KKDF(Kaynak Kullanım Destekleme Fonu) Hakkında %15 Artış ileKredi Ödeme Artışı

AdVeS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
"Devlet yolunacak kaz statüsünde en tabanı hedef alır ve o kazlar da sessizce kabullenirse 'Mee 'sesleri daha çoook yükselir bu memlektte!!!"
Kredi kullanan herkese iletilen SMS ile %15 artış bildirirldi..Neden ve ne içini sorun sonrada ne yapmanız gerektiğini mutlaka araştırın arkadaşlar..Sessiz kalmayın;

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin, tüketici kredilerine uygulanan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu'nun (KKDF) artırılmasıyla kara listeye düşen tüketici sayısının da artacağını ifade etti.

Çetin yaptığı yazılı açıklamada, KKDF oranının kredinin kullanım tarihine bakılmaksızın bütün tüketici kredilerinde yüzde 15 olarak uygulanacağını belirtti.

Tüketicilerin kredi kullandıkları tarihte tüm maliyeti hesap ederek kredi kullandıklarını, sonradan bir maliyet artışının sözleşmenin tüketici aleyhine değişmesi anlamına geldiğini kaydeden Çetin, "Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 6. maddesi gereği sözleşmede vergi artışının yansıtılacağı yazmış olsa da bu haksız bir şarttır. Yine uygulama, kanunun (taraflar arasında akdedilen sözleşmede öngörülen kredi şartları, sözleşme süresi içinde tüketici aleyhine değiştirilemez) hükmüne de aykırıdır" dedi.

Uygulamanın genel hukuk kurallarına da Anayasa'ya da aykırı olduğunu belirten Çetin, şunları kaydetti: "Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de bütün bu aykırılıkların farkındadır. Yani idare yasa dışı davrandığını bilmektedir. Bu nedenle düzenleme en kısa sürede mahkemeye taşınacak ve kanuna açık aykırılık, hukuk yolu ile düzeltilecektir.

Tüketici kredileri ödeme taksitleri ya tüketicilerin bankalarına verdiği otomatik talimatlarla veya banka hesaplarına taksit zamanında yatırdıkları mevduatlardan alınmaktadır. Ancak 1 lira civarında çok küçük farklar dahi olması halinde banka kredi tutarını çekmemekte ve tüketici temerrüde düşmektedir.

Bankalar, temerrüde düşen tüketiciyi (borcunu ödemiyor) diyerek Merkez Bankası'na bildirmekte ve Merkez Bankası da o tüketiciyi kara listeye almaktadır. KKDF artışı sonucunda banka hesaplarına eski tutarı yatıran tüketicilerin 5-10 lira arasında doğacak KKDF farkları nedeniyle bankalar tüketicilerin taksitlerini kredi hesabına aktarmayacak ve temerrüde düşüreceklerdir. Bu durumda hem tüketiciden haksız faiz elde edecekler hem de binlerce tüketici kara listeye düşecek ve bir daha kredi kullanamayacaktır." Çetin, tüketicileri bankalarla kesinlikle yeni sözleşme imzalamamaları, yeni taksit tutarlarını öğrenmeleri ve kuruş hanesi dahil taksidi karşılayacak tutarda parayı hesaplarında bulundurmaları için uyardı. Çetin, "Tüketiciler; bankanın hesaptan re'sen veya otomatik talimata istinaden fazladan aldığı tutar için mutlaka yazı ile itirazda bulunmalı ve fazla tutarı geri istemelidir.

Akabinde her ilçe kaymakamlığı içinde bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyetine yazılı müracaat ederek fazla alına tutarın iadesi için talepte bulunmalıdır" dedi.

