Klima çok zorluyor...?

Papirus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gazın Elektronik kumanda olmasının sonucu,2. ile 3. vites aralığı da büyük aracın beyni yakıt - atık gaz- devir sayısı karışımının oranını beğenip hesaplayana kadar gerekli gaz gitsin emri yollamıyor. Ben bazen sıcak mevsimde yokuşta donup kalıyorum çevredekilere komik düşüyorum. Beyinin yeniden programlanması ile çözülebilir herhalde , sport tuşu ile biraz daha iyileşiyor o zaman gazda tutunuyor bu sefer haşır haşır benzin tüketiyorsun.

Bunu başka bir konuda yazmıştım aynen buraya geçirmekte bir sakınca görmedim, astraların bir sorunu var , ki bunu sadece ben değil konuştuğum diğer astra sahipleri de söylüyor yokuşta bazen donup kalıyor , gaz kelebeği elektronik kumandalı olduğu için yaptığı hesap bizim hesaba uymuyor, klima motordan iyice güç çektiği için bu durumu iyice kötüleştiriyor . istanbulda kağıthane yönünden metrocity'nin arkasına tırmanan bir yol vardır, bir yaz günü oradaki yokuştan geri geri kaydırıp yokuşun başında klimayı kapatıp çıkmak zorunda kalmıştım. (REZİLLİK)
Beykozun yokuşlarında yazın iski kazıları sırasında geri geri çıkmak gerekmişti baskı balatayı yakmama ramak kalmıştı günlerce o pis yanık balata kokusu aracın içinden çıkmadı.
Soğuk havada biraz daha iyi gidebiliyorsun
Araç ağır , son dişli oranı uzun, motoru zayıf, baskı balatası sorunlu, bir de üstüne baş belası beyni kendi kafasına göre çalışıyor sonuç böyle.
Tedavi olarak arabayı zayıflatmayı dene en hızlı sonuç alınacak yol bu. Depoyu tam doldurma, gereksiz ağırlık taşıma 1 kilo bile olsa , şehir içinde dolaşıyorsan bir tane elektrikli lastik şişirici al stepneyi evde bırak, eşini de evde bırak :D

aksemseddin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Klima açıkken evet çok az zorluyor ama asla yokuşlarda filan o tür durumlar olmadı benim araçta.Tabii bu değişken biraz.Nasıl kullandığına,nasıl bir yolda gittiğine ve yüküne göre değişir.Bilmeden konuşmak yanlış oluyor.Yinede şüphelerin varsa bir servise göster,için rahat olsun.

halim1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende 98 astra var benzinli oda biraz kastırıyor ama hiç durma gibi bişey olmuyo öyle bişey oldugunu hissettiginde klimayı kapat yokuşu çıkınca tekrar aç

lordlord

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkeze yorumları için teşekkür ederim, ama çoğu kişi bir yerde yanılmış, araba durur vaziyetteyken dik bir yokuşa tırmanmayı denesin astra sahipleri, araç 1.6 benzinli, 4 kişi ve bagaj dolu, klimada 3. kademede, çok dik bir yokuşda, corsa sahipleride denesin bence bi, 160 la giderken tabiki sorun olmuyor bende de...

Ayrıca araba durur vaziyette olduğu için 2000 devirin altına düşürmeme şansım olmuyor ne yazıkki, yani o klima kapanacak, yada en azından 1. kademede olacak, başka yolu yok bence, tüm yarumlara teşekkürler tekrar...

berfanbudak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.berfanbudak.blogcu.com
ARKADAŞLAR KLİMA FANLARA OTOMATİK YÜKLEME YAPTIĞI İÇİN AKÜ YETMİYO MOTORA YÜKLENİYO.ASTRALARIN KASASI AĞIR.VE GÜCÜ AZ.
BEN HERYERDE KLİMA KULLANIYORUM.KLİMALI ARABAM VAR VE BEN ONU AÇMIYOSAM NE İŞE YARAR?
BOŞWERELİM BUNLARI
ARABANDA HİÇ BİR BOZUKLUK YOK.
SEN EĞER DİZELSE 3000 DD DEN AŞAĞI,
KLİMALIYSA 4000 DD DEN AŞAĞI KULLANMAMAN GEREK(KLİMALI OLUNCA)
DEVRİNİ ALMASI GEREK MOTORUN.
BİRDE 1.VİTES TE YOKUŞU ÇIKMAMAK OLMAZ.BEN 50 C LİK AÇIYLA 1.VİTESTE SÜPER KALKTIM.AMA 5000 DD DE.

BİR DE SİZ BOŞTAYKEN ANLIK TÜKETİME BAKIN BİRDE BOŞTAYKEN KLİMALI BAKIN. HERALDE 0.6 L/h KLİMALI 1.4 L/h OLUYO KANIMCA.ONUN İÇİN İLK KALKIŞTA DEVRİ YÜKSELTMEN GEREK.

