Kaddafi ve Libya...

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Kacin-Demokrasi-Geliyor.jpg

35KES52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş abi libyadaki burs olayı gercek yalnız okyan herkese 1650 euro seklınde degıldı. Benım bıldıgım kadarıyla yurtdısında lısansustu egıtım alırsan orada baska ulkeye muhtac olmaman ıcın verılıyordu ve ayrıca bu sekılde gıdenler ulkesıne bır proje ıle donduklerınde ıstıhdam edılıyorlardı kı bu esasında sasılacak bır durum degıl turkıyedede ve bır cok ulkedede var bunun gıbı ornekler. Benım eskı mahalleden arkadasım ıng de mba yaptı sımdı beledıyede zorunlu olarak calısıyor 1bucuk yıl surdu orada mba dondu sımdı 3 yıl zorunlu calısıcak.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Zorunlu hizmet her devlet kurumunda var. Bizim tabipler eğitim amaçlı (devlet imkanları ile) yurt dışına giderlerdi, dönüşlerinde mecburi hizmetlerine yurtdışında kaldıkları sürenin iki katı ilave edilirdi, ben emekli olmadan evvel bu süreyi 4 katına çıkarmak için çalışmalar yapılıyordu. Bu habere (Libya ile ilgili olan) internet dünyasında sık sık denk geliyorum, hatta buna benzerinin Saddam için olanına da denk gelmiştim. Ne Irak'ta bulundum ne de Libya'da. Okuduklarımızla, duyduklarımızla bilgi sahibi olmaya çalışıyoruz. Belki abartı var belki de haklarını yiyorlar orasını bizler buradan bilemeyiz. Yanlız bu iki liderin zalimliklerini sağır sultanlar bile duydu. İkisinin de mal varlığı hesaplanamıyacak kadar çoktu. Benim aklıma takılan her zaman şu olmuştur. Vatandaşlarına her türlü maddi imkanı sunan (eğitim, sağlık, elektrik, su, ısınma, barınma hep bedava deniyor) bir liderin vatandaşlarına yaranamama nedenleri nedir? Bizim başımızda böyle bir lider olsa bizler acaba ona nasıl davranırız?

35KES52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi bunları uzun uzun yüzyüze konuşuruz ama bunların altında çok başka sebepler yatıyor. O zalim diye lanse edilen Kaddafi'ye ilk saldıran Fransa olmuştur sebepleride bellidir daha bundan çok değil 2 bucuk sene önce barış elçisi ödülü verip pariste halka açık bir parkı kapatıp bedevi çadırı kurmuşlardı adama. Eskidende petrolünü en çok total alırdı şu andada alıyor sadece yöntem farklı. Ama diyorum sadece Libya olarak bakılmamalı bu arap baharı denen şey tamamen kurmaca bir düzen, zincirdeki halkalardan şu ana kadarki en büyüğü diyemesemde en büyüklerinden. Ama ileride daha büyükleride gelicek. ''New World Order'' diye bas bas bağırdıkları bilinçaltımıza yerleştirmeye çalıştıkları dünya düzeni bu işte. Ayrıca o katledilişlerdeki görüntüleri gördünüzmü yada önceden beri bu coğrafya'daki bu olayları izledinizmi bilmemde zaten halkın ciddi bir kesimide kaddafi yanlısıydı. Her ne kadar basında paralı askerlerin tutulduğu söylensede genede çoğu kendi milletinden ki son ana kadar savundularda. Esasen ayaklanan halkın dışında fotoğraflara dikkatli baktıysanız araplarla alakası uzaktan yakından olamayacak askerleri görebilirsiniz. Daha bir sürü başka detaylar var ve ben zaten bu sene bununla alakalı tez yazıyorum. Tam konu bu olmasada içinde buda geçiyor tekrar konuşuruz :) ama olay gerçekten gözüktüğü gibi değil. Ben diktatörlüğe karşıyım orası ayrı ama daha 2 yıl önceye kadar herkesin el üstünde tuttuğu insan nasılda şimdi böyle oluyor. Çünkü yeni ''Dünya Düzeni'' nde herşey mümkün artık bir gecede ayaklar baş, başlar ayak olabiliyor . . .

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yakında petrol yatakları kuruyacak, şimdilik yeni umut, yeni kazanç kapısı doğalgaz. O zaman doğalgaz ihraç eden ülkeler şimdiden ayaklarını denk alsınlar.

35KES52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Doğalgazın en büyük rezervleri hatta hemen hemen hepsi azerbaycan iran ve rusyadaki hatlardan sonra su anda arap baharının yasandıgı bolgelerde :) Ayrıca petrolun tukenecegının dogrulugu tartısılır durumda cunku genelde kuyular tahmın edılenden cok daha fazla varıl basabiliyor ozellıkle arap yarımadasında. Benım tahmınımce petrolun tukendıgını bızler göremeyız :) Bir nevi fiyatları yukseltme cabası ki petrol krizleri vs den sonra OPEC bunu çokta güzel yaptı :)

tarki

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
KADDAFİ'nin;

Kıbrıs barış harekatında Amerika'ya kafa tutarak, Türkiye'ye yardım ettiğini,

1970`lerdeki petrol krizi sırasında Türkiye`ye ucuz petrol veren tek lider olduğunu,

Amerikan ambargosunu yararak, Türk silahlı kuvvetleri'ne 25 tonluk roket ve 4 uçak dolusu askeri mühimmat hibe ettiğini,

Türkiye'ye gönderilecek malzemelerin uçaklara yüklenmesinde bizzat yardım ettiğini ve sırtında uçaklara malzeme taşıdığını,

Amerika ve İngiltere'nin Libya'daki tüm askeri üslerini kapattığını,

Bütün yabancı bankaları ve petrol işletmelerini kamulaştırdığını,

Amerika'nın 15 nisan 1986'da trablus ve bingazi’ye düzenlediği hava saldırısında evlatlık kızını kaybettiğini ve eşiyle iki çocuğunun yaralandığını,

pkkya asla destek vermediğini,

İtalya'nın karşısına göğsünde Ömer Muhtar fotoğraflarıyla çıktığını, biliyor muydunuz???