Hiz sabitleyici hk. Yardım Lütfen!

ugurer53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar.
Bir konu hakkında sorum olacak;
Hız sabitleyici (CC) devre giderken debriyaja basıp aracı boşa alıyorum ve debriyajdan ayağımı çekiyorum. Araç kendiliğinden gaz verip devir saati 2500 e çıkıyor sonra gaz kesiyor. Bu durum normal mi sizce? Benim tahminim hız sabitleyici (CC) aracı boşa aldığımı zannetmeyip debriyajdan ayağımı çekince gaz veriyor, bakıyor araç gitmiyor boşta o zaman devreden çıkıyor. Hani vites atmalarda bir müddet devrede kalıyor ya hız sabitleyici (CC) ondan mı acaba. Sizde bu olay nasıl?

huseyin06671

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Hiz sabitleyici hk.

ugurer53 link' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar. Bir konu hakkında bilgi alacağım;
Hız sabitleyici ile giderken debriyaja basıp boşa alınca araç kendiliğinden gaz verip 2500 devire kadar çıkıyor sonra hız sabitleyici devreden çıkıyor ve devir düşüyor. Araç boşa attığımı anlamayıp hız sabitleyici sistem gaz veriyor bakıyor araç boşta sabitleyici devreden çıkıyor. Bu mantık normal bir olay mı? Sizde nasıl?
Bende öyle bir olay olmuyor diye hatırlıyorum, boştayken normal devam ediyor, vitese takınca yeniden hafızadaki hıza geliyor.

ugurer53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

huseyin0667 link' Alıntı:
Bende öyle bir olay olmuyor diye hatırlıyorum, boştayken normal devam ediyor, vitese takınca yeniden hafızadaki hıza geliyor.

Hız sabitleyici ile git, debriyaja bas aracı boşa al debriyajdan ayağını çek bak dediğim olacak mı?

mtaner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ugurer53 link' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar. Bir konu hakkında bilgi alacağım;
Hız sabitleyici ile giderken debriyaja basıp boşa alınca araç kendiliğinden gaz verip 2500 devire kadar çıkıyor sonra hız sabitleyici devreden çıkıyor ve devir düşüyor. Araç boşa attığımı anlamayıp hız sabitleyici sistem gaz veriyor bakıyor araç boşta sabitleyici devreden çıkıyor. Bu mantık normal bir olay mı? Sizde nasıl?
Ben otomatik şanzıman kullanıyorum net bir bilgim yok ama anlattığınız kadarıyla bana normal geldi. Çünkü mantık olarak CC devredeyken vites değiştirmek mümkün olması lazım. Bu durumda da aracınız vites değiştireceğiniz süre içerisinde CC yi aktif tutup, boşa atınca devreden çıkarıyor olabilir.

ugurer53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mtaner link' Alıntı:
Ben otomatik şanzıman kullanıyorum net bir bilgim yok ama anlattığınız kadarıyla bana normal geldi. Çünkü mantık olarak CC devredeyken vites değiştirmek mümkün olması lazım. Bu durumda da aracınız vites değiştireceğiniz süre içerisinde CC yi aktif tutup, boşa atınca devreden çıkarıyor olabilir.

Umarım bizim mantıkta çalışıyor dur. Evet vites değiştirmede 3 saniye kadar devrede kaldığını biliyorum.

faruk4143

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

Hiz sabitleyici devredeyken vites degistirebilirsiniz. Ben rampalarda cok kullaniyordum bunu. Bosa atinca devreden cikar. Gostergelerdeki ışığından belli oluyor zaten...

ugurer53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

faruk4143 link' Alıntı:
Hiz sabitleyici devredeyken vites degistirebilirsiniz. Ben rampalarda cok kullaniyordum bunu. Bosa atinca devreden cikar. Gostergelerdeki ışığından belli oluyor zaten...

Boşa atınca devir birden çıkıyor 2,500 e sonra çıkıyor devreden. sizde olmuyor mu. Boşa atınca hemen mi çıkıyor devreden. 

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Hiz sabitleyici hk. Yardım Lütfen!

Debriyajda ve vites değiştirdiğinizde çıkmıyor ancak boşa alınca devreden çıkar ama hiç denemedim.Genelde kapatırım öyle durumlar öncesinde.

legendsforever

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

ugurer53 link' Alıntı:
Boşa atınca devir birden çıkıyor 2,500 e sonra çıkıyor devreden. sizde olmuyor mu. Boşa atınca hemen mi çıkıyor devreden. 

Bende çok kullandığımdan biliyorum aynısı oluyor evet. Sorun olduğunu düşünmüyorum açıkcası heralde böyle algılıyor boşta olduğunu :)

Aydn1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Ynt:

Vay be.. okuyunca manuel vitesi ozledim. Hocam konuya donersek CC'nin bu terbiyesizligi ayni zamanda yakit sarfiyatida demek. Diger arkadaslarda bu olay yoksa yazilimsal bir sorun demektir. Guncellenebilir.