Kendi aracımı boyamak

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mert benim 94 model sahini tavan haric komple bel altini köyde boyaciya (disarda boyadi) 250TL ye boyattim , oldukca temiz ve guzel oldu , birkac yamuk ve curuk yer haricinde hicbir yere macun atmadi. Ama sanirim islak zimpara/astar/boya seklinde yapmisti.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
.................. Tahminen bir araba boyayacak malzemelerin toplamı kaç lira olur? Zımparalar ve astar boya zaten her yerde var ama fiyatlarını biliyorsunuzdur, kaça patlar el emeğimle?

Boyama işleminde en çok para tutan şey el emeğidir, diğer malzemeler öyle uçuk bir rakam teşkil etmez. Aracı boyaya hazırlamak, bu süreçte ince ince sabırla çalışmak epey bir zaman istiyor.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Komple araba boyayan biri daha iyi bilgi verir, benimki tahmin olur, forumda ömer vardı Anadol toplayan ona sorsan söyler. Tiner, zımpara (120 - 240 - 360 - 500 - 1500) , macun, 4+1 astar, ( buna ilave boyaya zemin hazırlamak için farklı tonda daha kapatıcı boya) sonkat boya , vernik, sertleştirici, kompresör, tabanca, maske, bant, kağıt süzgeç , mumlu bez benim aklıma gelen malzemeler. Oto boya malzemesi satanlara gitsen sana ortalama bir fiyat verirler, çoğu ithal mal , fiyatlar tam bilmiyorum.

Eyvallah tahsin abi fazlasıyla bilgi vermişsiniz, aldığım fiyatlara göre komple kumlama + metalik boyatmanın maliyeti 2bin lirayı buluyor ve kaporta durumuna göre geçebiliyor da...Ben tamamıyla hobi amaçlı ve ekonomik olması nı amaçlayarak alacağım boyası gebermiş aracı kobay olarak kullanacağım, bir de tofaş forumlarını gezmeliyim, mercedesci olarak tam donanımlı bilgiler için teşekkür ettim :)

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mert benim 94 model sahini tavan haric komple bel altini köyde boyaciya (disarda boyadi) 250TL ye boyattim , oldukca temiz ve guzel oldu , birkac yamuk ve curuk yer haricinde hicbir yere macun atmadi. Ama sanirim islak zimpara/astar/boya seklinde yapmisti.

İzin günümde geleyim sizin köye olcay, ben de tam anlamıyla öyle yapacağım. Ancak el alıştırmasını amaçlayarak önce tamponları zımparalayıp astarlayıp boya atmayı düşünüyorum, sonra sırayla tavan kapılar v.s diyerek ilerleyeceğim. Yok tozdu şuydu buydu çok aşırı ince ayrıntı...Geçen yaz ben de kaza yaptığım leonu boyattım, adam öyle bir işçilik çıkardı ki fabrikasyon boya halt etmiş, pürüzsüzlükte level atlamış o derece iyiydi ancak alacağım araç 98 model corsa olduğundan ve fiyatı kelepir olduğundan kobay olarak ilk tecrübelerimi onun üzerine püskürtücem. Bir tek kaputu değişmiş, onu da boyamışlar. O parça üzerinde de pasta cila denerim herhalde, bozarsam da boyarım ahaha

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İzin günümde geleyim sizin köye olcay, ben de tam anlamıyla öyle yapacağım. Ancak el alıştırmasını amaçlayarak önce tamponları zımparalayıp astarlayıp boya atmayı düşünüyorum, sonra sırayla tavan kapılar v.s diyerek ilerleyeceğim. Yok tozdu şuydu buydu çok aşırı ince ayrıntı...Geçen yaz ben de kaza yaptığım leonu boyattım, adam öyle bir işçilik çıkardı ki fabrikasyon boya halt etmiş, pürüzsüzlükte level atlamış o derece iyiydi ancak alacağım araç 98 model corsa olduğundan ve fiyatı kelepir olduğundan kobay olarak ilk tecrübelerimi onun üzerine püskürtücem. Bir tek kaputu değişmiş, onu da boyamışlar. O parça üzerinde de pasta cila denerim herhalde, bozarsam da boyarım ahaha
Manisa / şehzadeler /karaoglanli köyü
Yalniz dikkat et anahtari birakirsan alip dolasiyorlar araba ile. Malum köy yeri piyasa yapmaya cikmislarken dayim yakalamis.
Bugun , internetten aldigim kompakt bir koltugun ayaklari yamuldu icindeki demirler kirildi ,söktüm kumaşini sungerini , sadece profili kaldi , daha önce hic denemememe ragmen arkadasimin bimden aldigi kaynak makinasi ile eklem yerlerinin tumune kaynak yaptim, ilk etapta birkac delik actim yanlislikla ama en son o kadar profesyonellestim ki saglamlastirdiktan sonra o delikleri bile kapattim:).(şu anda uyuyamiyorum gozlerim yanacak diye çiplak gozle kaynak yaptim :) ) Montajini yaptim canavar gibi oldu.
Yani diyeceğim o ki yapilmayacak bi is yok yeter ki acele etme yavas yavas ve temkinli davran. Bence kendin cok rahat bir sekilde araci boyayabilirsin. Yeter ki iste...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
..................şu anda uyuyamiyorum gozlerim yanacak diye çiplak gozle kaynak yaptim .............

