Kavacık Opel servis&Kadıköy Gedikler opel

yokum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlk Opel servis macerası! Bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine (kendisi yıllardır bu servisi kullanıyor) Kavacık Opel servisine gittim. Telefonda ortalama 350-400 TL çıkar dediği servis ücreti 2 saat sonunda 650₺ olarak çıktı. Neden bu kadar yüksek çıktığını sorduğumuzda birçok şeyden bahsetti ( tabi çoğunu anlamadım). Bende ücretini ödeyip çıktım. Sonrasında bana verdiği bakım formunda yaptığı işlemleri Kadıköy gedik Opel servisine sorduğunda 390 ₺ gibi bir masraf çıkardı. İşin para kısmında değilim , emeğe değer veren bir insan olarak tabiki herkes emeğini hakkını alacak. Fakat karşındaki insanın bilgisizliğinden ( burada kendimi de suçluyorum. Az çok forumları okuyup gerekli detaylı bilgi sahibi olmalıydım) faydalanıp bı takım işlemlerden bahsedip hakkı olmayan bir ücrete tenezzül etmesini inanın anlayamıyorum. Güven denilen hayatın temel taşını içi boş bir kelimeye cevirnek bu kadar kolay mı?Hakki olmayan bir ücreti almak ile başkasına ait bir mali sahiplenmek arasında benim için fark yok. Yazık! Birdaha gindermiyim ? Elbette gitmem.IMG_20180414_195353.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_20180414_195319.jpg
    IMG_20180414_195319.jpg
    158.6 KB · Görüntüleme: 174

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Ne kadar sürdü bu işlem?
O birçok şey neydi acaba?
Enjektör temizliğini işaretlemisler mesela, şayet yapıldı ise ciddi işçilik.
Ayrıca filtre var, filtre var. Yağ var yağ var, markalar da önemli. Zira aynı ürünlerin farklı kalitelerle birbirinin 2 katı fiyatına satılabildigini tahmin edersiniz.

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yokum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracı 11 gibi teslim ettim ve ayrildim. Geldiğimde 12:30 da araç hazırdı. Yani en iyi ihtimalle 1,5 saat. Shell marka yağ ve bosch marka buji taktiklerini söylediler

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Aradaki fiyat farkı kullanılan ürünlerden kaynaklı olabilir. Net şekilde hangi ürün kullanıldığı belirtilmiş olsaydı söylediğiniz gibi bu uçuk fiyat farkının sebebi sorulabilirdi. Kısacası deliller yetersiz hocam biraz daha detay gerekiyor :)

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Aradaki fiyat farkı kullanılan ürünlerden kaynaklı olabilir. Net şekilde hangi ürün kullanıldığı belirtilmiş olsaydı söylediğiniz gibi bu uçuk fiyat farkının sebebi sorulabilirdi. Kısacası deliller yetersiz hocam biraz daha detay gerekiyor :)
Katılıyorum

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
390 lira olanın bana fiyatları düşük geldi...Bence,eğer orjinal parça ve dağa iyi bir yağ(bunlar viskozite ve magnetec veya o dur budur diye farklılık gösterirler) olsaydı 500+ gibi bir fiyatı çıkardı..+İşçilikle beraber..

• Beğen
Tepkiler: Murat

yokum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kullandığı yağ ve bujiler için marka verdim. bahsettiğiniz filtreler ise yine aynı markayı kullandı diyelim. Bosch filtre seti 80 ile 140 TL arası değişiyor. Bu deliller yeterli oldumu ? :)

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yazmıyım diye uğraştım kendimi tutamıyorum. Kavacık opel çalıştığım yere de çok yakın. Geçen bir arkadaşım orasıyla yaşadığı acı bir tecrübeyi anlattı yakın zamanda olmuş. Kesinlikle önünden bile geçme dedi bana. Kendim şahsen gitmedim hiç. Geçen hafta Avrupa yakasında Teknik Opel sayfasında önerilen yanılmıyorsam Suat ustayı aradım. 15.000 bakımın 500 lira dedi 1.4 turbo aracım için. 500 liranın altınada hiçbir yere gitme mutlaka bir sıkıntı vardır dedi. Örneğin bujileri gm, yağı Mobil 1 kullanıyorlarmış.

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Özel yetkili ne olursa olsun dikkatli olmak lazım.Alttakiler benim şahsi yorumlarımdır.

Özeli yetkilisi kar amacli kurumlar, biraz dikkatli olmakda fayda var. Gözü kapalı teslim etmeyin.

Özel serviste dikkat edilecekler.

Bence kendi parçanız ile gidin. Artık internet var, online hersey gelir. Kaliteli parça alın başınız agrimasın, gm, bosch vs. Rutin bakım parçalarını paket de yapıyorlar artık.
Muhtemelen buna gerek yok, bu daha kaliteli vs. vs. bi ton hikaye dinlersiniz. Pek şaşmıyor genelde.

