Hoparlörler

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bizim araçlarda hoparlörlerin özelliklerini bilen var mı? Kaç cm , kaç w rms gibi...

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Hoparlörler

Faydalı bir başlık olmuş kardeşim, araçlarımızın cd çalarları yeterince iyi ancak hoparlörleri zayıf ne yazık ki.

Bir arkadaşımız Astra sına Hertz marka hoparlörler taktırmıştı ve sonuçtan çok memnundu, yakınımda yapan olsaydı düşünmeden yaptırırdım.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga Bey, bence en azından benim astra daki hoparlörler tam bir rezalet. Ses kalitesi tam manasıyla üstünde hop. olan cep radyosu gibi. Baslar bas değil tiz desen alakası yok. Hepsi böyle midir bilmiyorum ama benimki böyle. Öyle yüksek ses derdinde falan da değilim. Sadece temiz ve kaliteli ses istiyorum ama ne mümkün.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Auto Show un bir sayısında Astra nın ses sistemiyle ilgili bir modifiye haberi vardı.

İncelemeye göre Astra nın teybi aslında iyiydi ancak tweeterlarındaki kondansatör (?) küçük olduğundan hoparlör yeterince tiz ses üretmiyormuş ve bas seslerin algılanmasını da engelliyormuş. Wooferlar yeterli olsa da alt basları yeterince hissettiremiyormuş. (Gerçektende ses kısıkken hoparlörler bazı bas seslerini üretemiyor)

Çözüm olarak woofer ve tweeterlar değişmişti, ön koltuk altına Pioneer ın subwoofer ından koymuşlardı.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yakında servisi ziyaret edeceğim. O zamana kadar öğrenebilirsem hoparlörlerin kaç cm lik olduğunu kendi kafama göre bir set alıp götüreceğim şunları değiştiriverin diye Şimdi onlara sorsam biliyorum ki istediğim özelliklerde olanı değil kendi kafalarındakini takmayı önerecekler :)

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

17cm dir herhalde?

Aslında hoparlör için kapı kaplamalarını sökmek gerekmese bende kendi çapımda birşeyler yaptırırdım; Focus un kilit mekanizması değişimi için kapıları söküldüğünde bazı plastik aksamların her sökülmede yıprandığını gördüm, haliyle birkaç kez aynı işlemi yaptırmak kapı kaplamalarının fabrikadan çıktığı anki sağlamlığını yitirmesine neden olabilir sanırım.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
17cm dir herhalde?

Aslında hoparlör için kapı kaplamalarını sökmek gerekmese bende kendi çapımda birşeyler yaptırırdım; Focus un kilit mekanizması değişimi için kapıları söküldüğünde bazı plastik aksamların her sökülmede yıprandığını gördüm, haliyle birkaç kez aynı işlemi yaptırmak kapı kaplamalarının fabrikadan çıktığı anki sağlamlığını yitirmesine neden olabilir sanırım.

+100  Eğer emin olsam yerine eskisi gibi takabileceğim ses yapmayacak bugün sökeceğim de işte...

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Elemanımda Şahin var, aldığı maaşını biriktire biriktire kalbi gibi temiz bir Şahin aldı geçen sene :)

Sürekli sağını solunu söküyor; söküp takması eli işe yatkın kişilere göre basit, parçalar da ucuz olunca araçla duygusal bağ kurmak kolaylaşıyor.

Bizimse daha kapılarını sökmek üzerine bile şüphelerimiz var!

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim de elim yatkındır ancak işte dediğiniz gibi söküp de takamamak var takıp da ben ne yaptım yaw demek var :)

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

011zaa

Bence sökmeye sökülür ama muhtemelen tek kullanımlık plastik tapalar sökülünce deforme olacağından sadece benzer parçaların yenilerine sahipken ve geçiş noktalarını biliyorken sökmek gerekir.