HD Portable DVR araç kamerası (inceleme)

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teknik ֖zellikler

Ekran Boyut: 2.5''

Video ևözünürlüğü: 640*480 / 720*480/ 1280*960 ayarlanabilir.

Video Formatı: AVI

Video Kare Hızı: 30fps

Fotoğraf Formatı: JPEG

IR: 6 infrared göz sayesinde karanlık ortamda çekim

Dahili Hafıza: Yok

Harici Hafıza: 32 GB'a kadar SDHC / MMC kartları destekler.

Mikrafon: Var

Dahili Hoparlör: Var

Video ևıkışı: USB

Güç Kaynağı: Değiştirilebilir BL-5C Li-pil ve Araç şarjı

Diller: İngilizce / Rusça / Japonca / ևince

Bunların dışında benim beğendiğim üç adet özellik mevcut.

Kamerayı Motion Detect modunda kullandığınızda hareket algılama özelliği aktif hale geliyor. Sensörü sayesinde hareket algıladığı anda kayda başlıyor, hareket sonlandığında ise kaydı otomatik olarak sonlandırıyor.

Bir diğer özellik ise Cycle modu. Kameranın bu modunu aktif hale getirirseniz, hafıza kartınızda yer kalmadığında otomatik olarak ilk çektiğiniz görüntüleri siliyor ve sildiği videonun yerine yeni videoyu kaydediyor. Bu özellikte ilk görüntülerden hangi büyüklükte parçaların silineceğini siz seçebiliyorsunuz. Hafıza dolduğunda ilk videolardan ister 2 dakika, ister 5 dakika, isterseniz de 15 dakikalık parçaları silmeyi seçebiliyorsunuz. 

֜çüncü özellik olarak ta (donanım desek daha iyi olur) kameranın kullandığı mercekten bahsetmek istiyorum. Kullanılan mercek normal kameralarda kullanılandan biraz daha farklı. Balık gözü denilen bu mercek sayesinde çekimlerinizde kısıtlı bir alanla yetinmek yerine 140 dereceye kadar geniş açılı görüntüler kaydedebiliyorsunuz. Bu özelliğin tek handikapı ise çekilen videoların köşelerinin biraz yuvarlak çıkması. (Arena programında fırınlar vs. basılırken kullanılan gizli kameralar gibi  :) )

şimdide incelememizi biraz görselleştirelim.  :)

֜rün elime ulaştığında, kutusundan çıkardığım anda beklediğimden çok daha ufak boyutlarda bir kamera ile karşılaştım. Kameranın uzunluğu 11 cm, genişliği ise 6.5 cm civarında.

20120414109.jpg

[img=337x600]http://img685.imageshack.us/img685/9353/20120414110.jpg[/img]

Kameranın sistem ve özellik ayarlarının bulunduğu menü ise tam bir hayal kırıklığı.  :(

Belki karışık bir menüsü yok ama tuşların ve menü görünümünün eskiden oynadığımız kasetli aterilerden farkı yok.  :)

20120414103.jpg

20120414104.jpg

şimdi de gelelim kameranın aksesuar girişleri, ekran konumu ve dış görünümüne

Kameranın sağ tarafında SD Card yuvası bulunuyor.

20120414112.jpg

Sol taraftaki kapağın üstünde ise USB ve HDMI girişlerinin bulunduğu yazıyor ama kapağı kaldırdığınızda sizi sadece USB girişi karşılıyor.  :)

20120414114.jpg

Kameranın en beğendiğim özelliklerinden biri ise infrared gözleri. Bu gözler de lensin hemen sağına ve soluna üçer adet olarak konumlandırılmış.

20120414115.jpg

Kameramız 2.5'' büyüklüğünde LCD ekrana sahip bu ekranı 360 derece olarak istediğimiz konuma çevirebiliyoruz. Bu özellik sayesinde direksiyondayken ekranı kendinize doğru çevirerek neleri kaydettiğinizi rahatlıkla izleyebilirsiniz. (Sürüş sırasında dikkat dağıtabilir, aman dikkat.  general_Shame_on_you)

20120414119.jpg

(Mercekte parmak izim kalmış, görmezden gelin artık  :D )
20120414120.jpg

Kameranın pil kısmı hemen altına konumlandırılmış. Bildiğimiz cep telefonu pili kullanıyor.  :) (Tam şarj ile 6-7 saat aralığında kayıt)

20120414117.jpg

Açma kapama tuşu ve kayıt tuşu ise kameranın arka ksımında. Açma kapama tuşunun içinde mavi, kayıt tuşunun içinde ise kırmızı led kullanılmış. Karanlıkta hoş gözüküyor.

