Hararet , Motora zarar verdim mi

Afiliopel

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Merhaba herkese iyi günler
Konyanın ilçesinde yaşıyorum
Motorumda su kaçağı olduğu için (15 günde bir yarılıyordu suyu) antifiriz koymadım paramda pek yoktu yaptıramadım acıkcası neyse,
Gece hava -8 di öğlen+1 civarıydı ( Gece kar yağmıştı ama öğlen eridi)
Siyah opel astra aracımı çalıştırmak için gittim kaputu açtım su donmamıştı elimle kontrol ettim ama cok soğuktu boruları kontrol ettim esnekti az ılık su koydum sonra borulara ılık su döktüm az bekledim kaputu açıp 15 dk sonra çalıştırdım tek marşta aldı baktım a normal bi durum yoktu 300 metre gittim hararet yaptı hemen durdum baktım su kaynıyor soğumasını bekleyip direk geri park ettim herhangi bir yanık vs kokusu gelmedi hararette 110 u geçmedi sizce neden oldu yada neden hararet yaptı sonrasında araca bi zararım oldumu ?
iyi günler

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bir ihtimal Termostat arızalı olabilir...Araca bir zararı olduğunu düşünmüyorum..

• Beğen
Tepkiler: Alfonso

Afiliopel

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Acaba borularımı dondu devir dayyim mi yapmadı ki su an karlar altında arac gene

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Acaba borularımı dondu devir dayyim mi yapmadı ki su an karlar altında arac gene
Olabilir...Kalorifer petekleri vs donmuş tıkanmış olabilir...

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba herkese iyi günler
Konyanın ilçesinde yaşıyorum
Motorumda su kaçağı olduğu için (15 günde bir yarılıyordu suyu) antifiriz koymadım paramda pek yoktu yaptıramadım acıkcası neyse,
Gece hava -8 di öğlen+1 civarıydı ( Gece kar yağmıştı ama öğlen eridi)
Siyah opel astra aracımı çalıştırmak için gittim kaputu açtım su donmamıştı elimle kontrol ettim ama cok soğuktu boruları kontrol ettim esnekti az ılık su koydum sonra borulara ılık su döktüm az bekledim kaputu açıp 15 dk sonra çalıştırdım tek marşta aldı baktım a normal bi durum yoktu 300 metre gittim hararet yaptı hemen durdum baktım su kaynıyor soğumasını bekleyip direk geri park ettim herhangi bir yanık vs kokusu gelmedi hararette 110 u geçmedi sizce neden oldu yada neden hararet yaptı sonrasında araca bi zararım oldumu ?
iyi günler
Hocam blok çatlaması dahil motorun en önemli aksanlarının zarar görmüş olması muhtemel. -8 de su donar . özellikle alüminyum blokta su hortum yada genleşme tankındaki sudan daha hızlı donar. sen elle gözle yaptığın kontrollerde anlayamazsın. Muhtemelen motor içinde donan su marşla birlikte devirdaim çarkını kırmış olabilir. yada donmuş su blokta dönmediği için hararet yükselmiş olabilir. aracın iyi bir usta tarafından detaylı kontrol edilmesi lazım. Birde pozitif bir eleştiri yapayım, su eksilten ve Konya gibi ayazın soğuğun yüksek olduğu yerde antifriz kullanmamak , kaçağın üzerinde yürümek büyük risk. Zamanında yapılacak bir müdahale ile çok daha ucuz yollu çözülebilirmiş. neyse geçmiş olsun. Umarım en ucuz maliyetle çıkarsınız.

