Katalizör

adige_emrah

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
( arabam 99 MODEL ASTRA G CD KM:160 BİN. ATİKER SIRALI TÜP)
arkadaşlar arabanın alt kısmından bir zırıltı geliyodu zorda olsa sebebini bulduk katalizör dağılmış dağılan parçalar zırıltı yapıyomuş. eksoscuya gittik katalizörün içini açtı ve boşalttı içinden taş gibi parçalar çıktı ve içini boşalttı. yalnız eksosdan çok ses gelmeye başladı. usta ses gelmesini istemiyosan 90 liraya parça takabileceğini ondan ses gelmeyeceğini söyledi. takacağı parçayı gördüm içinde taş gibi parçalar yok (parçanın ismini tam olarak bilmiyorum) eskisinin içini boş olarak kullanıyorum tabi sesde yapıyor.
arkadaşlar sorularım şunlar:
1) İçinde taş olan katalizör pahalı olduğu için ustanın dediği o parçayı taktırsam bi sıkıntı olurmu? arabanın yakıtı artarmı ve çekiş düşermi?
2) arıza lambası yanarmı ve motora yada sensörlere zarar verirmi?
3) 90 lira fiyatı normalmi?

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
aracında tüp olduğu için dağıtmış taktırsan yine dağıtacak kaliteli seramik tabiredilen bir susturucu kullan sorun kalmaz.

Exclion

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lpg lileri bilmiyorum fakat benzinlilerde katalizör orijinal sıfıları 950 ytl - 1200 ytl civarı ,çıkma alırsan 300-450 ytl arası, egzoz muayenesi için katalizör istiyorlar + katalizörsüz kullanırsan arabanın sesi dizel gibi oluyor ve benzin tüketimi artıyor kendimden biliyorum :) Katalizör olmadan arada sıra arıza lambasıda yakabiliyor.

cetto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam hiçbir yan sanayi ürün, orjinal katalizörün yerini tutmuyor. Sana 90 TL fiyat çeken adam insaflı bile davranmış, piyasada "bak bu kendi imalatımız katalizör, orjinali ile aynı işi görüyor, üstelik orjinali 1000 TL iken bu 300 TL" diyen, taktırdıktan 2-3 ay sonra işlevsiz hale gelen ürünler satmaya çalışan egzoscular var. Ha 90, ha 300, ikisi de sonuçta hüsranla sonuçlanıyor. Dolayısıyla başladığın noktaya, katalizörsüz araca geri dönüyorsun.

Çıkma katalizörün de içini kırmadan ne durumda olduğunu bilemezsin, nihayetinde 100.000-120.000 devirmiş her benzinli araçta katalizör dolması yaşanabilir, daha erken de olabilir, daha geç de. Dolayısıyla aldığın çıkma katalizörün de, aldıktan 6 ay sonra o da tıkanma ihtimali var.

Kişisel kanaatim, ya orjinal katalizör kullan, ya da hiç katalizör kullanma. İkinci yolu tercih edersen katalizörü söktürüp yerine düz boru çektirme, muayenede katalizör var mı diye bakıyorlar, kimse içi boş mu dolu diye bakmıyor. İçi boş katalizörü tak yine yerine, sıkıntısız geçersin muayeneden.

Çekiş ve yakıt sarfiyatı bende farkedilir düzeyde olmamıştı. Ha psikolojik olarak araç gitmiyormuş gibi gelebilir, ama dediğim gibi, zaten duygusal nedenlerle orjinal katalizör taktıramıyoruz. Her durumda tıkalı bir katalizörle dolaşmaktan daha iyidir.

Arıza lambası yanmaz, zaten LPG montajından sonra lamba yanmamışsa katalizörü sökünce de yanmaz.

adige_emrah

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
içi boş katalizör taktırdım. içi taşlı olan çok pahalı olduğu için. seside çok değil normal bi ses çıkıyor :). yakıt durumunu bi bakacam ne olacak

Son düzenleme:

tansugurler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.egeopel.com
içinden çıkan malzemeler satılıyor iyi para ediyor 90 tl ne parçası takacakmız ki usta

adige_emrah

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
içinden çıkan malzemeler satılıyor iyi para ediyor 90 tl ne parçası takacakmız ki usta
susturucu taktı ama içinde taş yok. sadece sesi engellemesi için içinde değişik bir yapı var metalden. eksosdan yoğun ses çıkmıyor