Kışın LPG'de Ne Gibi Farklılıklar Olur?

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Malum bu gece Ankarada hava biraz serinledi. Aracı çalıştırdım, ilk hareket ettirdiğim zaman devir düştü, biraz vuruntudan sonra stop etti. Gerçi bilmiyorum, ısıdan mı kaynaklandı. Ama ben öyle tahmin ediyorum.

Bildiğim kadarıyla kışın dizel araçlar ilk çalıştırıldıklarında hareketten önce motorun ısınması beklenir. Acaba benzin-lpg araçlarda da motor ısınmasını mı beklemek gerekiyor?

Kış mevsimi yolların durumu, değişen lastikler gibi sebepler dışında ısıya bağlı olarak yakıt tüketimi artar mı?

Bunlar dışında kışın LPG hakkında bilmem gereken birşey var mı?

Şimdiden teşekkürler.

ozann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Malum bu gece Ankarada hava biraz serinledi. Aracı çalıştırdım, ilk hareket ettirdiğim zaman devir düştü, biraz vuruntudan sonra stop etti. Gerçi bilmiyorum, ısıdan mı kaynaklandı. Ama ben öyle tahmin ediyorum.

Bildiğim kadarıyla kışın dizel araçlar ilk çalıştırıldıklarında hareketten önce motorun ısınması beklenir. Acaba benzin-lpg araçlarda da motor ısınmasını mı beklemek gerekiyor?

Kış mevsimi yolların durumu, değişen lastikler gibi sebepler dışında ısıya bağlı olarak yakıt tüketimi artar mı?

Bunlar dışında kışın LPG hakkında bilmem gereken birşey var mı?

Şimdiden teşekkürler.
Yeni tip motorlarda beklemeye gerek yok. Beklemek daha fazla yakit tuketimine sebep oluyormus. Yuklenmeden yavas yavas isitmak daha iyi. Isi dustu ama motoru etkileyecek kadar dusmemistir. Buz olan sabahlarda bile rahat calisip hareket ettirdigimi bilirim. 1 kere yaptiysa anlik denk gelmis olabilir :)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kışın araç sağlıklı ise dizelde benzinlide normal şekilde çalışmalı,dizelin sesi biraz değişiyo kışın,lpg li araçta ısınıp gaza geçnce sorun kalmıyor :) Yani sizin araçta stop etme vs normal değil

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anladım, peki yakıt tüketiminde ısıdan dolayı bir değişme oluyor mu?

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güncel

Soru : Kışın soğuk havada lastik değişimi, yavaş trafik vb. durumlar dışında, ısı düşüşünden kaynaklı olarak, ayrı ayrı hem benzin hem LPG için, yakıt tüketiminde değişiklik olur mu? Ve neden?

Şimdiden teşekkürler.

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yakıt tüketiminde artış oluyor kışın. ayrıca uzun süre çalışmayınca (2 hafta) benim benzinli aracımda ilk çalıştırmada hafif devir düşmesi yapıyor ve kışın aracın sesi değişiyor. birde kışın araçların daha performanslı olduğunu biliyorum soğuk havayı çektikleri için :D

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güncel

Soru : Kışın soğuk havada lastik değişimi, yavaş trafik vb. durumlar dışında, ısı düşüşünden kaynaklı olarak, ayrı ayrı hem benzin hem LPG için, yakıt tüketiminde değişiklik olur mu? Ve neden?

Şimdiden teşekkürler.
Evet olur. Motor daha geç optimum çalışma sıcaklığına ulaşacağı için ısınma sürecinde daha fazla yakıt tüketir.

ozann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güncel

Şimdiden teşekkürler.
Motor gec isinacagi icin lpg'ye gecene kadar daha uzun sure benzinle kullanirsiniz. Kis lastigi kullaniyorsaniz bu da tuketimi arttirir.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

SYSOP

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kışın lpg fiyatı arttığı için her türlü cepten çıkan tüketim artar :) :)