Kaynağını bulamadığım ses

lapsetur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.amatorbalikci.net
Aracım 2003 Corsa C "Triger Zincirli"

Soğuk havalarda araba ilk çalıştığında sağ taraftan bi hırıltı geliyor arabanın içine. Motor kaputunu açıp nereden ses geliyor diye dinlediğimde sesin kaynağını bulamıyorum hatta motor tarafında o ses çok cılız fakat arabanın içinde bariz ses duyuluyor.

Motor ısınınca belli bir süre sonra ses kayboluyor.

Ustaya göstermek istesem olmuyor çünkü 50 KM gitmem lazım o kadar mesafede zaten o sesten eser kalmıyor yada arabayı bırakmam lazım ustaya.

Bugün sesi kaydettim. Bir dinlerseniz sevinirim.

http://www.amatorbalikci.net/ses001.mp3

snllBla

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam bu ses ilk çalıştığında rolanti yüksekken çıkıp rolanti normal seyrine geçince mi geçiyor?

lapsetur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.amatorbalikci.net
Hocam bu ses ilk çalıştığında rolanti yüksekken çıkıp rolanti normal seyrine geçince mi geçiyor?

Sadece motor soğukken yapıyor. Doğal olarak motor soğukken rolanti biraz yüksek oluyor ve rölanti düşünce o sesde azalıyor fakat gaz verince ses yine yükseliyor ve motor ısınca yavaş yavaş kayboluyor ve 80 dereceden sonra hiç duyulmuyor.

Sesi dinlediyseniz rölanti düşünce ara gazı verdim birkaç kere ses duyulsun diye

snllBla

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Pek sizinkine benzer bir ses değil ancak benim aracımda da hava soğukken çalıştırdığımda vızıltı şeklinde bir ses oluyordu rolanti normale dönene kadar sonra rolanti normal seyrine dönünce ses bir anda kesiliyordu. Bu sesin sekonderden geldiğini öğrendim ve bu gayet normal bir durummuş, eğer sizin aracınızdaki sesde bir anda kesiliyorsa ve araba sıcakken ses çıkmıyorsa sekonder olma ihtimali geliyor aklıma benim.

lapsetur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.amatorbalikci.net
Pek sizinkine benzer bir ses değil ancak benim aracımda da hava soğukken çalıştırdığımda vızıltı şeklinde bir ses oluyordu rolanti normale dönene kadar sonra rolanti normal seyrine dönünce ses bir anda kesiliyordu. Bu sesin sekonderden geldiğini öğrendim ve bu gayet normal bir durummuş, eğer sizin aracınızdaki sesde bir anda kesiliyorsa ve araba sıcakken ses çıkmıyorsa sekonder olma ihtimali geliyor aklıma benim.

Bu sekonder nedir acaba. Kirlenme tıkanna olmuş olabilirmi acaba.

Daha önce bu kadar rahatsız edici bir ses yoktu

snllBla

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sekonder soğuk havalarda ilk çalıştırmada devreye girerek aracın rahat çalışması için emme manifolduna sıcak hava gönderiyor ve emisyon oranlarını da düşürüyor bu gibi durumlarda. Kirlenme tıkanma durumunu bilmiyorum ancak ömrünü doldurduğunda garip sesler çıkarmaya başlayacağından bahseden arkadaşlarımız var.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ses boğuk geliyor sanki bana manifolt gibi aynı zamanda zincir tam net söylemek için sesin yerini lokalize etmek gerek,sekonder diyorsunuz ama gaza bastıkca ısınıncada geliyor diyor arkadaş

lapsetur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.amatorbalikci.net
Ses boğuk geliyor sanki bana manifolt gibi aynı zamanda zincir tam net söylemek için sesin yerini lokalize etmek gerek,sekonder diyorsunuz ama gaza bastıkça ısınınca da geliyor diyor arkadaş

Motor ısınınca 80 dereceyi bulunca ses kesiliyor.

Dinlemiş olduğunuz sesi sabah kaydettim. Araç belli bir süre rölantide çalıştı ve bahsettiğim ses bariz bir şekilde duyuluyordu. Araç rölantiden çıkınca 2-3 kere ara gazı verdim ses duyulsun diye.