Görüp görebileceğiniz en ilginç arıza

Keremj

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar iyi günler, 2006 model Opel Astra aracımda çok ilginç bir arıza yaşıyorum. Cuma günü arabamı park ederken herhangi bir sorun yoktu. Hafta sonu şiddetli kar yağışı vardı. Pazar günü arabamın yanına gittim, kumanda düğmesine bastım fakat araba açılmadı. Akü bitti sandım ve arabayı manuel olarak açtım. Arızanın tuhaf kısmı da burda başlıyor. Kapıyı açtığımda kapı açıldı ışığı yanıyordu, farları kontrol ettim farlar yanıyordu ve farların yandığına dair ibare göstergede gözüküyordu, çakmaklık çalışıyordu fakat arabayı çalıştırmak için anahtarı kontağa taktığımda ve çevirdiğimde hiçbir tepki vermiyordu araç. Yani anahtarı çeviriyorum ve gelmesi gereken yağ lambası vs. hiçbiri çıkmıyordu ama arabada elektrik vardı. Akü yetersiz mi acaba diye düşünüp başka arabadan takviye yaptım fakat durum değişmedi, anahtarın pilinin değiştirdim, durum değişmedi, İkitelli Erdinç Opelden sevdiğim bir abim bana kontrol etmem gereken sigortaları söyledi, fakat hepsi sağlamdı ama araba anahtarı adeta tanımıyordu, elektrik gelmediği için haliyle araba da çalışmıyordu. Böyle bir arıza yaşayan veya duyan olduysa veya fikri olan varsa konu ile ilgili tecrübesini yazarsa çok sevinirim. İyi forumlar...

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
İmmobilizer arızası gibi görünüyor...

Keremj

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Sanırım bu araçlarda immobilizer cim modülüne bağlı. Bence de immobilizer olması mantıklı fakat umarım değildir çünkü maliyeti çok yüksek olur

Keremj

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
İmmobilizer arızası değilmiş Cemil Bey. Araştırdığım kadarıyla immobilizer arizasinda konsoldaki ışıklar normal şekilde yanar, servis lambası yanıp söner. Şu an en büyük şüpheli gösterge paneli diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Cemil

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
İmmobilizer arızası değilmiş Cemil Bey. Araştırdığım kadarıyla immobilizer arizasinda konsoldaki ışıklar normal şekilde yanar, servis lambası yanıp söner. Şu an en büyük şüpheli gösterge paneli diye düşünüyorum.
Evet bende baktım şimdi,ekran açılıyor ama araç çalışmıyormuş..

Keremj

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Cümleten merhabalar forum, umarım keyfiniz yerindedir zira benim pek değil. Yukarıda bahsettiğim arızayı aylar sonra aracım tekrarladı. Geçen sefer 2-3 gün geçince kendi kendine düzelmişti, bakalım şimdi ne olacak. Bu sefer fark ettim ki korna da çalmıyor. Dolayısıyla kesin olarak cim modülü, kuvvetle muhtemel üzerindeki pimlerde oluşan oksitlenme. Modülü sokmek için elimde her türlü araç gereç mevcut fakat çok teferruatlı gözüküyor, dolayısıyla geri toplayamamaktan korkuyorum. Piyasa fiyatlarından da bihaberim umarım çok tutmaz. Gerçi öncelikle aracı çalıştırmam lazım, tamir kısmı sonra... Son bı umut olarak anahtar konnektörünü(kontak termiğini) vd40 ile bir yağlamayı deneyeceğim. Öğrencilik yıllarımdan beri kullandığım araç beni son zamanlarda fazlasıyla yormaya başladı. Umarım wd40 ile hallolur, durumu buraya iletirim. Allah göstermesin birinin daha başına gelirse en azından bakabileceği bir kaynak olsun😄