20120414116.jpg

Kameranın kutu içeriğinden ise araç şarjı, cama sabitlemek için tutacak ekipmanı ve USB kablosu çıkıyor.

aracicikameragecegorusl.jpg

şimdide gelelim kameramız aracımızda nasıl görünüyor ve görüş açımızı çok etkiler mi sorusuna.

Kamera kayıtta iken isterseniz ekranı açık isterseniz kapalı olarak kullanabiliyorsunuz. Ekranı kapattığınız halde kayıta devam edebildiğiniz için ekranı açık tutmadığınızda görüş açınıza etkisini oldukça azaltma imkanına sahipsiniz. Ayrıca ister araç şarjına bağlı isterseniz kendi pili ile kullanma imkanına da sahipsiniz.

Beğendiğim özelliklerden bir diğeri de bu araç şarjı ile ilgili.
Eğer kamerayı şarj cihazına bağlı kullanırsanız kontak açıp kapamanızı algılayabiliyor ve kontağı açtığınızda otomatik olarak kayda başlayıp kontağı kapattığınızda yine otomatik olarak kaydı sonlandırıp kaydediyor.  okkk

ևok konuştum, artık fotoğraflara geçelim.  :D

20120413098.jpg

20120413100.jpg

20120413093.jpg

20120413091.jpg

20120413096.jpg

İncelemenin son bölümünde ise en infrared özelliğinin karşılaştırmalı videosunu ekleyeceğim.

Arabanın iç mekanında tüm iç aydınlatmaları kapatıp, garaj aydınlatmaları da açık değilken zifiri karanlıkta infrared gözlerin denemesini yaptım.

İlk video 12 mp, 720p HD video çekebilen Carl Zeiss lensli Nokia N8 cep telefonuma ait. İkinci video ise incelediğimiz araç kamerasına ait.
(iki videoda aynı şartlarda, aynı ışık seviyesinde, art arda çekilmiştir)

N8 cep telefonu

Deneme

Araç kamerası

HD Portable DVR infrared (www.opelsizasla.com)

Videodan da anlaşılacağı gibi bu kamera ile renkleri farklılaştırsa da gece şartlarında oldukça net görüntüler çekebilmek mümkün.  045thumbsup

İnceleme ֖zeti

Malzeme kalitesi: 3/10

Malzeme kalitesi bu ürünün en büyük eksisi, özellikle kart ve usb yuvalarının kapaklarını her açışımda elimde kalacakmış gibi geliyor.
Açma kapama ve kayıt tuşu da aynı kart yuvaları gibi. Kısacası dış kasada kullanılan malzeme kalitesi çok kötü diyebilirim.  :(

Menü: 4/10

Cihazın en başarısız olduğu konulardan biri de menüsü. Konu içinde de bahsettiğim gibi 1990 ların kasetli aterilerini anımsatıyor.  :) Belki karışık değil ama birazda göze hitap etmesi gerekirdi. Geçişler ve kullanımı zor diyebilirim. Hala tarih ve saat ayarını tamamlayabilmiş değilim. Ayarlamama rağmen kaydetmeyi başaramadım. Onu çözmek için uğraşıyorum.  :)

֖zellikler: 8/10

Kamerada çok kullanışlı ve işlevsel özellikler mevcut. Motion Detect modu sayesinde hareket algılayınca kayda başlaması ve hareket sonlanınca kaydı bitirmesi çok hoş.
Cycle modu sayesinde hafıza kartım doldu mu? gibi sorulara gerek kalmıyor. ևok önemli bir olay yada mutlaka çekmeniz gereken bir görüntüye rastladığınızda acaba hafızada yer var mıydı diye düşünmek yerine, nasıl olsa baştaki videolardan bir kısmı silip kaydetmiştir diyeceksiniz.
Eğer araç şarjına bağlı kullanırsanız kontak açma ve kapama durumlarını algılayıp sizi kayda başlamak ve bitirmek için hiç uğraştırmıyor. Aracınız çalışır vaziyetteyken kameranın sürekli kayıtta olduğunu biliyorsunuz.
Bu sebeplerle kamera özellik bakımından oldukça tatmin edici diyebilirim.