Hükümetin kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına dönük çalışmalarına da değinen Çetin, "AKP hükümeti bu günlerde gelmiş-geçmiş en kapsamlı vergi-SGK ve diğer kamu borçlarının affına hazırlık yapmaktadır. Yani devlete karşı borçlarını ödemeyen vergi yüzsüzleri dahil tüm sermaye kesiminin borçları yeniden yapılandırılacaktır. Tam da bu dönemde tüketicilerin borçlarının artırılması düzenlemesi yapılmaktadır. Yani AKP hükümeti, fakirden alıp zengine vermektedir" dedi

GkhncnK

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Böyle bir saçmalığa hayatımda ilk defa tanık oluyorum. Garantiden bir yıl önce aldığım ve bugüne kadar kesintisiz ödemesini yaptığım kredimin kalan borçları bu aydan itibaren artırılmış. Ve benim bu artıştan tesadüfen haberim oldu. Müş. Hiz. ile görüştüm şubeye soracaksınız dedi şubeye sordum bana tebliğ etmeden nasıl taksit artırımı yaparsınız dedim, aldığım cevap türkiye genelinde yapılan bir uygulama olduğu için elimizden birşey gelmez...oldu.
Tüketici kanununun kredileri düzenleyen 10. Maddesi (kredi başlangıcında imzalanan sözleşme maddeleri hiçbir koşulda tüketicinin aleyhine olacak şekilde değiştirilemez) 'ne dayanarak pazartesi şikayette bulunacağım bakalım sonuç ne çıkacak?

falcon_78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sıkıntıyı bizde yaşayacağız galiba bizde yeni ev aldık ereğliden p.tesi garanti bankasına ile bir görüşeyim böyle bir saçmalık yok

EGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
banada mesaj geldi krediniz artmıştır diye şimdi ben eski taksit miktarından ödesem ne olur ?

GkhncnK

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
Garanti bankası herhangi bir mesaj gönderme zahmetinde bile bulunmuyor sağolsunlar.
Bu durum böyle giderse alacağı tepkiler ve mahkemeler sonucunda geri adıma yöneleceklerdir. En azından 28 Ekim tarihinden sonra çekilen krediler için uygulanıp eski hesaplar eski haline dönecektir. Ödemeleri yeni plana göre yapmanızda fayda var. Çünkü mahkeme kararıyla geri adım atılırsa geriye dönük fazla ödemelerinizi zaten alırsınız ama şu an ki ödeme planı dışında eksik ödeme yaparsanız bunu gecikme veya ödememe olarak değerlendirip merkeze gönderilecek ve büyük ihtimal kara listeye alınacaksınız. Bir isim kara listeye bir kere girerse temizlenmesi ne kadar zor biliyorsunuzdur.Suç kendilerde olsa ve haklı çıksanız bile olan olmuştur bir kere. Size tavsiyem yeni plana göre devam edin ama hakkınızı da arayın.

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı sıkıntıyı bizde yaşayacağız galiba bizde yeni ev aldık ereğliden p.tesi garanti bankasına ile bir görüşeyim böyle bir saçmalık yok

Bu arttırım Konut Kredileri için değil, İhtiyaç,Otomobil vs için.Ben de ev kredisi ödüyorum, oradan biliyorum

KRAL

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
benim bu ay son taksidim var etkisi olurmu?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yeni bir iktidar saçmalığı daha. Bence hükümet bundan da geri adım atacaktır. Önce yapıyorlar, bakıyorlar ki tepkiler çığ gibi artıyor o zaman da ya erteliyorlar yada iptal ediyorlar. Bize okutulan hukuk derslerinde "kanunlar geçmişe şamil değildir" derlerdi. Yani kişinin alehine olan yeni yürürlüğe girecek olan kanunlar geçmişi kapsamaz. O halde ya bize okutulan hukuk dersleri yanlışmış, ya da hükümet kanunsuzluk yapıyor.
Devlet gelirleri iyice azalınca maliye de şaşırdı, ne yaptığını bilmez durumda :(.

DarkMagic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim arabanın borcun bitmesine daha 2 sene vardı beni etkileyecek..:(

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Allah zulmünü artırsın padişahım!