Klima/Fan Ayarlama

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Dün yeni aracımla biraz gezdim. Gündüz klima açık şekilde yaklaşık 100 km gittim. Dönüşte yine 100 km fanla geldim. Fakat fan açıkken yani klima düğmesi kapalı konumda iken bayağı soğuk bir hava veriyordu içeriye. Kayınbirader, klima açık başka türlü olmaz dediyse de ben havanın soğuk oluşuna bağladım. Ancak ışıklarda rölantiye düştüğümde anlık tüketimin klima açık konumdaymış gibi 0.8 lt'lerde dolaştığını gördüm. Yol tüketimi de klima açıkmış gibi fazla gerçekleşti. Önceki aracım Cruze'da da aynı sorunu yaşıyordum. Klima düğmesi açık olmamasına rağmen klima çalışıyordu. Ben mi yanlış çalıştırıyorum yoksa bilmediğim bir şey mi var anlamadım. Cruze 3 yaşındaydı, bozulmuştur falan diyordum. Ancak daha bir haftalık olmayan Astra J'de bunu yaşamam kullanımla ilgili bir beceriksizliğim olduğunu düşündürmeye başladı. Var mı tecrübe eden?

cenkscenk1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Klima/Fan Ayarlama

Araç rolantideyken belirli bir miktar sarfiyat oluyor normal ama devamlı soğuk üflemesini bilemedim istersen sirkülasyon tuşuna bas öyle dene birde...

BİLDS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Klima açık yolculuk yaptıktan sonra klimayı kapattıgında vefakat fan açık kaldıgında bi süre daha soguk hava üflemesi normal. O sırada abananın derece ayarı da düşükse serin üflemesi de normal.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et

Hayır sürekli olarak bu şekilde.

Yalnız buldum gibi...

Klima ayarları bölümünde kontrol sekmesi var. Orada açık, kapalı, son ayar şeklinde tercihler sunulmuş. Benim araçta son ayar şeklinde ayarlı idi. Muhtemelen öyle olduğu için sürekli klima kullanıyordum. Klima düğmesi açık olsa da olmasa da araç klima kompresörünü devreye sokuyordu. O tercihleri açık olarak ayarladım. Henüz tam olarak deneyemedim ama büyük ihtimalle düzelecek gibi geliyor. Fakat çok saçma bir mantık yürütmüşler. Opel mühendislerine sevgilerimi yolluyorum. :)

Yine de olayı net olarak bilen biri varsa yazsın, sevinirim...

Jlozde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

O son ayar fanı komple kapatıp açtığınızda kapatmadan önceki ayarları hatırlaması için diyebiliyorum. Yani kapatmadan önce klima açıksa, tekrar açıldığında klimayı falan açıyor veya sirkülasyon ayarını. Ben bu şekilde biliyorum. Eğer klima kapatmanıza rağmen açık kalıyorsa farklı bir sorun vardır. Ancak bu durumda arıza verir diye düşünüyorum.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et

Aracın ayarlar kısmında "klima kontrolü" şeklinde bir bölüm var. Onun içinde "Açık" "Kapalı" "Son Ayar" şeklinde üç seçenek var. Hepsini denedim, sorun hepsinde devam ediyor. Klima (soğutma) tuşuna basmadığım halde fanı açınca klima devreye giriyor.

Bu gece yine karıştırırken şunu net olarak fark ettim. Aracın klima (soğutma) tuşuna basmadığım halde fanı açtığımda havanın çıkış kanallarının konumuna göre klima devreye otomatik olarak giriyor ya da çıkıyor. Üç adet havalandırma konumum var. Birisi yukarı ok işareti, birisi sağa ok işareti, diğeri aşağı ok işareti... Bunlardan yukarı ok işareti seçili olduğu zaman klima otomatik olarak devreye giriyor. Rölantideki anlık tüketim 1 lt'lere çıkıyor. Yukarı ok işaretini kapatıp söz gelimi aşağı ok işaretine ya da sağa ok işaretine bastığımda ise klima devreden çıkıyor ve normal fan çalışıyor. Bunu da yine anlık tüketimin 0.4 lt'lere düşmesinden anlıyorum.

Aklıma yalnızca içerinin buğusunu gidermek amacıyla klimanın otomatik olarak devreye girmesi geliyor. Ama o durumda klimanın tuşuna basmamız gerektiği kitapçıkta yazıyor zaten. Yani onu kullanıcıya bırakmış durumda olmaları lazım.

Yahu gerçekten kafayı yemek üzereyim. Arkadaşlar bir deneyin ya da fikir verin. Ben mi hatalı kullanıyorum klima sistemini? Kullanım kılavuzunu iki kere okudum. Aracın üstünde defalardır deniyorum ancak sonuç bu!

Düşünsenize motor sıcak olduğu halde havayı ön cama vermeniz halinde klima kompresörü devreye giriyor ve yakıt artıyor. Bu sorunun nasıl çözüleceğini gerçekten merak ediyorum. Araçlarınızda deneyip anlık tüketimden kontrolünü yapar mısınız?

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Butun araclarda sistem ayni ön cama havayi verirseniz klima calisir.
Sonra klima acma kapama dugmesinden kapatabiliyorsunuz yanlis hatirlamiyorsam.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et

İyi güzel de klimanın ışığı yanmıyor ki o esnada! Gerçekten ama gerçekten hayretler içindeyim ve hala neden böyle bir mantık yürütmüşler anlamış değilim. Amaç ön cam buğusunu çözmekse klimanın tuşuna basabilirim ben. Hele de bunu iptal edemiyorsam, örneğin aracın içini ısıtacaksam, sürekli olarak klima kullanmam yazık günah değil mi? Yahut serin bir yaz akşamında yalnızca fan açmak istiyorsam yapamayacak mıyım yani! Bunun adı kullanıcıyı aciz görmekten başka bir şey değil kesinlikle!

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

kaderaniz link' Alıntı:
İyi güzel de klimanın ışığı yanmıyor ki o esnada! Gerçekten ama gerçekten hayretler içindeyim ve hala neden böyle bir mantık yürütmüşler anlamış değilim. Amaç ön cam buğusunu çözmekse klimanın tuşuna basabilirim ben. Hele de bunu iptal edemiyorsam, örneğin aracın içini ısıtacaksam, sürekli olarak klima kullanmam yazık günah değil mi? Yahut serin bir yaz akşamında yalnızca fan açmak istiyorsam yapamayacak mıyım yani! Bunun adı kullanıcıyı aciz görmekten başka bir şey değil kesinlikle!
Klimanin isigi yanmadanmi klima calisiyor...?
Boyle bi mantiksizlik olacagini sanmiyor egerkide oyleyse cok hemde cok mantiksizlik.

Emrah64

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
i.hizliresim.com

BÜLENT link' Alıntı:
Butun araclarda sistem ayni ön cama havayi verirseniz klima calisir.
Sonra klima acma kapama dugmesinden kapatabiliyorsunuz yanlis hatirlamiyorsam.
abi sana katılıyorum ön camın bugusunu çözmek icin o işarete bastıgımda sanki birseyler devreye giriyor yakıt sarfiyatıda artıyor demekki klima otomatik acılıyor klima devrede olmadan ısınayamacakmıyız ben cözemedim bundaki klima olayını hangi dügmeye bassam motora bir yük biniyor yani klima acılıyor