İngilizlerin atasözü aklınızın bir kenarında olsun "ucuz mal alacak kadar zengin değilim" .
Bir şeyin hem ucuz hem kaliteli olmasını beklemeyin. Olmayacak, o ufak istisnalar kaideyi bozmayacak:)

Normalde bir şey gerekince parça 10 lira, işcilik 4 lira denir. Artık herkesin cebinde telefon var. Arattığında o parça aslında 8 lira olduğunu görebilirsiniz. Şaşırmıyorum artık.

Öncesinde fiyat konuşmak için gittiğim bir servis disk değişmesi gerektiğini söyledi. Bakım zamanı disk ile gittiğimde (muhtemelen değişmesi gerektiğini söylediğini unuttu, ) disk bir sonraki bakıma kadar idare eder dedi. Kendi elindeki diski satmak istiyordu bariz.

Serviste her ne yapılırsa mutlaka başında durun. Başında durulan iş ile başında durulmayan iş cidden farklı malesef. Özellikle rutin işleri daha yeni öğrenen ögrenme aşamasındaki kişilere veriyorlar. Çok acemi çıraklar gördüm malesef. Aracı servise bırakıp , sanayideki meşhur tostcuda, kokereçcıde yemeyin aracınızı bekleyin. (illa vardır her sanayi de bu, standart tost kokoreç işte anlam yüklemeyin :) ).
Adam diske sprey sıkıyor, ne işe yarıyor diyosun fikri yok. Robota baglamis.

Başta 3 lira denip 5 lira çıkarmayı yetkili servisler yapardı, özellerinde bir farkı kalmadı artık. Yetkilide sizden baştan onay alınır hiç olmazsa, özelde oldu bittiye getiriliyor. Baştan konuşun, ona göre para getirdim bile diyebilirsiniz. Kart-nakit başta konuşun. Hafta sonu gittiğinizde biraz daha az özen olabilir, hafta içi gitmeye çalışın.

Ustanın çok konuşması çok bilgili olduğu anlamına gelmiyor. Müşterinin bilgili olanını bazıları pek sevmez.. Her dediğine he diyecek müşteri onlar için daha makbuldur nedense.

Örneğin Kayış değişimi belli kilometre de değişmesi gerektiği kitapcıkda yazıyorsa değiştirtin. Usta dıştan bakıp kayışın sağlam olduğunu söylerse (ki kesin der) pek dinlemeyin. Kendiniz ekstra bir masraftan yırtmış sanmayın. O kayış dıştan sağlam görünse bile yapısı sertleşmiş olacak, çıkanla yeniyi bir karşılaştırın göreceksiniz. Onu çeviren mekanizmalara uzun vadede zarar verir. Bir bakım ötelettirler bana ordan biliyorum. Ötelemek gereksizdi. Ucuzda üstelik. Hafta sonu bir çok müşteri geldiği için onunla uğraşmak istemedi.

Yetkili servisde dikkat edilecekler.

Baştan mümkünse mail ile birkaç servisten fiyat alın. Elinizde bu mailin olması iyidir. Orjinal alırsanız buralarda da kendi parçanızla gidebilirsiniz. Ama alacağınız rutin filtrelere garanti sonrası düşük fiyat verirler zaten. Araç tesliminde bu bedel hariç herhangi bir şeyi kabul etmeyeceğiniz belirtin. İlla bir eksik gedik çıkacaktır. Hazır geldik yaptirayim bari demeyin. Mutlaka başka yerden fikir alın. Yaptıracaksanızda ciddi pazarlık yapabilirsiniz. Bi müdürüne sorsun onay alsın,klasiktir :)

Bu kişiler vergileri verir sigorta yapar, biraz fark olmasını makul karşılayın. Burada da acemi vs. olabilir, biraz da şans malesef. (bir servisde termostatın 3 vidasından 2 sini takıp su sizdırmasına sebep olduğunu gördüm.)

Şuradaki videoya da göz atabilirsiniz, tecrübesizseniz faydası olacaktır.
https://www.opelforum.net/threads/servislerle-ilgili-hos-bir-video.732/#post-5588

Yaş ilerledikce bakım sıklığını biraz azaltmanız yolda vs. kalmanızı azaltacaktir.

Benim bir sonraki gidişim yetkili servise olacak. Opel de şu ana kadar 3 özel (rutin bakım), 1 yetkli (rutin bakım) 1 de araç sorunu sebebiyle özel servise gittim.

Mutlugun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracın garantili değil mi ? Özel servis sahibi bile aracını garanti sürecinde yetkiliye götürüyor da :)

Yazmıyım diye uğraştım kendimi tutamıyorum. Kavacık opel çalıştığım yere de çok yakın. Geçen bir arkadaşım orasıyla yaşadığı acı bir tecrübeyi anlattı yakın zamanda olmuş. Kesinlikle önünden bile geçme dedi bana. Kendim şahsen gitmedim hiç. Geçen hafta Avrupa yakasında Teknik Opel sayfasında önerilen yanılmıyorsam Suat ustayı aradım. 15.000 bakımın 500 lira dedi 1.4 turbo aracım için. 500 liranın altınada hiçbir yere gitme mutlaka bir sıkıntı vardır dedi. Örneğin bujileri gm, yağı Mobil 1 kullanıyorlarmış.