Jant boyama

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emeğine sağlık arkadaşım...Benim sadece 1 jantta çizik var diğerleriyle renk farkı olur diye çekiniyorum

Sadece tek jantta çizik varsa bu çiziği macun ile sıvayın, çiziğin olduğu yeri zımparalayın, zımparadan sonra boyacıya gidip aynı renk boyadan alıp sadece çiziğin olduğu yer için rötuş kalemi alın ve burayı rötuşlayın, jantı kompile boyamanıza gerek yok, tabiki çizik jantın her yerinde yoksa, her yerinde varsa tüm jantları boyamanız gerekir.

browerdi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sadece tek jantta çizik varsa bu çiziği macun ile sıvayın, çiziğin olduğu yeri zımparalayın, zımparadan sonra boyacıya gidip aynı renk boyadan alıp sadece çiziğin olduğu yer için rötuş kalemi alın ve burayı rötuşlayın, jantı kompile boyamanıza gerek yok, tabiki çizik jantın her yerinde yoksa, her yerinde varsa tüm jantları boyamanız gerekir.
Jantların resmini koyuyorum
big_199548950tx.jpg

big_19954895dw3.jpg

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Jantların resmini koyuyorum
big_199548950tx.jpg

big_19954895dw3.jpg

İki jantınızda çizikler var, ilk jant size anlattığım şekilde düzeltilebilir ancak ikinci jant komple boyanması gerekir, hazır ikisini boyamışken jantların ya tümünü boyayın, bu mümkün değilse, sadece bu ikisini boyayıp bunları arabanın sağ veya sol tarafına önlü arkalı takabilirsiniz.

browerdi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İki jantınızda çizikler var, ilk jant size anlattığım şekilde düzeltilebilir ancak ikinci jant komple boyanması gerekir, hazır ikisini boyamışken jantların ya tümünü boyayın, bu mümkün değilse, sadece bu ikisini boyayıp bunları arabanın sağ veya sol tarafına önlü arkalı takabilirsiniz.
Elim yatkın değil bu işlere jantçılarda tanesine 50 tl istiyorlar oda işime gelmedi doğrusu

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elim yatkın değil bu işlere jantçılarda tanesine 50 tl istiyorlar oda işime gelmedi doğrusu

Benim de yatkın değildi ama insan isteyince oluyor, biraz zorlanırsınız ama bence boyayabilirsiniz. Bir deneyin, güzel olmazsa boyacıya boyatırsınız.

rahimavci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çizilip yıprandığı için değiştirdiğim makyajlı vectra b jantlarım bir kenarda öylece duruyordu, onları tamir edip boyamaya ve kış lastikleri alıp kış aylarında bu jantlarla kış lastiklerini kullanmaya karar verdim, bu amaçla Adapazarı Atatürk sanayideki bir oto boyacıdan iki adet sprey jant boyası , bir adet sprey vernik , bir kutu macun , bir tüp macun sertleştirici ,150, 220 , 320 ve 600 lük ikişer tane zımpara , macunu sürmek için uygulamak için plastik aparat , ufak boy sentetik tiner , boya sökücü ve boya sökücüyü janta sürmek için ufak fırça aldım, tümüne 80 lira verdim. Önce boya sökücüyü fırça ile jantlara sürerek boyayı sökmeyi denedim, ancak size tavsiyem boya sökücüyü renk değişimi yapmayacaksanız kesinlikle kullanmayın, direk jantları 220 veya 320 lik zımpara ile zımparalayarak boyanın üzerindeki vernik ve parlatıcı v.b. ni alın, daha sonra 600 lük zımpara ile zımparalayın pürüzsüz hale geldikten sonra gerekli tamiratı ( macun v.s. ) yaparak boyayın, ben sırf bu boya sökücü yüzünden iki gün uğraştım. Jantlara toplamda 3 er kez boya , ikişer kez de vernik attım, sprey boya ve vernik kullandım, yaptığım işlemlerle ilgili Fotoğraflar aşağıda,

Boya sökücü nedeniyle kabaran boyayı bu şekilde kazıyorum, bayağı uğraştırdı, en baştan boya sökücüyü kullanmasaydım işim çok daha çabuk bitecekti.

001.JPG

Boyayı çıkarma çalışmasından;

002.JPG

003.JPG

004.JPG

005.JPG

Jantlardan birinin üzerindeki iki adet büyük sıyrık...

006.JPG

Jantın üzerindeki boya çıkmış hali, ancak henüz zımpara yapılmadı....

007.JPG

Jantlardan birinin üzerindeki boya zımpara ile temizlendikten sonraki orjinal macunlu hali; Jantın üzerindeki çizikleri görüyorsunuz, buraları daha sonra macunla dolduracağım ve yeniden zımparalayarak boyaya hazır hale getireceğim.

008.JPG

Kullandığım zımparalar....

009.JPG

Jant göbekleri, göbeklerin ortasındaki opel logolarını da çıkardım ve göbekleri de zımparalayarak boyadım. Boyanmadan önceki halleri; ...

010.JPG

Kaldığımız yerden devam ediyoruz,

Jantlardan biri boyanıp vernik atıldıktan sonraki hali ( fotoğraflar çekildiğinde jantlar henüz kurumamıştı, renk farklılıkları olabilir, ancak kuruduktan sonra farklılık kalmıyor. )

01.JPG

Jantların dördü;

04.JPG

05.JPG

Jantların göbekleri ( Boyanıp verniklendikten sonraki halleri )

02.JPG

06.JPG

Göbeklerdeki Opel Logoları ( Metalik parlak krom kaplı, ancak solmalar ve yer yer deforme olanlar vardı bu nedenle bunları da boyadım.

Eski halleri;

07.JPG

Boyanmış halleri;

08.JPG

Kullandığım malzemelerden...
( Boya - Vernik - Macun - Tiner , v.b. )
03.JPG

Bakalım jantlarıma kış lastiklerini alıp arabaya taktığımda nasıl duracaklar , benden bu kadar. Umarım jantlarını boyamak isteyen arkadaşlara biraz yardımcı olabilmişimdir.

mükemmel anlatım valla teşekkürler

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anlatım çok süper olmuş ... teşekkürler... tüm bu yazdıklarına ek olarak bence bide boyanın altına astar atılmalı.. sonuçta boya üstüne boya atacağız.. olmasada olur tabi ama bence astarda atılsa tam süper olur.

corsa_72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim bir sorum olacak arkadaşlar bende geçenlerde kendim jantlarımı boyadım fenada olmadı ama jantın bazı yerleri pürüzsüz bazı yerlerine elini sürünce pütürlü oldu gözle görünen bişi yok ama o kayganlık oluşmadı bazı yerlerde sebebi ne olabilir bir fikri olan varmı acaba