kapora

burak_gt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşıma pejo 306 almıştım 7 ay önce borcunu ödeyemedi rica etti satalım dedi bende bildiğim ve yardımcı olmak için ilan verdim geçtiğimiz çarşamba günü aracı internet üzerinden bi arkadaş bulmuş aradı gelip baktı baktırdı araba dediğimizin dışında bişey çıkmadı motor sorunsuz dendi çayımızı içtik pazarlığı yaptık kaporamızı aldık bana dedi bandrolünü öde yarn uğraşmayalm dedi iyi dedim aldığımz kaporayla gidip bandrol borcunu ödedik (125 TL) çıktık geldik 2 saat sonra aradı satışı pazartesi yada salı yapalım dedi para kuyumcuda oda pazartesi ayarlıycakmış dedi eyv dedim akşam 8 gibi tekrar aradı birader bana 3.000 lira vercekti parayı başka birine vermiş kaporamı geri verin dedi bende dedimki her ne durum olursa olsun (ölüm dışında) aracı almadığın takdirde kapora yanar dedim ya dedi olurmu öyle şey dedi dayılık tasladı gelir seni bulurum üzerim filan dedi bende kaporayı vermiycem diyorum size soruyorum bu durumda olsa idiniz napılması gerek ?

SerkanV

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arabada bir kusur çıkıp alıcı bundan dolayı caydıysa kapora geri verilir. Ama bana göre, kendi kusuru, eksikliği vb durumdan caydıysa kapora geri verilmez.

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
kapora geri verilmez kendisi caymış.ayrıca sizi tehdit etmiş telefonla sizi tehdit ettiği andaki yer mıntıka polis merkezine şikayetle müracaat edebilirsiniz yada en yakın adliye müracaat savcılığına.

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
ayrıca kapora borçlar kanununda pey akçesi olarak düzenlenmiştir google amcaya sorabilirsiniz

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynen usta kapora gerı verılmez kı sonucta senınn paran yoktur sen gelen para ıle aracın satılacak dıye mtv sını yatrmıssın ona guvenerek gerı verme dıye bı olay olmaz olamaz.. o zaman ya kapora bırakmıcaktı yada paraısnı tam ayarlıyıp gelecektı

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kapora geri verilmez.Kapora arabayı bağlamak için verilir.Daha sonra alımdan vezgeçilmesi durumunda kaporayı geri talep edemezsin.Çünkü karşındakinin günlük iş kaybı söz konusu olur.

Seni tehdit ediyorsa hiç uğraşma.Direk git savcılığa dilekçeni ver, yolda ayağın kaysa o yaptı desen anında içeri alırlar.Tehdit eden adam bunu da biliyordur.Zaten tehdit ettiği içinde kabahatler kanununa göre o kaporadan fazla cezada yer :D

RAINMAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Buna benzer bir durum 3 hafta önce benim başımada geldi.
Almak istedigim bir araç vardı. Kendi aracımı satılığa çıkardım birisi gelip baktı ve 100 TL kapora bıraktı. Bende o gün galeride buldugum ve almak istedigim araca baktım ve baktırdım. Aracımı alacak kişiye tekrar görüştüm aracımı kesin alıp almayacagını eger alacak ise kendisinden almış oldugum kaporayı yeni alacagım aracın sahibine verecegimi söyledim eger vazgeçersen galericiden parayı geri alamam dedim kendisi kesin alacagım dedi bende aldıgım kaporayı araç sahibine verdim. Akşam aracımı alacak kişi beni aradı aracı almaktan vazgeçtigini söyledi kaporasını geri istedi bende kaporasını alacagım kişiye verdim dedim sonrada bana 100 tl için beddua edip kapattı. Bende aracımı takasta kullanıp almak istedigim aracı aldım. Önce parasını camiye veya çocuk yuvasına bagışlayacaktım sonra vazgeçtim aradım gel al paranı dedim verdim. İşyerime geldi ve aldı. Birde utanmadan bana bana çay ısmarlamaya kalktı hiç muhatap bile olmadım.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Buna benzer bir durum 3 hafta önce benim başımada geldi.
Almak istedigim bir araç vardı. Kendi aracımı satılığa çıkardım birisi gelip baktı ve 100 TL kapora bıraktı. Bende o gün galeride buldugum ve almak istedigim araca baktım ve baktırdım. Aracımı alacak kişiye tekrar görüştüm aracımı kesin alıp almayacagını eger alacak ise kendisinden almış oldugum kaporayı yeni alacagım aracın sahibine verecegimi söyledim eger vazgeçersen galericiden parayı geri alamam dedim kendisi kesin alacagım dedi bende aldıgım kaporayı araç sahibine verdim. Akşam aracımı alacak kişi beni aradı aracı almaktan vazgeçtigini söyledi kaporasını geri istedi bende kaporasını alacagım kişiye verdim dedim sonrada bana 100 tl için beddua edip kapattı. Bende aracımı takasta kullanıp almak istedigim aracı aldım. Önce parasını camiye veya çocuk yuvasına bagışlayacaktım sonra vazgeçtim aradım gel al paranı dedim verdim. İşyerime geldi ve aldı. Birde utanmadan bana bana çay ısmarlamaya kalktı hiç muhatap bile olmadım.

Ben kapora aldığımda geri vermeyeceğimi açıkça söylüyorum.Kaporanın tutarına göre de şu kadar gün arabanı bekletirim sonra başka müşteri gelirse satarım diyorum.Olmaz dediklerinde ben bir saat sonra başka müşteriye arabayı sattığımda aldığım parayla başka araba alır ondan da kar ederim benim iş kaybımı kim karşılayacak diyorum gel o zaman kapora yerine benim iş kaybıma dair sözleşme yapalım diyorum.Ya arabayı almaktan vazgeçiyorlar yada kapora ile araba bağlamaya razı oluyorlar.Zaten razı olmayanlar ciddi olmuyor sadece bunu bağlim başka araba bulursam onu alırım diye düşünen tipler.Sizlerde kapora ile ilgili bu şekilde konuşmadan kapora almayın.

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya cok sacma bısey sen gıdıyosun tamam dıyosun aracını alıcam kapora bırakıyosun hersey tamam sadece satısa gıdılecek sonra ben vazgectım yada para cıkmadı ııde sen alcam dıye karar verdıgınde demek cebınde paran vardı? bana cok sacma gelıyor.ben aracımı alırken tam param yoktu aracı alacagım kısıde bı arkadsımın tanıdıgı aradık anlattık dedık 15 gun snra gerısını verebılırım arabayıda ıstemıyorum parayı aldıgımda alırım aracıda tamam dedı gledı baska arac ıle benım aracımı kapının onune kıtlemıs parayı verdık anahtarı ortak arkadsımıza verdı arac senındır getır parayı gıdıp satısı yapalım arabanıda al dedı para tamamlandı gıttık aracı aldık satısı yaptık cıktık budur olay...