BEN 4 KİŞİ(3 BÜYÜK,1 ÇOCUK)+4 BAVUL+KLİMA 3 TE 20 C DE=ÇOK RAHAT 5.VİTESTE 200 YAPTIM OTOYOLDA.
ARABANI RAHAT RAHAT KULLAN,ALLAH KAZA BELA VERMESİN.
HADİ İŞİN RASTGELE TOPRAĞIM :)

murattarum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1-2 aylık 2001 astramla daha yeni tatile fethiyeye gittim gidenler bilir her yer rampa bu sırada bende arabayı test etme şansı doğdu benim gördüğüm arabam 2. viteste her yokuşu çıkıyor durma yok eğer rampaya iyi bir devirle girince 4.vitesle bile devam edebiliyorum ve tabi klima kapalı olunca mantıken daha iyi sonuç alıyorsun önemli olan arabayı iyi tanıyıp devirli kullanmak ve bunları arabada 4 kişi,bagaj full,lpg'le yaptım. başta bir iki rampada benimde canım sıkıldı deneyerek test ederek arabayı tanımaya çalıştım sonunda anlaştık aracımla.:)

whiteman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkeze yorumları için teşekkür ederim, ama çoğu kişi bir yerde yanılmış, araba durur vaziyetteyken dik bir yokuşa tırmanmayı denesin astra sahipleri, araç 1.6 benzinli, 4 kişi ve bagaj dolu, klimada 3. kademede, çok dik bir yokuşda, corsa sahipleride denesin bence bi, 160 la giderken tabiki sorun olmuyor bende de...

Ayrıca araba durur vaziyette olduğu için 2000 devirin altına düşürmeme şansım olmuyor ne yazıkki, yani o klima kapanacak, yada en azından 1. kademede olacak, başka yolu yok bence, tüm yarumlara teşekkürler tekrar...

dik bir yokuşta da değil düz bir yolda bile astrayla klima açık kalktığınızda klimasız kalkışla bariz fark olduğunu görürsünüz. Ben şahsen aracımda 3-4 kişi var ise şehir içindeysem klimayı açmıyorum ama uzun yolda araba devirlenmişse vede ağırsa performansından çok memnun kalıyorum hatta canımı sıkan ufat tefek gıcırtılardan seslerden de kurtuluyorum. Sanki araç bir ağır kullanılacak gibi tasarlanmış.

Experience

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Benim arabam 2200 motor olmasına rağmen klimalı ve klimasız arasında farklar oluyor.Tabii bu fark asla yokuşta kalma , güçten düşme değil. Ancak klimasız kullanımla klimalı kullanım arasındaki fark hemen hissediliyor.Bu her arabada böyledir.Ancak astra'larda motor biraz güçsüz ve kasa ağır kalınca problem olabiliyor.Arabayı tanımakan baska çare yok bu durumda.
Diğer taraftan klimalı kullanımlarda çok yüksek devirlerde ya da hızlarda sürmeyi önermem, otoritelerin görüşü de böyledir.Benzinlilerin maksimum 4500'den yukarı kullanmamasında fayda var

Volkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.raksotek.com
1-2 aylık 2001 astramla daha yeni tatile fethiyeye gittim gidenler bilir her yer rampa bu sırada bende arabayı test etme şansı doğdu benim gördüğüm arabam 2. viteste her yokuşu çıkıyor durma yok eğer rampaya iyi bir devirle girince 4.vitesle bile devam edebiliyorum ve tabi klima kapalı olunca mantıken daha iyi sonuç alıyorsun önemli olan arabayı iyi tanıyıp devirli kullanmak ve bunları arabada 4 kişi,bagaj full,lpg'le yaptım. başta bir iki rampada benimde canım sıkıldı deneyerek test ederek arabayı tanımaya çalıştım sonunda anlaştık aracımla.:)

+1

1995 Opel Astra Caravan 1.6 otomatik vites arabam var...

Bende ilk uzun yolumda 26 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında Fethiye'ye gittim ...

3 yetişkin insan, bavullar ve tekerlekli sandalyem vardı...
Ben en az 500 kg. yük hesaplıyorum...

İzmir-Fethiye arası özellikle Ula'dan sonra başlıyor yokuş yukarı tırmanmalar, İzmir-Aydın otoyolu'nda da Fethiye'ye gidiş istikametinde bir hayli tırmanma var... Klimayı aralıklarla çalıştırdım... Performansta oldukça farketti...

Benim ilk uzun yol acemiliğimden dolayı da hayli zorladı, yol yapısınında pek iyi olduğunu söyleyemeyeceğim...

İzmir'e dönüşte bu rampalar genelde inildiği için pek problem yaratmadı, Sakar Geçidi hariç tabii... Yaklaşık 10 km. uzunluğunda ki bu geçidi 1. viteste ancak aşabildim ve aşar aşmazda ilk işim mola vermek oldu... :)

Dediğim gibi bu konuda çok tecrübeli değilim, ancak edindiğim bu ilk uzun yol tecrübesinden sonra söyleyebileceğim rampa veya düz yol farketmez klima ve yükün aracın performansında ve yakıt tüketiminde çok fark ettiğidir...