ilginç bi konu

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

12 yaşındaki mendilci Ahmet’ten hayat dersi!
Dün 15 milyon öğrenci ders başı yaptı...

Bilecikli Ahmet ise, Mecidiyeköy’deki Profilo trafik ışıklarında elindeki kağıt mendilleri satmak için yeşil ışığın yanmasını bekleyen araçların camlarını tıklatıyordu.

“Sen okula gitmiyor musun” dedim, gerisi geldi:

- İki sene önce dördüncü sınıfı bitirdim ve bıraktım.

- Neden?

- Babam hapse girdi...

- Ne yaptı ki?

- İnce iş... Şimdi anlatamam...

- Annen neden çalışmıyor peki?

- O da çalışıyor, aha orda... (Eliyle 10-15 metre uzakta kucağında bir bebekle dilenen kadını gösteriyor.)

- Oooo, iyisiniz... Bu ışıklar sizin kontrolünüzde yani...

- Kız kardeşim de cam siliyor...

- Vay, vay, vay... İyi para götürüyorsunuzdur...

- Üçümüz günde 200-250 liradan aşağı toplamıyoruz...

- Ayda 6 milyar eder...

- Geçiyor... Ama pazar günleri çalışmıyoruz... Çünkü pazarları bu ışıklar tıkanmıyor. İş olmuyor. Ben de balık tutup satıyorum. Sana da getireyim mi?

- Boş ver balığı, o kadar parayı ne yapıyorsunuz?

- Birazını babama gönderiyoruz, birazını yiyoruz, yarısını da biriktiriyoruz.

- Biriktirince ne yapacaksın, dükkân mı açacaksın kendine?

- Manyak mıyım be abi, ne dükkânı... Araba alacağız. Babam hapse girmeden önce korsan (kaçak taksicilik) yapıyordu, büyüyünce ben de aynı işi yapacağım.

- Ev almayacak mısınız?

- Evimiz var, belediye verdi. Kâğıthane’de...

Bu sırada ışık yeşile dönüyor ve arkamdaki araçların sürücüleri kornalarına abanmaya başlıyor... Ama muhabbet tatlı, Ahmet’le biraz daha konuşmak için arabayı iyice kenara çekiyorum.

- Okulu tamamen bıraktın yani...

- Okusam ne olacak ki? Benim öğretmen yirmi yıl okumuş, bin lira kazanıyor. Yaşanır mı o parayla? Hem ben her gün internete giriyorum, o yeter.

- Bilgisayarın da mı var?

- Niye olmasın ki?

- Peki; arkadaşların okula giderken hiç mi üzülmüyorsun?

- Önce üzülüyordum, ama artık sigara paralarını bile ben veriyorum. En zenginleri benim şimdi.

Ahmet işin kolayını bulmuş, yolunu çizmiş; ne söylesem nafile... Vedalaşıp gitmek için hamle ediyorum, suratı asılıyor:

- O kadar çene çaldık, bir beşlik bile atmayacak mısın?

Dün 15 milyon öğrenci dersbaşı yaptı...

Şanslı olanlar üniversiteyi kazanıp, öğretmen, doktor, mühendis olacak ve Ahmet’in dediği gibi ayda bin liraya talim edecek. Çoğu da işsizler kervanına katılacak.

Ahmet ise o zamana kadar çoktan altına arabasını çekip, korsana başlamış olacak.

Belki de işleri iyice yoluna girecek ve “filo” kuracak...

Çoğumuz sokakta gördüğümüz o çocuklara acıyoruz ya...

Bence asıl kendi çocuklarımızın geleceği için kaygılanmalıyız!

alıntıdır.

gerçekten muhtaç olanlara yardım eden sosyal devlete lafım yok da, böylelerine bedava ev,eşya,sağlık hizmeti verilecek diye bana vergileri düşünmeden geçiren, sgk da yeni geçirme uygulamaları yapan sosyal devlete uyuzum :mad:

okulunu okuyan, adam gibi vergisini ödeyip hayatını sürdürmeye çalışana hep kazık, yattığı yerden, kaçırarak,çalıp çırparak kazanana bütün kapılar açık.. deli oluyorum bu düzene...

bimmer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
malesef çok acıklı. 4 sene lisans yaptım ve şimdi yüksek lisans yapıyorum. peki bulacağım iş verdiğim emekleri karşılayacak mı? hiç sanmıyorum....

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aramızda 6 ila 9 yaş olduğundan gençler diyeceğim :)

allah yardımcınız olsun gençler...
işin büyük kısmı artık şansa kaldı, iyi eğitimli insanları fabrikalardaki ustalar veya düşük seviye memurlar gibi kullanma modası başladı işletmelerde
maksat istatistiklerde çalışan eğitim düzeyi yüksek görünsün.. hem 3 kuruş maaşa talim ediyor genç arkadaşlar hem de aldıkları onca eğitimin zerresini kullanamıyorlar..

devir iyice kötü oldu adam gibi çalışayım her şeyi kuralına uygun yapayım dedikçe tepemize binen sayısı artıyo, bide yukardaki gibi bizlerin sırtından ev sahibi olup, korsan iş kurmak için para biriktirenler çıkıyo üstüne

gOkO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende 1 yıl ücretli olmak üzere üç yıldır öğretmenim.Hem okudum hem çalıştım hayat gerçekten zor.

tunerrus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çocuk haklı okuyup ne yapsın. Bizde makine mühendisi olucaz diye kendimizi parçalıyoruz okulda :D gerçi Allaha şükür iş kaygım yok :D

psicomega

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çocuk haklı okuyup ne yapsın. Bizde makine mühendisi olucaz diye kendimizi parçalıyoruz okulda :D gerçi Allaha şükür iş kaygım yok :D

inşallah.. bulursun iş.. kaygılanma

akduman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ahhh ahhh...Dünya delikanlı olsaydı yuvarlak olmazdıı...yapacak bişey yok Hakan'ım..Allah'tan ümit kesilmez...İnşallah hakkımızda hayırlı olana kavuşacağız...

Hani lise defterleriniz arkasına yazardıkya Beklenen gün gelecekse çekilen acılar kutsaldır sözü.. Sadece sabır....Allah hepimize sabır versin...

tunerrus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
inşallah.. bulursun iş.. kaygılanma

Sağol abicim Allaha şükür işim hazır :D Daha doğrusu ben mesleğimi babamın işine göre seçtim zaten ilgi alanım olan bir konu. Tabi mezun olduktan sonra baba ben mezun oldum geldim sen artık bırakabilirsin ben geçeceğim işlerin başına demekle olmuyor. 5 Yıldır yazlarımı imalat kısmında diğer çalışanlarla aynı şartlarda hatta neden bilmiyorum ama bana daha biraz daha fazla yükleniyorlardı (babamın talimatı olabilir :D ) o şekilde çalıştım dahada çalışmam gerekiyor diye düşünüyorum en dipten başlamadan yukarı çıkmanın pek yararlı olacağını düşünmüyorum.

snbastra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
resmen yarama tuz bastı bu yazı...

okuduk, bitirdik, şimdi yüksek lisans peşindeyiz ama sonucta büyüklerim soruyor "okul bitti sen ne oldun şimdi?"diye direk resim öğretmeni diyemiyorum...

öğrenimim boyunca harcadığım parayı toplasak meslekte 5 yada 6 senede çıkarırmıyım bilmem ama daha diplomayı almadan elime öğrenim kredisinin borcu geldi 7000küsür. ki atamam zayıf zaten köşeye sıkıştırıp tekmeliyor resmen sırtımı sırtımı devletimiz.Ama herşeye rağmen VATAN SAĞOLSUN...