Göğüsteki Eco dugmesi

Cenk006

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 1997opl Vectra 2.0 CD otomatik araç aldım dün.on göğüste Eco diye bir düğme var basınca yanıyor.bu ne işe yarar.tesekkur ederim

raman77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kalorifer açıkken basılırsa sıcak üfürür soğutucu klimayı kapatır sadece sıcak üfürür

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınız hayırlı olsun,dijital klimalı olan aracınızda ECO düğmesi kalorifer modu nu işaret eder, düğme üzerinde ki ışık yanıyorsa klima kompresörü devrede değildir..

Cenk006

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Allah razı olsun.yani Eco düğmesine basarak klima soğutucusu mu devreye giriyor yoksa kalofer sıcaklık mi veriyor tam anlayamadım arkadaşlar

senator 2.5

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ECO tuşu ekonomi kelimesinden geliyor. diyelim klimanın tuşuna basarak kaloriferi ve klimayı açtınız. sıcaklık diyelim 25 dereceye ayarlı. fakat üst taraftaki ECO tuşu ışığı yanmıyor. bu durumda ızgaralardan hem kaloriferin sıcaklığı hem de klima kompresörü devrede olduğu için klimanın serinliği gelir. fakat derece 25'e ayarlı olduğu için kalorifer sisteminin sıcaklığı klima kompresörünün ürettiği serin havayı bastırır ve içeri 25 derece ısıtılmış hava gelir. ECO tuşuna basarak klima kompresörünü devre dışı bıraksanız da kalorifer sistemi yine içeriye 25 derecelik havayı üfler. bu tuşa basıp klima motorunu durdurduğunuz için araç bir miktar az yakar, yani ekonomi yapmış olursunuz. fakat o zaman da aracın camları hemen içten buhar yapmaya başlar ve bir müddet sonra oluşan buharı yok etmek için ECO tuşuna tekrar basıp ışığını söndürerek klima motorunu çalıştırmak zorunda kalırsınız.

DarkLich

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eco düğmesi sadece klima gazı kompresörünü dere dışı bırakmak için işlev görür. Özellikle kışın yakıt tüketimini azaltmak ve aracın performansından kayıp vermemek istiyorsan kullanışlıdır. Düğmeye basıp ışık yandığı andan itibaren aracın sadece kend kalorifer sistemi ile çalışır. Sıcaklığı "HI" konumuna da getirdiğinde tam sıcaklık verir.

Ancak klima gazının devre dışı kalması özellikle yağmurlu ve nispeten çok soğuk olmayan havalarda camlarda buğuya yol açar. Bunun sebebi klima gazının nemliliği alıp kurutucu etki yapmasından kaynaklanır. Aralıkla yine klima devreye sokulmalıdır.

Ben bazen yaz aylarında hava çok sıcak değilse hafif fan hzıında eco düğmesi açık kullanıyorum. Bu şekilde de yeterli havalandırmayı yapıyor.