Hararet problemi

muratt18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar hararet normalde 90 geçmezdi son günlerde 90 üstünden inmiyor. Bazen ani bir şekilde 100e kadar çıkıyor bira yavaşlıyorum aynı hızla 92-93 e düşüyor.

Devirdaim pompasını triger değiştirirken ustaya değiştir dedim abi kontrol ettim sağlam gerek yok şimdilik dedi. Onun değişimi koşay diğer araçlar gibi trigerin dökülmesine gerek senin araçta dedi.

Şimdi ben termostat ve devirdaim pompasını değiştirecem ama bu pomp için trigerin sökülmesi gerekmiyor değil mi ?

Birde bunları değiştirince düzelir mi yoksa başka problem ne olabilir az önce bi ustaya götürdüm sağına soluna baktı soğutmada sıkıntı yok motor açılacak rektefiyrye gidecek dedi canımı sıktı. Eğer bu alacağım parçalar ile düzelme ihtimali yüksekse alıp verecem bi ustaya değiştirsin.

Ergun U.

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Hararetin 90 üstüne çıktığını hararet göstergesinden mı anladınız yoksa cihaza bağlayıp oradaki verilerden mi gördünüz ?
Devirdaim dışarda oluyor yani trigerin sökülmesine gerek kalmadan değiştirilebiliyor. Forumda değişsin diyen çok ben değiştirmedim mesela (tüm kayışlar değişti). 3 tane sadece opele bakan ustaya sordum arızalanınca değişmesi daha doğru geldi bana.
Bu dediklerim Astra j için geçerli aracınız 2003 modelmiş sizde farklı olabilir.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Şimdi hocam öncelikle aracınız su eksiltiyormu ? Aracınız su eksiltmeden bu problemler oluşuyorsa sıcaklardan veya devirdaim pompası, termostat arızasından bahsedililebilir. Bunun dışında su eksiltmeyen aracın motoru rektefiye edilecek diyen ustaya şaşırdım. Bu nasıl bir bilgidir çözemedim. Ustayı değiştirmenizi öneririm. AyrıcaaBenim bildiğim kadarıyla Astra G model araçlarda triger setiyle birlikte devirdaim pompası değiştirilir. Bu işlem için yine triger sökülecek.

muratt18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 hafta önce tamamlamıştım suyunu din yaklaşık tamamladığım seviyedeydi çok ekleme yapmamıştım.

Harareti göstergeden takip ediyorum cihaza bağlamadıda usta. Conta yakma durumu var mı acaba beni o korkutuyor.

Eğer öyle bir durum varsa yaptırabileceğim en yakın yer 450-500 km uzakta. Bulunduğum yerde yaparlarsa o motordan bana hayır gelmez bir daha 😊 nebyapacağımı şaşırdım araçla 10km yolu zor gidiyorum gitmem gereken yer uzak çok arada kaldım açıkcası

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam conta yakmış olsaydı şimdiye kadar çoktan belli ederdi. Aracınızı kullanmaya devam edin ancak harareti ve su seviyesini dikkatle takip edin. Aracınızı kullanın kı sorun varsa tekrar baş göstersin çözümü bulunabilsin.

muratt18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam conta yanma belirtilerine bakıyorum su kabını açtığında taşma fışkırma varsa conta yanmıştır diyor.

Araç harareti 90 üzerindeyken usta kapağı açtı zaten fışkırdı yavaş yavaş açtı etti motor çalışıyor içinde su kalmadı. Tekrar ekledi motor biraz soğumuş olacak ki taşma olmadı ama 1-2 dk sonra yine bayağı fışkırmaya başladı o duralar 90ı geçmişti yine. Suyu yağı kontrol edecem müsait olunca onlarda bi belirti var mı bakalım.

Eğer ki conta tanmış ise bu araçla 500 km yol nasıl gidilir, gidilirse neler olabilir ?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam conta yanma belirtilerine bakıyorum su kabını açtığında taşma fışkırma varsa conta yanmıştır diyor.

Araç harareti 90 üzerindeyken usta kapağı açtı zaten fışkırdı yavaş yavaş açtı etti motor çalışıyor içinde su kalmadı. Tekrar ekledi motor biraz soğumuş olacak ki taşma olmadı ama 1-2 dk sonra yine bayağı fışkırmaya başladı o duralar 90ı geçmişti yine. Suyu yağı kontrol edecem müsait olunca onlarda bi belirti var mı bakalım.

Eğer ki conta tanmış ise bu araçla 500 km yol nasıl gidilir, gidilirse neler olabilir ?

Hocam conta yanmışsa sabaha karşı serinliklte yola çıkıp sürekli su takviyesi ile yol gidilebilir ancak conta yanığı artarsa yolda bırabilir bilginiz olsun.

Tuna1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olsun. Bikaç gün önce bende de benzer bir durum oldu rampa çıkarken hararet birden zirve yaptı, kaputu açtıgımda yedek su deposundan su atıyordu. Usta hem contayı hem termostatı değiştirdi, sorun çözüldü. Hararet konusunda her ustanın dediğine inanmayın, öncelikle sogutma sistemindeki parçaların çalışıp çalısmadıgına baktırın. Devirdaim pompası kırılmış mı? Fan açıyor mu? Termostat takılı kalıyorsa(açmıyorsa hararet sona kadar çıkıyor zaten. En son motoru açtırın tavsiyem