Kamyonet'i Otomobil'e çevirmek...

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İnternette ilanları dolaşıyorum, Fiat Doblo, Opel Combo, Citroen Berlingo, Kangoo gibi araçlardan bazıları HUSUSİ OTOMOBİL ruhsatlı diye satılıyor... (1 yerine 2 yılda bir muayene, düşük vergi avantajı vs)

Biyerde okumuş olduğum yazıda, bazı galeriler bu tip araçları alıp HUSUSİ sınıfına sokup değerinin üzerinde satarak kâr elde ediyorlarmış...

Madem bu yapılabilen bişey, kimse kamyonet olarak kullanmak istemez bu araçları gider OTOMOBİL sınıfına sokar?
Böyle birşey mümkün mü gerçekten? Yoksa araç fabrikadan çıkarken ruhsatı otomobil olarak mı veriliyor?

Bazı örnek linkler veriyorum, inceleyin lütfen;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...otomobil-2-yilda-bir-muayneli-154911577/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...tivden-hususi-otomobil-kangoo-155581689/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...roen-hususi-otomobil-ruhsatli-155368502/detay

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdi 2003 ten önce vardı öyle bir kolaylık,
fakat bir bir abim sürekli panelvan transporter vito alıp vip dedikleri şekle çeviriyor,satıyor...

yaptırdığı yer ruhsat dahil yapıyor bu işi...en son bi yerden 3 tane combo almıştı,1i panelvandı...onuda aynı şekilde yaptı en yüksek paraya sattığı araba o oldu ''ruhsat dahil''

bakalım yasa geri gelecek gibi bi söylem varmış...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ahmet yasa değişeli çok oluyor, artık Anadol'ları kesip kamyonet yapmak, kapalı kasa kamyonetlere iki cam açıp, bir koltuk eklemekle otomobil yapmak yasal olarak engellendi. Zaten önceden de kamyoneti/van kasayı otomobile çevirmek için varsa KDV farkı ile ÖTV ödemek zorunlu idi.

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ahmet yasa değişeli çok oluyor, artık Anadol'ları kesip kamyonet yapmak, kapalı kasa kamyonetlere iki cam açıp, bir koltuk eklemekle otomobil yapmak yasal olarak engellendi. Zaten önceden de kamyoneti/van kasayı otomobile çevirmek için varsa KDV farkı ile ÖTV ödemek zorunlu idi.

Peki çok masraflı bir iş miydi abi?
Hasbelkader hükümet değişti (ki çok zor) bu yasa yeniden yürürlüğe girdi, ben aracımı hususi yapmam için ne kadar bir masrafın altına girerim?

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sen mesela Wv Caddy alıyorsun Ticari (hafif ticari ) geçtiği için devlet sana % 15 vergi koyuyor. yani 50 bine aldığın Caddy % 15 vergi li hali. He sen dersen ben hususi alacağım onun fiyatı % 45 vergi ile 65 - 70 bin TL leri buluyor. O zaman da araç hususi geçiyor aynı taksi gibi. 2 yılda bir muayene oluyor vs vs

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sen mesela Wv Caddy alıyorsun Ticari (hafif ticari ) geçtiği için devlet sana % 15 vergi koyuyor. yani 50 bine aldığın Caddy % 15 vergi li hali. He sen dersen ben hususi alacağım onun fiyatı % 45 vergi ile 65 - 70 bin TL leri buluyor. O zaman da araç hususi geçiyor aynı taksi gibi. 2 yılda bir muayene oluyor vs vs

anladım. Teşekkürler yasin hocam.

SYSOP

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yani devlet alacağı vergiyi öyle yada böyle alıyor kardeş kasma :)

turank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Orduda partner ile 100 km de radara girmiştim. Arac kamyon dedi ve yazdı polis cezayı. Benden önce doblolar connectler gitti arkamdanda cevirmeye devam ettiler ticarileri herkes fiks 100 le seyrediyordu.

Böyle bir durumda ceza yazmak için ruhsatı açıp hususiyi okuduğu zaman polisin dumur halini görmek için bile arac hususiye cevrilebilir :)

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Orduda partner ile 100 km de radara girmiştim. Arac kamyon dedi ve yazdı polis cezayı. Benden önce doblolar connectler gitti arkamdanda cevirmeye devam ettiler ticarileri herkes fiks 100 le seyrediyordu.

Böyle bir durumda ceza yazmak için ruhsatı açıp hususiyi okuduğu zaman polisin dumur halini görmek için bile arac hususiye cevrilebilir :)

Ben ilk radar cezası yediğimde, cezayı polis aracının içinde yazıyordu memur.
Yanına gittiğimde kağıdın yarısını doldurmuştu bile :D