Hangi Donanım Hangi İşe yarıyor? Nasıl Kullanılıyor?

çellocu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Hangi Donanım Hangi İşe yarıyor? Nasıl Kullanılıyor?

Çekiş kontrol sistemi (TC) ile ilgili tecrübemi aktarayım arkadaşlar, geçen gün kuru havada sol tekerlek asfalt üzerinde, sağ tekerlek kum gibi mıcır üzerinde iken gaza asıldım ve sistem devreye girdi (göstergedeki uyarı lambasından ve gelen seslerden anladım) fakat dün kar yağdığında bayır çıkmak istedim, iki tekerlekte aynı zemin üzerinde ( buzlanmaya yüz tutmuş ezilmiş kar üstünde) sistem devreye girmedi yani ne uyarı lambası yandı ne başka birşey araç olduğu yerde patinaj yaptı. Demek istediğim sisteme güvenipte karda falan yola çıkmayın

Swift

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

drwaverunner link' Alıntı:
[quote author=vehicle_dynamics link=topic=384.msg6161#msg6161 date=1297609689]
Bir de kullanma kılavuzunda alarm led i olarak tanımlanan,konsolun ortasında cama yakın bir yerde böcek gibi bir cihaz var.Bu sport modellerde kullanım dışı sanırım, değil mi?Yoksa fonksiyonu var mı?
anıl

Sn. Vehicle_dynamics,

Konsol ortasındaki küresel çıkıntı 2011 model sportlarda işlevsiz. 2011 model cosmolarda da dediğiniz gibi alarm ledi olarak vazife görüyor.

Benim gibi hava kalite sensörü iptal edilmeden önceki paketlerde ise sensör olarak görev yapıyor. Aracım sport olduğu için led yanmıyor ama hava kalite sensörüm çalışıyor.

[/quote]

Konuyu hortlattık gibi sanki ama :)

Sn. drwaverunner, hava kalite sensörünün o noktada olduğuna emin misiniz? Aracımın donanım listesinde hava kalitesi ile ilgili olarak RPO numarası UEC olan SENSOR AUTO AIR RECIRCULATION (Otomatik hava devridaim sensörü) adlı parçayı görüyorum. UEC'yi nette arattığımda aşağıdaki sayfaya ulaştım:

http://parts.nalleygmc.com/showAssembly.aspx?ukey_assembly=393921&ukey_make=1024&ukey_model=14501&modelYear=ALL&ukey_category=0&ukey_driveLine=0&ukey_TrimLevel=0&ukey_modelRange=0&searchString=

Sayfasa parçanın Cruze üzerindeki lokasyonu görünüyor. Cruze ile Astra aynıo platformda oldukları için o kısımda bir fark olacağını sanmıyorum. Buna göre konsol üstündeki ledin yerinde olması mümkün değil. Daha ziyade konsol içinde hava kanallarının olduğu bir noktada.

Aracında hava kalite sensörü olup olmadığına emin olmak isteyenler serviste şasi numarasına göre donanım listesini sorgulatsınlar. Mantıken orada yazmıyorsa yoktur. Ama buna göre ikinci anahtarımın da katlanır olmaması gerekiyor :)

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com

hız sabitleyici direksiyondan kumanda sisteminin yanında bir düıme var, hız göstergesi gibi ve üstünde x işareti var. Bu düğme ne işe yarıyo arkadaşlar?

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

omergokbulak link' Alıntı:
hız sabitleyici direksiyondan kumanda sisteminin yanında bir düıme var, hız göstergesi gibi ve üstünde x işareti var. Bu düğme ne işe yarıyo arkadaşlar?

O düğme hız sabitleme sistemini devreden çıkarmaya yarıyor, onun dışında başka bir işlevi yok.

kerrami

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bahsettiğiniz düğmeye basınca hız sabitleme geçici olarak devre dışı kalıyor. yanlış hatırlamıyorsam hızı ayarladığımız düğmeyi aşağı çekince hız sabitleme en son kullandığınız hıza ayarlanıyor ve araç kendini o hıza otomatik olarak getiriyor.

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com

kerrami link' Alıntı:
[quote author=omergokbulak link=topic=384.msg68475#msg68475 date=1323536986]

bahsettiğiniz düğmeye basınca hız sabitleme geçici olarak devre dışı kalıyor. yanlış hatırlamıyorsam hızı ayarladığımız düğmeyi aşağı çekince hız sabitleme en son kullandığınız hıza ayarlanıyor ve araç kendini o hıza otomatik olarak getiriyor.
[/quote]

bu özelliğli bilmiyodum. Güzel bi özellik bundan sonra sık kullanacağım. Teşekkürler.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

kerrami link' Alıntı:
[quote author=omergokbulak link=topic=384.msg68475#msg68475 date=1323536986]

[/quote]

Doğru bilgi.  045thumbsup Tek yanlış aşağı yerine yukarı çekilmesi gerekiyor.

Bu konuyuda şöyle açıklayalım bahsedilen düğmenin esas amacı Sn. kerrami'nin de dediği gibi hız sabitlemeyi anlık devre dışı bırakmak.

Daha önceden ayarladığınız hıza geri dönmek için ortadaki 2 yönlü tuşu yukarı, yeni hız tanımlamak içinde aşağıya çekmelisiniz.

Hafızan ayarladığınız hızı tamamiyle silmek için esas Cruise control tuşunu kullanıp aç kapa yapmanız yeterli.

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com

Sayın Mert bahsettiğiniz özelliklerin hepsini biliyor ve kullanıyyordum ancak Sayın Kerrami nin söylediği özelliği bilmiyodum. Kullanım klavuzunda da geçmiyor sanki.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sayın Mert bahsettiğiniz özelliklerin hepsini biliyor ve kullanıyyordum ancak Sayın Kerrami nin söylediği özelliği bilmiyodum. Kullanım klavuzunda da geçmiyor sanki.

Ben hem bu konuyu okuyacak başka üyelere bilgi olması açısından hemde ufak bir yanlışı düzeltme amacıyla yazdım.

Sn. Kerrami hafızadaki hıza dönmek için aşağıya çekilmesi gerektiğini yazmış.

Doğrusu aşağıya çekilince yeni hız tanımlanıyor, yukarıya itilince hafızadaki eski hıza geri dönülüyor.

Ayrıca Sn. omergokbulak sizinde dediğiniz gibi bu bilgilerin bazılarına bende kullanma klavuzunda rastlayamadım.

Genellikle deneme yanılma yöntemiyle öğrenmek hem daha sağlıklı hemde daha akılda kalıcı oluyor  :)

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com

aşağı çekince hızı tanımlıyoruz o başka bi düğme zaten bahsettiğimiz düğmeye basınca da son kaydedilen hıza dönüyo. Kaçırdığım bi nokta yo değil mi?