Kalorifer Petek Temizliği

ebalbay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
Opel Corsa aracımda bir süredir su kaçağı vardı eksildikçe normal su ekleidm, tabi antifiriz kalmadı, sonuç olarak kalorifer peteğimiz tıkanmış. Rölantide soğuk üflüyorgaza basınca sıcak üflüyordu. Araçta LPG olduğunda kalorifere giden hortumdan T alınmış, petek tıkalı olduğundan su kolay yol olan regülatöre gidiyordu.

Bugün sanayide bir elektrikçide temizliğini yaptırdım. Makinaya bağlanıyor, asidik bir çözelti ile temizliği yapılıyor. Makina suyu ısıtıyor (80C) sonra sirkülasyona başlıyor. Üzerinde filtresi mevcut, ara ara filtreyi söküp baktığımzıd akirlerin, özellikle pas, geldiğini gördük.

Sonuç olarak petek değişmeden kurtulduk. Başına böyle bir durum gelen olursa diye tecrübemi paylaşmak istedim :)

Fiyat olarak 100 TL ödedim, bazı yerlerde 150 TL istiyorlar.

Cihaz şöyle bir şey;

https://www.youtube.com/watch?v=yMfhmLvkSis

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben bu tür işlere (kimyasal maddelerle yapılan) aşındırıcı özellikleri olabilir korkusu ile sıcak bakmıyorum. Alüminyumdan yapılan kalorifer peteklerin asıl düşmanı kireçtir, kireç denen illet zor temizleniyor, bu işlem peteğe zarar vermeden kireci temizliyor, uzun süre de işe yarıyorsa güzel bir uygulama. Ben geçen hafta behr marka peteği 110 TL ye aldım, 200 TL işçilikle kaloriferin su kaçırma içini çözdüm.

ebalbay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben bu tür işlere (kimyasal maddelerle yapılan) aşındırıcı özellikleri olabilir korkusu ile sıcak bakmıyorum. Alüminyumdan yapılan kalorifer peteklerin asıl düşmanı kireçtir, kireç denen illet zor temizleniyor, bu işlem peteğe zarar vermeden kireci temizliyor, uzun süre de işe yarıyorsa güzel bir uygulama. Ben geçen hafta behr marka peteği 110 TL ye aldım, 200 TL işçilikle kaloriferin su kaçırma içini çözdüm.

Merhaba,
Son derece haklısınız, sonuçta korozif birkimyasalla temizlemeye çalışıyoruz. Ancak bu son çare olacak bir yöntem. Eğer petek zaten delik veya zayıflamışsa bu işlemden sonra delik büyüyecektir. Ancak delik vs yoksa bu işlem ile problem çözülmüş oluyor.

Kireci çözmekiçin asidik bir solüsyon yeterli oluyorki bu çözeltide asidik yapıda.

Benim sızdırma bir miktar mevcut petekte, serviste parça 635 tl işçilik 230 tl istiyorlar :)

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi