Kış Lastiği İçin...

subversa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba iyi forumlar,

2001 model Opel Astra 1.6 GL modelim var.

İlk aracım olduğu için pek çok konuda az düzeyde bilgim var.

Nisan-Mayıs ayı gibi 4 mevsim Michelin Energy Saver almıştım, 185*65*15.

Kış mevsimi tam girmeden 4 adet de kış lastiği alıp değiştirsem diyorum.

Uzun yola pek gitmem. Ama yine de İznik-Bursa-Balıkesir-Edremit güzergahında yolum olur.

Öncelikle kış lastiği önerir misiniz? (Almaktan yanayım çünkü geçen yıl kışın dışarı çıkmaktan çekindim, eski lastiklerle bir kaç kere aracı kaydırmıştım)

Kış lastiği için aynı ebatlarda hangi markaları önerirsiniz tecrübeli arkadaşlar?
Bir sitede;
Michelin Alpin A4 GRNX 185/65R15 88T Kış Lastiği: 180 TL
Goodyear Ultragrip 8 185/65R15 88T Kış Lastiği: 159 TL
Lassa Snoways Era 185/65R15 88T Kış Lastiği: 135 TL
Bridgestone LM32 185/65R15 88T Kış Lastiği: 145 TL
Continental ContiWinterContact TS 850 185/65R15 88T Kış Lastiği: 185 TL
Petlas R15 Snowmaster w651: 115TL

Aslında fiyat olarak michelin ve continental'ı eliyor gibiyim ama yine de listede bulunsun önerinizi almak isterim.

Son düzenleme:

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Kışın yaz lastiği ile dolaşmaktan yine iyidir maddi durumuna göre al. ;) bende petlas var mesela. En azından kar lastiğim var. ;)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Şahsi görüşüm; para kolay kazanılmıyor ama ucuz lastik demek birşeylerden fedakarlık etmek demektir. İmkanım varsa kaliteli bir ürün almaktan yanayım, imkanım yoksa elden birşey gelmiyor, mecburen ucuz, parasına göre işimi en iyi gördüğüne inandığım ürünlere yöneliyorum :(.

Aşağıdaki resimde görülen lastiğin üzerindeki bilgi etiketi incelenirse bazı soruların cevabı görülmüş olur.

bjb8.jpg

subversa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Otostart'ta bi kampanya varmış bana uygun ebatlarda 185*65*15 115 TL

alınabilir gibi duruyor, ne dersiniz?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Otostart'ta bi kampanya varmış bana uygun ebatlarda 185*65*15 115 TL

alınabilir gibi duruyor, ne dersiniz?

Dediğim gibi fiyat bir yerden sonra ikinci planda kalıyor. Kış lastikleri ortalama 6-7 sene kadar yani uzun süreli kullanılıyor, uzun süre şikayet etmemek için lastik alırken ince eleyip sık dokumakta fayda vardır.

subversa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şahsi görüşüm; para kolay kazanılmıyor ama ucuz lastik demek birşeylerden fedakarlık etmek demektir. İmkanım varsa kaliteli bir ürün almaktan yanayım, imkanım yoksa elden birşey gelmiyor, mecburen ucuz, parasına göre işimi en iyi gördüğüne inandığım ürünlere yöneliyorum :(.

Aşağıdaki resimde görülen lastiğin üzerindeki bilgi etiketi incelenirse bazı soruların cevabı görülmüş olur.

Sayın hocam resmi inceledim ama dediğim gibi ne yazık ki bu konularda pek bilgim yok. İyi lastik kötü lastik hakkında yorumum ancak reklamlarda adını çok duyarak edindiğim bir markaya aşinalık var. Reklamlardaki markanın sloganlarını bilirim sadece.

İlk mesajda gönderdiğim lastiklerden;
Goodyear Ultragrip 8 185/65R15 88T Kış Lastiği: 159 TL
Lassa Snoways Era 185/65R15 88T Kış Lastiği: 135 TL
Bridgestone LM32 185/65R15 88T Kış Lastiği: 145 TL
Petlas R15 Snowmaster w651: 115 TL

fiyat performans bakımından hangisini tercih ederdiniz?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Lastikler incelenmeden alınmaz ki? Lastiklerin yol sesi kaç desibel, yakıt tüketimi hangi sınıfta yer alıyor, performans değeri nedir? Mesela örnek olarak veriyorum; Michelin iyi lastiktir ama yol koşulları nedeniyle her şehirde aynı performansı vermez veya her modeli iyi performans sunmaz. Tokat'taki yolların kalitesi nasıldır, sizin maddi imkanlarınız ne kadar, araç sık sık uzun yola çıkar mı, sürat severmisiniz gibi bir çok soruya cevap vermeden lastik alınmaz. Mesela ben araçlarımdan birinde performansı düşük olan, dolayısı ile kısmen ucuz, sert hamurlu bir lastik kullanıyorum. Bu aracımın maksimum hızı 135-140 km dir, kışın kullanılmaz, yılda en fazla 2 veya 3 kere uzun yola çıkar o kadar. Ama gündelik kullandığım aracımda yumuşak hamurlu lastik var. Her iki lastik de aynı tarihlerde alındı, sert hamurlu lastikler ilk günkü gibi görünüyor, yumuşak hamurlu lastiklerde kılcal çatlamalar başladı bile. Sert hamurlu lastikler ıslak zeminde kolayca kayarken, diğer lastik direnmeye çalışıyor.

subversa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Verdiğiniz örneklerde haklısınız hocam. İşte insanın bir konu hakkında az bilgisi varsa, birisinden şunu al demesini bekliyor :)

Siz de şartları bilmeyince, öneride bulunmanız anlamsız oluyor.

Yardımcı olabilirse şunları belirtsem.

Bu arada eski mesajımda Tokat için sormuştum şimdi Bursa ve İznik ilçesi için sormam gerekiyor.

Öğrendiğim kadarıyla buraların sıcaklığı ortalama 14 civarında, karlı gün sayısı 1 hafta kadar ancak olurmuş. Heralde sıcaklıklar 0'ın altına pek düşmez.

Genelde şehir içinde olacağım. Ama kışın bir belki iki sefer İznik-Bursa-Balıkesir istikametine giderim. Ayda bir de 100 km'lik Bursa yoluna çıkarım. Yolda çok rampa yok bir tek Bursa-İznik arasında çok dik olmayan 1-2 kmlik 3 şeritli tırmanma yolları bulunuyor.

Bu bilgilerden sonra bir fikir oluşur mu acaba?

Yıllık 4-5 bin km yaparım. Kışın ortalama km daha da azalır bu arada.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Savaş abi bu resimde yakıt tüketimi konusunda F demiş ya buda çok yakar anlamına mı geliyor?

bjb8.jpg

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Savaş abi bu resimde yakıt tüketimi konusunda F demiş ya buda çok yakar anlamına mı geliyor?

bjb8.jpg

Aynen öyle :(