Afiliopel

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Hocam blok çatlaması dahil motorun en önemli aksanlarının zarar görmüş olması muhtemel. -8 de su donar . özellikle alüminyum blokta su hortum yada genleşme tankındaki sudan daha hızlı donar. sen elle gözle yaptığın kontrollerde anlayamazsın. Muhtemelen motor içinde donan su marşla birlikte devirdaim çarkını kırmış olabilir. yada donmuş su blokta dönmediği için hararet yükselmiş olabilir. aracın iyi bir usta tarafından detaylı kontrol edilmesi lazım. Birde pozitif bir eleştiri yapayım, su eksilten ve Konya gibi ayazın soğuğun yüksek olduğu yerde antifriz kullanmamak , kaçağın üzerinde yürümek büyük risk. Zamanında yapılacak bir müdahale ile çok daha ucuz yollu çözülebilirmiş. neyse geçmiş olsun. Umarım en ucuz maliyetle çıkarsınız.
Sağolun peki
Alanyadan konyaya geldim konyanın yabancısıyım şimdi 3 4 gün sonra hava 4 5 derece olucak öğlen vakti nasıl çalıştırmalıyım ne yapmalıyım kesin bişey olmuş mudur hocam ( herhangi bir su akması duman cekmede düşüklük vs olmadı sadece iki dk sonra su kaynattı )

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Sağolun peki
Alanyadan konyaya geldim konyanın yabancısıyım şimdi 3 4 gün sonra hava 4 5 derece olucak öğlen vakti nasıl çalıştırmalıyım ne yapmalıyım kesin bişey olmuş mudur hocam ( herhangi bir su akması duman cekmede düşüklük vs olmadı sadece iki dk sonra su kaynattı )
Çalışmasından ziyade donmuşken hasar daha çok olur bir tek donan su genleşir. Hararette ne olur conta yanar değiştirisiniz en fazla kapakta taşlamaya gider ama donan suyla motorunuzun dışarıdan gözüken kısmını karter hariç kaybedebilirsiniz. Antifriz işini ihmal etmeyin maddi durumuzun olmadığını yazmışsınız ama 100 150 tllik antifriz binlerce liradan sizi kurtarır

Afiliopel

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Haklısınız hortum ağtabot dedi geçen hafta usta 2 bin istedi ondan koyduramadım antifiriz koyarsan delik büyür bi anlamı olmaz boşalır deyince kaldı gitti öle şu an nasıl çalıştırcam ne oldu ne olucak bilmiyorum köyde ikimizde yatıyoruz

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Sağolun peki
Valla hocam bu zor bir soru. Bunun tespitini anca aracı gören iyi bir usta yapmalı. Belki hiç bir şey olmadı ilk dediğim gibi blok içindeki su dondu hareket etmedi yada devirdaim çarkı kırıldı araç hararet yaptı. Çok kısa sürede hemen müdahale ettiyseniz belki de hiç bir şey olmadı. Ama bunun net yanıtı vermek çok zor. Donla birlikte araç hararet gördüğü için blokta çatlak, kapakta eğrilik olabilir. Usta bir basınç testi bir kaçak testi yapmalı. Aracınız anladığım kadarıyla daha önce de antifrizsiz kullanılmış. Size tavsiyem sakın bir usta görmeden aracı haraket ettirmeyin.

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Haklısınız hortum ağtabot dedi geçen hafta usta 2 bin istedi ondan koyduramadım antifiriz koyarsan delik büyür bi anlamı olmaz boşalır deyince kaldı gitti öle şu an nasıl çalıştırcam ne oldu ne olucak bilmiyorum köyde ikimizde yatıyoruz
Hocam rapro marka hortum var. Orjinalinin 3/1 fiyatına hatta dahada uyguna alabilirsiniz. En az orjinali kadar kalitelidir. 2.000 tl vermeye gerek yok. Keşke olaylardan önce buraya yazsaydınız. Yardımcı olurduk. Daha önceki mesajda yazmıştım. Aracı sakın yerinden oynatmayın derim. Durumunuz varsa bir çekici ile ustaya çektirin. Hatta kullandığınız kredi kartı vs. Varsa onların asistans hizmeti olarak çekici hizmeti bulunuyor. Arayıp bir konuşun

• Beğen
Tepkiler: 06Berkay