Video kalitesi: Gündüz 8/10  Gece 6/10

ևok muazzam beklentileriniz yok ise bu kamera mutlaka isteklerinize cevap verecektir. Gündüz çekimi oldukça iyi tabelalar, plakalar vs. net bir şekilde okunabiliyor ama gece çekimlerinde uzaktaki yazıları görmekte araç plakalarını vs. okumada sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. (Gece yakındaki nesneleri infrared gözler sayesinde net olarak çekebiliyor)

Fiyat-Performans: 10/10

40 TL (Türkiye: min. 90 TL) verdiğim bir araç kamerasından bu çapta özellik ve performans beklentisi içinde değildim. Verdiğim parayı fazlasıyla hak ediyor diyebilirim. 40 TL ye bundan iyisinin bulunabileceğini düşünmüyorum.

Tavsiye eder miyim?

Eğer çok büyük beklentiler yok ise kesinlikle tavsiye edebilirim. Belki 250-300 m uzaklıktaki bir aracın plakasını okuyamazsınız, yakın mesafede ise cam gibi bir görüntü alamazsınız ama Allah korusun bir kaza anında belirleyici olur yada arkadaşlarımla turladığım, kendi başıma gezdiğim görüntüleri sonradan izleyip kayıt altına alabilirim derseniz bu ürün tam size göre.  :)

Araç hareket halindeyken video kayıtları, gece gündüz video çekimleri nerede? Bunlar olmadan inceleme mi olur dediğinizi duyar gibiyim  :D

Evet biliyorum onlar olmadan kesinlikle inceleme olmaz ama acemilikle kamerayı en düşük görüntü kalitesinde unuttuğumdan, yaptığım çekimleri kimseyi yanıltmamak adına yayınlamayacağım.  :) En kısa zamanda ilk işim video çekimlerini yapıp, başlığa eklemek olacak.

şimdilik acemiliğime verin ve beni mazur görün.  general__p

volkan2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: HD Portable DVR araç kamerası (inceleme)

eline sağlık mert fiyatına oranla cihaz gayet iyi geldi bana

U

UNS

Bilgi Girilmemiş

Çok teşekkürler Mert, almayı düşünebilirim valla :)

bugrakorkmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
gmail.com

Süper olmuş, elinzie sağlık..
Listeyi nezaman oluşturmaya başlıyacaksınız? Ebay'den  alacaktım ama uzun süre beklemek istemiyorum.Ayrıca gümrükte takılma durumuda olabilir.. ( Gerçi 26$) takılmaz ama... sonuçta risk...
Sizden temin edebiliyormuyuz?
Yada KKTC den nerden alındığının bilgisini verirseniz bende aldırabilrim.
Selamlar

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vayyy guzel gorunuyor
aslında aracın orjınal kamerasının oldugu yerde boyle bı sey olsa acayıp guzel olurdu..

drcoach

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Guzel inceleme eline saglik, yol cekimlerini de bekleriz  ;)

Ben de bugun yarin farkli bir cihazin incelemesini yapacagim  greatt

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bugrakorkmaz link' Alıntı:
Süper olmuş, elinzie sağlık..
Listeyi nezaman oluşturmaya başlıyacaksınız? Ebay'den  alacaktım ama uzun süre beklemek istemiyorum.Ayrıca gümrükte takılma durumuda olabilir.. ( Gerçi 26$) takılmaz ama... sonuçta risk...
Sizden temin edebiliyormuyuz?
Yada KKTC den nerden alındığının bilgisini verirseniz bende aldırabilrim.
Selamlar

Lütfen yanlış anlaşılmasın.

Bu başlıktaki ürünün kar amacı ile tanıtıldığı, sonrada isteyen her üyeye getirtileceği düşünülmesin.  general_Shame_on_you

Tek amaç almayı düşünen arkadaşların beklentisine cevap verir mi sorusuna yanıt bulabilmekti.  :)

Arkadaşım Kıbrıs'ta bir tuning mağazası bulduğunu, oradan aldığını söylemişti ama tam detaylı olarak yerini bilmiyorum.

Benim bu ürünü temin etme gibi bir şansım maalesef yok. Sadece arkadaşım tekrar Kıbrıs'a giderse rica üzerine belki yine aldırabilirim.

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ürün harika paylaşım harika elinize emeğinize sağlık

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

akın link' Alıntı:
ürün harika paylaşım harika elinize emeğinize sağlık

Rica ederim.  :)