdi de devlet destekli soygunculuktan başka bir şey yapmıyorlar.

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Allah denk getirmesin, hiç karşılaşmadığım için olsa gerek ben bu olayları bu şekilde bilmiyorum.

Ben 11 yıldır kasko yaptırıyorum. Çok şükür başıma bahsettiğim olay hariç hiçbir şey gelmedi. Düz hesapla ''Para verdim, karşılığını alırım'' şeklinde düşünüyorum hep.

Evet, büyük olaylarda ''kasıt'' ihtimaline karşı evdeki hesabın çarşıya uymayabileceği doğrudur ama suçum yoksa (Alkol, ters yön vb.) hakkımı da sonuna kadar savunurum.
Ben böyle düşünüyorum, yanılıyor olayım, lüzumu yok, yeter ki Allah göstermesin...

evet Rabbim hiçbirimize kaza bela vermesin kimseye de muhtaç etmesin

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et

Experin sözü trafik sigortalarında daha geçerli olabilir ama kasko farklı bir boyut. Ben böyle düşünerek tamponsuz aracı servise götürüp bıraktım, bu aracın tamponu yok isteyen gidip VW servisinde arasın dedim ve sorgusuz sualsiz yapıldı aracım.

Mesela bu olayda Exper kıl olsa ne yapabilirdi? Bana tamponu mu bulduracaktı? (Gerçekten bilmediğimden soruyorum)
Eksper hasar belirlerken aracım sigorta şekli ile ilgilenmez, hasar dosyasını düzenler o kadar. Müşteri veya usta kendi kafasına göre değişim talep edemez, hasar durumunu belirleyemez. işi müşteriler ile ustalar yürütecek ise o zaman eksperlere ne gerek var ki? Kaza mı yaptık, kasko sigortamız varda koyalım aracı bir kurtarıcıya direk yetkili servise götürelim, ustayla kafa kafaya verip bir hasar tespiti yapalım faturayı da sigorta şirketine yollayalım olsun bitsin.

GkhncnK

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Uzun zamandır yazmıyorum arkadaşlar bir güncelleme yapalım.
Aracı hala kullanıyorum ve mahkeme hala devam ediyor. En son 14 Şubatta duruşma vardı ve Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını verdi. Her ne kadar satıcı suçlu olsa da olayın Ceza Mahkemesinde görülecek kadar hafif :) olmadığını bildiren görevsizlik kararı vererek Ağır Ceza Mahkemesine yönlendirdi. Ağır ceza mahkemesinde dava 01.03.2017 itibariyle açıldı ama henüz duruşma günü belli olmadı.
Kısaca başına böyle bir iş gelen arkadaş olursa davayla uğraşamam demesin versin mahkemeye. Ha biraz uzun sürüyor ama en azından kafam rahat arabamı kullanıyorum. Davayla da avukat ilgilendikten sonra artık satıcı düşünüyor gerisini. Size sadece izlemek kalıyor.
Kalın sağlıcakla.

GkhncnK

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Ağır ceza mahkemesi duruşma günü verdi arkadaşlar. 18/05/2017. Ayrıntılar gelecek.