Kafayı yedirten P1660 arızası (fuel cutoff solenoid valve malfunction)

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arakdaşlar lütfen yardım edin kafayı yemek üzereyim arıza lambası görmekten aracım corsa 1.3 cdti yaklaşık 1.5 sene önce mazot pompasında kaçak var diye maslak bosch car service'te yaptırdım. Orda söktüler makinalara bağladılar sonra da yeni contayla aracıma taktılar ondan 1-1.5 ay sonra arada bir arıza lambası yanmaya başladı sorun etmiyordum ama gittikçe sıklaştı artık aracı 2-3 kullanışımda bir bu hatayla karşılaşıyorum.

Her seferinde devir azalırken 2100devir civarında yakıyor çoğunlukla araç viteste yavaşlarken

Bulabildiğim tek bilgi http://www.ecutesting.com/bosch_vp44_diesel_pump_repairs.html bu fakat benim aracım çalışıyor. Nedendir ne yapmam gerek mazot pompasıylamı alakalıdır? Bilgidiğiniz iyi bir pompcı var mı? Boşu boşuna söktürmek istemiyorum en aşağı 150tl alıyorlar bir sök taka, contası 60tl falan demişlerdi

Teşekkürler

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Zaten arızayı gazdan ayağınızı çektiğinde yapması normal çünkü arıza CUT OFF arızası inşallah yazdıkarım yardımcı olur...

TIS dan arıza detaylarına bakmayı deneyin çok detaylı yazamıyorum (corsa c bana uzak bir araç :( ) şöyle detaylandırayım... TIS diyorki...

1. Saat 25 km/h veya daha fazla süratle seyir yapın.
2. Motor devri 1600 - 3000 arasında olsun
3. Yakıt sıcaklığı 30 dereceden fazla 80 dereceden düşük olucak
4. 2-3-4 yada 5. viteslerden birinde olunacak
5. P0090, P0093, P0180, P0190, P0230, P0500, P1190, P1191, P1192, P1193 arızalarından birinin araçta olmadığından emin olun.

Diyor ki bu şartlarda pompanın yüksek basınç tarafında ayağınızı gazdan çekince CUT-OFF devreye girer.

Yapmanız gereken iki adet test varmıs OPCOM yada TECH2 işinizi görür. YAkıt Pompasının Role Testi yapılacak, roleden clik sesi geliyorsa normal, gelmiyorsa role tırt...

Role sağlamsa ve yukarıda kondisyonda bu lamba yanıyorsa POMPA tırt diyor... X47 - 75 nolu pin ile X48 - 4 ve 34 nolu pinler kontrol edilsin akım varmı diye yazmış birde.

çok yardımcı olmaz ama TIS bunları yazmış. Benim anladığım sorun ya pompa ya yada motor beyni (X48 motor beyni soketi oluyor) X47 ise ara soket...

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ederim..

Bir tek şeyi merak ettim ben araçla giderken bu sesi nasıl kontrol edebilirim bu röle nerededir..

Birde tis'inizin sürümü nedir bende globaltis v32 var bu arıza kodunun açıklaması yazmıyordu

tekrardan teşekkürler

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
role için seyir yapmanıza gerek yok, araç dururken sesi duyarsınız zaten opcom dan roleyi açık yapın clik sesi gelir. Astra H da ben denediğimde çok rahat duyuyordum.

TIS normal eski versiyon 109E

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arıza koduna baktığınızda P1660 yakıt kesme manyetik ventil arızası....pompa manyetik ventil arızası ayağınızı gazdan çektiğinde yakıtı kesmiyor

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Arıza koduna baktığınızda P1660 yakıt kesme manyetik ventil arızası....pompa manyetik ventil arızası ayağınızı gazdan çektiğinde yakıtı kesmiyor

abi şimdi bunda pompayı değiştirmek mi faydalı yoksa söktürüp bakım mı yapmak sence hangisi daha iyi, aslında direk ilgilendirmiyor beni ama işte belki bir yerde yardımcı oluruz ileride

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi şimdi bunda pompayı değiştirmek mi faydalı yoksa söktürüp bakım mı yapmak sence hangisi daha iyi, aslında direk ilgilendirmiyor beni ama işte belki bir yerde yardımcı oluruz ileride

Önce manyetik ventile bakardım kaça yenisi olmadı tamiri kaça olmadı sıfır yüksek basınc pompası ebayda 300 euro ya bile var ...açıkcası bu işi opel veya boschdan başkasına teslim etmezdim arkadaşın yerinde olsam bir fiyat alırdım ha ona göre hareket ederdim

Son düzenleme:

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Önce manyetik ventile bakardım kaça yenisi olmadı tamiri kaça olmadı sıfır yüksek basınc pompası ebayda 300 euro ya bile var ...açıkcası bu işi opel veya boschdan başkasına teslim etmezdim arkadaşın yerinde olsam bir fiyat alırdım ha ona göre hareket ederdim

anladım sağol abi...

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..

Bugun opcom ile yakıt pompası rölesi testi yaptım defalarca tekrarlamama rağmen aracımda herhangi bir click sesi duyamadım aktive ettikten yaklaşık 1 saniye sonra pompa çalışmaya başlıyordu sadece..

Bu röle aracın neresinde sis far rölesi gibi bir röleyle değiştirip test edebilirmiyim yoksa bu araçta tek bulunan bir rölemi?

Eğer sorun düzelmezse ilk olarak bakarım dediğiniz manyetik ventil aracın neresinde ve nasıl kontrol etmek gerekir yoksa bu iş bosch servis işimi

tekrardan teşekkürler