Kadran da renk değişikliği nasıl yapabilirim?

TolgaTasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Kadrandaki sabit renk yerine farklı devirlerde kadrandaki rengi değiştiren bir sistem ypamak mümkün olurmu?
Mesela 2000 devirlere kadar yeşil yansın 2-3 bin arası sarı , üstünde ise kırmızı yaksın. Böyle birşey mümkünmü?

Bu konu nereden aklıma geldi derseniz, bu aracımı almadan önce Honda CRZ lere bakıyordum hybrid otomobil. Yüklü kullanımda tüm gösterge paneli kırmızıya dönüyor normalde yeşil de kalıyor. Eğer devir saatine bağlı olarak değişen renkler yapılabilirse ikinci talebim, yakıt tüketimi belirli bir değerin üzerine çıktığında veya indiğinde değişmesi de sağlanabilirmi? :)

Zaman ayırdığınız için teşekkürler. Böyle birşey mümkünse ve fiyat olarak zorlamaz ise yaptırmayı düşünüyorum.

ilkem07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İstediğiniz şeylerin hepsi yapılır RGB ledlerle ve onları istediğiniz tarzda sürebilecek bir sürü devresiyle aslında zor değil ama elektronikten iyi anlamak lazım , bi ara kendi aracıma yapabilirim aslında güzel fikir.

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Fiyat olarak devre maliyeti çok para tutmaz. Sürcüsü Ledleri vs 20-30 tl yi geçmez.

Kilometre kadranına veya yakıt tüketimine bağlı olarak çalıştırma için Eelektronikten ziyade araçtan iyi anlayan birisi olması şart..

Aracın yakıt tüketimini mA cinsinden mi? Volt cinsinde mi takip ettiğinin bilinip devrenin ona göre tarsarlanması lazım.. Bu yapılırken km ve tüketim değerlerinin arac tarafından okunmasında problem çıkartmıcak olması gerekli.

Kısacası malzeme maliyeti düşük fakat arabaya uyarlaması zahmetli.. Kimsenin para için bu işle uğraşacağını sanmam. Ama kendi arabasına yapan bi elektronikci olursa aynı arac için devre kopyalama ve uygulaması kolay olur ..

Son düzenleme:

turkolog55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu arada konu açılmışken o kadar araştırmalarıma rağmen bir türlü kesin sonuca ulaşamadım. Corsa c aracımın göstergelerini ve torpido aydınlatmasını led yapacağım. Ancak hangi ledleri kullanmam gerekir. Smd, şerit, mantar ? hangisi?

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
bu arada konu açılmışken o kadar araştırmalarıma rağmen bir türlü kesin sonuca ulaşamadım. Corsa c aracımın göstergelerini ve torpido aydınlatmasını led yapacağım. Ancak hangi ledleri kullanmam gerekir. Smd, şerit, mantar ? hangisi?

En kolay ve ekonomik uygulama şerit led ile yapılıyor.. Göstergeler için detaylı fotoğraf koymadım ama torpido ve göğüs aydınlatması için fikir olması açısından alttaki konuya bi göz at..

http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=82198