kalorifer 4. kademeden başka çalışmayanlar

bülent06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar.Dün kalorifer 1,2,3 hızlarda çalışmıyordu.Yalnızca 4 de çalışıyordu.Bugün söktüm.Torpidonun altında Kalorifer motorunun yanında şekildeki akım düşürücü parça var.Elektronikten anlamadığım için parçayı alıp radyo tamircisine gittim.Şekildeki işaretli yerde termik sigorta olduğunu.Aşırı ısınmaya karşı koruma yaptığını ve onun devreyi kestiğini söyledi.Normal eski tip sigorta sarar gibi üzerinden ince bakır tel geçirerek iki ucuna lehimledi.Devreyi tamamladı.Bende yerine taktım şuan gayet iyi çalışıyor.Başından geçen doktor oluyor.Eğer böyle birşeyle karşılaşırsanız parçayı direk değiştirmek yerine bunu deneyebilirsiniz.Servisler gerçi kızarlar böyle parça tamir etmeye ama devir hesap devri.Bana maliyeti 1 tl lehim parası.

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

Ekli dosyalar

• Pic0.jpg
    Pic0.jpg
    19 KB · Görüntüleme: 513
  • Pic1.jpg
    Pic1.jpg
    11.7 KB · Görüntüleme: 495
  • Pic2.jpg
    Pic2.jpg
    9.7 KB · Görüntüleme: 497
  • Pic3.jpg
    Pic3.jpg
    14 KB · Görüntüleme: 499
Moderatörün son düzenlenenleri:

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Merhaba
Konu daha önce resimlerle açıklanmıştı forumda mevcut ama yindede başına gelen arkadaşlar için faydalı olur.

Parçanın adı Fan rezistansı.
Arızalanan parça ısınma için değil. Hava kanalına giren rüzgarın etkisi ile dönen havalandırma fanının araca ters voltaj geçişini önlemek.
Direkt bağlanması pek sağlıklı değil.
Ayrıca o diyot lehimle değil kaynak ile puntalanmıştır.
Lehim ile tutturulursa fan rezistansı ısınınca lehim eriyerek brakır..

hızlı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence de orada lehim olmaz.

B

besterkekkuaför

Bilgi Girilmemiş
eline emeğine sağlık aynı sorun benım kafamı 2 haftadır kurcalıyordu durumu toparlayıp servise bayılacaktım dunyanın parasını sizin yazdıklarınız dogrultusunda gıttım ustayla konustum aynı sekılde lehim ile mudaha etti ve cok cok uygun bı maliyete sorunumu cozmus oldum tekrar tesekkurler

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cengiz abi,benim de kalorifer fanım çalışmıyordu,burda sanayide bi ustaya gösterdim şase yaptırdı az kurcaladı çalıştı bizim fan..ama 2-3 gün sonra tekrar bozuldu,sonra kafasına göre çalışıp çalışmamazlık etmeye başladı..bu arada araç dijital klimalı..servise götürdüm denizliye..orda usta baktı fan motoru sağlam dedi.az kurcaladı tekrar çalıştı tamam oldu bu dedi..:D anlattım bak güzel kardeşim bu tesadüfen çalıştı zaman zaman çaışmamazlık edecek dedim..dinletemedim!! neyse bugünlerde tekrar çalışıp çalışmamazlık ediyor,çok zorlanıyorum kış günlerinde..buğu oluyor ufak çocuk var falan!! servise götürmeye de elim ermiyor!! bi şekilde götürecez artık ama,sence neden bu şekilde yapar abi..? usta ECC denilen kontrol ünitesinden yapar ama o parça kolay beri arıza yapan bi parça değildir..genelde bunlarda kirpi diye anılan parça arızalanır demişti..ben durumu izah ettim,sence neden olabilir bi bfikrin var mı_?

KaanSaygın

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cengiz abi,benim de kalorifer fanım çalışmıyordu,burda sanayide bi ustaya gösterdim şase yaptırdı az kurcaladı çalıştı bizim fan..ama 2-3 gün sonra tekrar bozuldu,sonra kafasına göre çalışıp çalışmamazlık etmeye başladı..bu arada araç dijital klimalı..servise götürdüm denizliye..orda usta baktı fan motoru sağlam dedi.az kurcaladı tekrar çalıştı tamam oldu bu dedi..:D anlattım bak güzel kardeşim bu tesadüfen çalıştı zaman zaman çaışmamazlık edecek dedim..dinletemedim!! neyse bugünlerde tekrar çalışıp çalışmamazlık ediyor,çok zorlanıyorum kış günlerinde..buğu oluyor ufak çocuk var falan!! servise götürmeye de elim ermiyor!! bi şekilde götürecez artık ama,sence neden bu şekilde yapar abi..? usta ECC denilen kontrol ünitesinden yapar ama o parça kolay beri arıza yapan bi parça değildir..genelde bunlarda kirpi diye anılan parça arızalanır demişti..ben durumu izah ettim,sence neden olabilir bi bfikrin var mı_?
hocam aynı servise aynı şikayetle tekrar gidin yine olmazsa yine geleceğinizi söyleyin geri dönüşlerde performans puanı kaybettiklerinden ciddi çözüm yolu arayacaklardır

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba
Konu daha önce resimlerle açıklanmıştı forumda mevcut ama yindede başına gelen arkadaşlar için faydalı olur.

Parçanın adı Fan rezistansı.
Arızalanan parça ısınma için değil. Hava kanalına giren rüzgarın etkisi ile dönen havalandırma fanının araca ters voltaj geçişini önlemek.
Direkt bağlanması pek sağlıklı değil.
Ayrıca o diyot lehimle değil kaynak ile puntalanmıştır.
Lehim ile tutturulursa fan rezistansı ısınınca lehim eriyerek brakır..
Cengiz abi fan motorunun sökümü forumda var demişsin.valla bulamadım ben,arattım çıkmadı..ben söküp motora akım gelip gelmediğini test etmek istiyorum,ECC de şüpheleniyorum,arızalı olabilir.
Tornavida vs ayarladım bugün bi baktım olacak gibi değil,bıraktım.nasıl sökebilirim abi,bununla ilgili bir konu var mı_?

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com

coldekiadam

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende de aynı sorun vardı, resistansı değiştirdim düzelmişti.