Havalandırmadan gelen koku

djurga

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değerli forum sakinleri, aracım şu an 5.000 km'de ve klimadan-havalandırmadan inanılmaz bir koku geliyor, toz kokusu gibi. Çok ağır bir koku ve inanılmaz rahatsız edici. Sadece havalandırma açıkken de, klimayı çalıştırınca da koku hissedilebilir durumda. Nerden kaynaklanır, ne yapmak gerekir ? Haftasonu misafirim gelecek ve bu şekilde arabada gezdirmek istemiyorum :) Servise uğrayacağım büyük ihtimal ama sizlerden de bilgi edinmek istedim öncesinde. Akla ilk gelen polen filtresi belki ama onun da tam ve kesin çözüm olacağını düşünmüyorum.

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Havalandırmadan gelen koku

muhtemel polen filtresi tıkanmış veya çok kirlenmiştir. tozlu bir ortamdaysa araç kısa sürede bu sonuç ortaya çıkabiliyor. Degiştirmek gerekebilir.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bir şekilde filtreye koku yapıcı mantar küf vb oluşturacak maddeler ulaşmış olmalı; aşırı tozlanma olsa bile sadece havalandırma açıkken o derece ağır koku gelmez yoksa bence.

djurga

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

O zaman yarın servise uğrayıp polen filtresini değiştireyim, kilometeden ötürü erken gibi geliyordu bana ama inşallah çözüm olur, yoksa hakikaten durulacak gibi değil :)

tunc1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yaz donemi olmasindan dolayi klima kullanimi artmakta bu yuzden polen filitresinden kaynaklanir klima kullanirken torpido icindeki sogutuxu evaparator soguktur buzdolabi arkasindaki motor gibi ve dis ortam ve motor sicak olmasindan dolayi  havayi filitreleyen polen sicak soguk olmasindan dolayi nem ve yosunlasma olur .dusundugunuz gibi bu bir care degildir yanliz klima kullanimi bu sureci uzatabilir.mesela klima gitmek istediginiz yere varmadan 5 dk once klimayi kapatmak klimayi dusuk devirde kullanmak araca biner binmez klimayi acmak klimadaki kokuyu artirir tozlu ve pis ortammida dusunursek yaz doneminde 5000 km cok fazla degildir klima bakiminida bir dusun yaparsan iyi olur ayrica o kadar pis koku varsa kaputu ac bir bak ve eksoz sistemine de bak poset yapismis olabilir.biraz uzun yazdim galiba pardon.

djurga

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tunc link' Alıntı:
Yaz donemi olmasindan dolayi klima kullanimi artmakta bu yuzden polen filitresinden kaynaklanir klima kullanirken torpido icindeki sogutuxu evaparator soguktur buzdolabi arkasindaki motor gibi ve dis ortam ve motor sicak olmasindan dolayi  havayi filitreleyen polen sicak soguk olmasindan dolayi nem ve yosunlasma olur .dusundugunuz gibi bu bir care degildir yanliz klima kullanimi bu sureci uzatabilir.mesela klima gitmek istediginiz yere varmadan 5 dk once klimayi kapatmak klimayi dusuk devirde kullanmak araca biner binmez klimayi acmak klimadaki kokuyu artirir tozlu ve pis ortammida dusunursek yaz doneminde 5000 km cok fazla degildir klima bakiminida bir dusun yaparsan iyi olur ayrica o kadar pis koku varsa kaputu ac bir bak ve eksoz sistemine de bak poset yapismis olabilir.biraz uzun yazdim galiba pardon.

Uzun olur mu hiç Tunç Bey? Ne kadar bilgi edinirsek o kadar iyi bu konularda. Bazı durumları yaşayarak öğreniyoruz ve genelde kalıcı olan da bu öğrenmelerimiz oluyor. Açıklamanız için teşekkürler.