Klimadan gelen toz kokusu ...

Fatihh

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Selamın aleyküm ...
2014 model dizel Astra sedan arac sahibiyim..
Aracı her çalıştırıp klimayı actıgımda sıcağı da soğuğuda açsam kötü bir koku geliyor. Sebebi ne olabilir ve çözümü için ne yapmalıyım.3-4 ay önce de bakımlarını yaptırmıştım.Tüm filtrelerini yağını suyunu değiştirdim.Özellikle bu kış aylarında klimayı sıcak açtığım zaman çok rahatsız ediyor.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam rutubet kokusuna benzer bir koku geliyordur diye tahmin ediyorum. Toz kokusu geliyorsa ayaklara üfleme aktif olduğu için paspastaki tozu kaldırıyor olabilir. Rutubet kokusu ise polen filtresini değiştirdiğiniz taktirde bir süreliğine bu koku kesilecektir. Bunun sebebi klima/kalorifer çalışmaya başladığında havadaki nemden dolayı polen filtresi ıslanıyor. Aracı stop ettiğimizde nemde dolayı polen filtresi koku yapmaya başlıyor. İlk çalıştırmada 3-5 dakika bu kokuyu malesef duyuyoruz. Yaz mevsiminde bu sorunu çözebilmek için aracı stop etmeden 2-3 dakika önce klimayı kapatıp sadece hava üfleme modunda bırakarak polen filtresinin kurumasını sağlayabiliriz. Kış için ne yapılabilir bilmiyorum.

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
aslında çok atladığımız bir konu ama çok önemli. klimalar mutlaka her sene temizlenmeli. inanılmaz bakteri ve mikrop barındırıyor. mutlaka polen filtresi temizlenmeli ve klima dezenfekte edilmeli. servislerde 100 lira gibi bir rakama yapılıyor.

volkan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben yılda iki sefer ilkbahar ve sonbaharda yapıyorum, spreyin uygulaması çok basit, 25-30liraya satılıyor, köpük olmadığı sprey olduğu için muhtemelen bir zararı da yok, elimde şu anda Atas Airclim ve Divortex markalı sprey klima dezenfektanları var

• Beğen
Tepkiler: kshuseyin

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Selamın aleyküm ...
2014 model dizel Astra sedan arac sahibiyim..
Aracı her çalıştırıp klimayı actıgımda sıcağı da soğuğuda açsam kötü bir koku geliyor. Sebebi ne olabilir ve çözümü için ne yapmalıyım.3-4 ay önce de bakımlarını yaptırmıştım.Tüm filtrelerini yağını suyunu değiştirdim.Özellikle bu kış aylarında klimayı sıcak açtığım zaman çok rahatsız ediyor.
Tam yerine oturtulduğunu eminmi filtreyi takan usta...?

kshuseyin

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
Ben de aynı dertten muzdarip olan birisi olarak bu sene Mart ayı başı gibi yukarıda tanıtımı yapılan ürünün aynı tipi olan işlemi auotclub firmasında 100 TL ye yaptırdım. Hemen öncesinde polen filtresini değiştirmiştim. Bu haftaya kadar klima kullanma ihtiyacı duymadığım için bir şey olmadı ama, klimayı kullanmaya başlamamla beraber bu koku olayı tekrar meydana geldi. Bu konuda oldukça zor durumda kalıyoruz, ailecek arabaya bindiğimiz sürece de sanki allerjik bir durumla karşı karşıya kalmışız gibi hapşırık nöbetleri geçiriyoruz. Bu konuda oldukça farklı çözüm önerileri mevcut ama benim bu başıma gelenden sonra ve aşağıda link verdiğim videoyu izledikten sonra kanaatim; ilk yapılacak işlem mevsimsel dönüşüm zamanlarında polen filtresi değiştirmek, ardından ozon ile mikrop, bakteri temizliği yaptırmak ve periyodik bir şekilde yukarıdaki bomba tabir edilen yöntemi sıklıkla uygulamak olacak başkaca bir çözüm bulamıyorum. Ozonlama işlemi piyasada tek başına 50-60 TL aralığında, yıkama cila ozon şeklinde 100 TL paket fiyatları da mevcut İzmir için söylüyorum.
Görüntüleme: https://www.youtube.com/watch?v=Movgui7Vljo

• Beğen
Tepkiler: Hasip

Fatihh

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Çok sağolun önerilerinizi uygulayacağım.. İnşAllah çözüm olur.

• Beğen

volkan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çam kokulu Atas Airclim tavsiye ederim, 30liraya alinabilir.

• Beğen