O acıyı çok iyi bilirim, keşke kaynak yaparken en azından koyu camlı bir güneş gözlüğü kullansaydın. O acının en basit tedavi şekli; Bir orta boy patatesi soyup dilimle, göz kapaklarının üzerine koy. Hem acısını alır hem de kızarıklık daha çabuk geçer.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O acıyı çok iyi bilirim, keşke kaynak yaparken en azından koyu camlı bir güneş gözlüğü kullansaydın. O acının en basit tedavi şekli; Bir orta boy patatesi soyup dilimle, göz kapaklarının üzerine koy. Hem acısını alır hem de kızarıklık daha çabuk geçer.
Sagol Savas abi, arkadasim "cektigim en agir aciydi" diyince bayagi korktum , dun gece korkumdan uyumamama ragmen gozum yanmadi , ama yuzum yandi , dudaklarim yuz derim vs çatladi , cok yakindan kaynak yapmistim heralde yuzumu yaktim , gozume neden bisey olmadi onu anlamadim :) Abi bedavaya is ogrenilmiyor , elbet bir bedeli olmali. Her ne kadar korksamda, kaynak yapmayi ogrenmenin verdigi mutluluga degerdi. :)

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Olcay demir erirken çıkan gazlar ve havaya karışan partiküller ciğer için çok çok zararlı o işin hiç şakası yok o yüzden kapalı alanda kaynak yapıyorsan orta boy bir vantilatör ve eczanede satılan maskelerden kullanmanı tavsiye ederim bide mutlaka gözlük tak bugün birşey olmaz yaşın ilerlediği zaman pişman olursun. Bizim teknisyen bu yüzden vefat etti öyle söyleyeyim bizim atölyede havalandırma olmadığı için kaynak olacağı zaman kapıyı pencereyi sonuna kadar açıyoruz. Elektrot kaynağı değilde gaz altı kaynağı çok daha zevklidir bildiğin kumaş diker gibi dikiş atarsın onu bulursan mutlaka dene :)

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Olcay demir erirken çıkan gazlar ve havaya karışan partiküller ciğer için çok çok zararlı o işin hiç şakası yok o yüzden kapalı alanda kaynak yapıyorsan orta boy bir vantilatör ve eczanede satılan maskelerden kullanmanı tavsiye ederim bide mutlaka gözlük tak bugün birşey olmaz yaşın ilerlediği zaman pişman olursun. Bizim teknisyen bu yüzden vefat etti öyle söyleyeyim bizim atölyede havalandırma olmadığı için kaynak olacağı zaman kapıyı pencereyi sonuna kadar açıyoruz. Elektrot kaynağı değilde gaz altı kaynağı çok daha zevklidir bildiğin kumaş diker gibi dikiş atarsın onu bulursan mutlaka dene :)
Bilgilendirme icin tesekkur ederim Muzaffer , acik havada (sokakta) yaptim kaynagi ama bi dahaki sefere kesinlikle maske takarim yinede. Kaynakci maskesi vardi ama o camdan hicbirsey gozukmuyor ki(gunes bile) , herhalde isin inceligi orada veya o cam gereginden fazla karartilmis bilmiyorum.
Kucukken (ortaokula giderken) kaportacida calismistim orda gazalti kaynagiydi sanirim onu gormustum (karpit falan konuyordu bi tankin icine) ama hic yapma firsatim olmadi , biryerde yapma sansim olursa kesinlikle onuda ogrenmek isterim :)

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
usta dediğin adam aynı işi çok uzun süre yaptırdığı için el alışkanlığı kazanmış kişidir bence. her işi herkes yapabilir. sadece biraz ilgi duymak gerekiyor. Bende geçen yaz daha önceden elime hiçbir inşaat malzemesi almamama rağmen köy evinin balkonuna genişlettim. evi yapan usta da Aynı köyden. gelip geçerken sen yapamazsın diyip durdu. yapabilirmiyim acaba diyerek başladığım işte duvarda ördüm sıva da yaptım. öyle yapılamayacak iş değil. Savaş abinin dediği gibi asıl para tutan işçilik. inşaat işinde olsun araç boyamada olsun zaman ve emek gerektiren ve yorucu işlemler. genelde para eden kısım ustalık değil verilen para yorgunluğa veriliyor.

HUAWEI MT1-U06 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi