Hileli akaryakıt

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün haberlerde okuyorum hileli akaryakıt nasıl teşhis edilir vs..
Aklıma geldi birden Arkadaşlar...
Avrupada Benzin istasyonlarında akaryakıt alırken tabanca öncesi yakıtın havalı mı yoksa normal mi geldiğini görebildiğiniz cam kısım olur bu bizim ülkede neden yok??? sonuçta havalıda basabilir nede olsa üç kağıtcılığın zirvede olduğu ülkedeyiz Devlet kurumu buna neden zorunluluk getirmiyor?
images

Resim sizi yanıltmasın burda birinde parafin oluşmuş mesela kış mazotu değil burda da aynı zamanda görünüyor mesela :D üçkağıtcılığın olduğu
yani neden bizde yok yakıtı görebileyim temizmi yoksa havalı mı geliyor vs.
bağzılarında böyle oluyor mesela
05-02-18_zapfsaeule.jpg

Son düzenleme:

ahmet tarakcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bazı istasyonlarda pompa borusunun depo çıkışının olduğu yerde şeffaf bir kısım var. Onunla bu aynı görevi mi görüyor bilmiyorum tabi.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
eskiden neredeyse bütün pompalarda oluyordu

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ahmet Bey aynen bağzı benzin istasyonlarında var ama çoğunda görmiyorum her pompa çıkışının kendine ait böyle cam çıkışı olması lazım..sonuçta müşteri olarak köpüklü havalı mı yoksa net akışlı benzin mi geliyor arabama bilmem görmem lazım... yoksa hava kabarcıklı koy sonunda depoda 2-3 litre kazık... hani haberde okudum aklıma geldi işte hileli yakıtda fiyat yok şu yok bu diyorlarda aklıma takıldı neden hepisinde yok

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen Savaş Abi neden şimdi yok ???
Haksızmıyım orda bu mecburiyet var burda neden yok

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Aynen Savaş Abi neden şimdi yok ???
Haksızmıyım orda bu mecburiyet var burda neden yok
Hatta eski pompaların üzerinde, fiyat / miktar yazan sayacın sol tarafında yarım top şeklinde şeffaf bir bölüm olurdu içinde de benzin akışı sırasında fırıldak gibi dönen bir nesne olurdu.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş abi o dedğin ikinci resimdeki işte evet o bağzılarında yandan olurdu çünkü tek pompa olurdu onun tabanca çıkışı altında olurdu yeni nesil pompalarda 4 akaryakıt pompası olduğundan önde o gördüğün şekilde dönene pervane var içinde ve tabancaya ait ayri oluyor
Mesela ilk resimde dizeldeki üçkağıtcılık görünüyor dizel donmul kalınlaşmış parafinlenmiş :)
yani kış dizeli olmadığı ortada..

TanerErbay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
seni kandirmak isteyen istasyon ordaki göstergeyi (topu da) kandiabilir. bir mekanizma kurar icine, top döner, havasiz köpüksüz, ama senin aracina girek hortumdan/Tabancanin icinden akani görmezsin

bence de olmali, bence direkt hortumda olmali, yoksa makinadaki de beni tatmin etmez.

veya sen köpüksüz görürsün havasiz görürsün ama benizinin icine karistirilmis baska ucucu bir maddeyi ordan anliyamazsin

önemli olan aldigin istasyonun kime ait oldugu ve calip calmama istegi. yoksa halin arab.

bir yönden de zaten kaziklaniyoruz, fiyatlar belli, göz görmeyince gönülde katlanmis oluyor :)

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Artık akıllandılar hava basmıyorlar. Onun yerine benzinin içine solvent karıştırıyorlar.