gaza yüklenince yoğun beyaz duman_?

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bugün farkettim,ayağımı gazdan çekiyorum ve araç viteste bir süre akıyor daha sonra (araç yokuş aşağı gitse bile yani çok yükte olmasa bile) gaza yüklenince ilk anda yoğun beyaz duman atıyor sonra kayoluyor duman atmıyor.Aynadan çok net farkediliyor ve bunu lpg de yapıyor.
subaplarla alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum endişe etmeme gerek bir durum var mı sizce_?
araç 123.000 de 1.6 z16xe motor kodu...

bu arada araç su eksiltmiyor,conta yanık olamaz egsozdan çıkan duman.Buhar değil;)

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracin su eksiltiyormu?
bunu motor sicak ikenmi yapiyor yoksa soguk ikenmi? baska ne gibi sikayetler var?

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
özür dilerim bu yazini simdi gördüm...
isi müsürü veya lambda sensorundan kaynaklanabilir..bi lpg uzmanina baktir.
Selim abi sıcakken yapıyor,soğukken çıkan dumani biliyorum su buharı ağırlıklı oluyor.
mesela hafif eğimli rampa aşağı salıyorum arabayı,5.viteste akıyor araba 80-100 km/h ile sonra gaza yüklenince ilk anda yoğun beyaz duman atıyor.
ayağını gazdan çekince veya gaza yüklenince duman atıyorsa subaplardan yapar gibi bir yorumunu okumuştum..
arabadan belirgin şikayetim yok,lpg de kullandığımda her opel gibi 4000 km de 1 litreye yakın yağ eksiltti..
neden yapar acaba abi,şüphelerin ne yönde?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rifat kardesim o yorumda subap derken yag yakmasi mavi dumandan bahsetmisimdir..yani arac kazda duman atiyorsa yag yakiyorsa bu sekmenlerden pistondan yok gazdan cekince ise subap yataklari dogru...ama sen beyaz duman diyorsun bu ekseri yakit ile ilgili yani burda benim süphemi isi müsürü veya lambda sensorunu aklima getidi..ama yag yakma mavimis duman ise dogru subap contalarindandir...yani yükten bosalinca subap contalari..baktir derim

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rifat kardesim o yorumda subap derken yag yakmasi mavi dumandan bahsetmisimdir..yani arac kazda duman atiyorsa yag yakiyorsa bu sekmenlerden pistondan yok gazdan cekince ise subap yataklari dogru...ama sen beyaz duman diyorsun bu ekseri yakit ile ilgili yani burda benim süphemi isi müsürü veya lambda sensorunu aklima getidi..ama yag yakma mavimis duman ise dogru subap contalarindandir...yani yükten bosalinca subap contalari..baktir derim
abi motor yükteyken mavi yada siyah duman atmıyor aşırı yağ yakma sorunum da yok dediğim gibi 5000 km de 1 litreden az fazla...Ayağımı gazdan çekince de duman gelmiyor.
Dediğim gibi motor viteste akarken gaza yüklenince ilk anda yoğun duman atıyor sonra o da kayboluyor.
Lpg ayarlarımda mı sorun var acaba,yakıtım da uygun aslında 7.5-8 litre arası yakıyor lpg de.bulunduğum yerde servis olsa baktırırım da,yok malesef,aklıma takılmıştı bir sorayım dedim..tşk ederim abi yorumların için.

LND

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
antifrizmi kullanıyorsunuz su mu?

LND

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
antifriz beyaz duman yapar o yüzden sordum.
su da yağ yada yağda su görüyormusunuz?
eksiltme varmı antifrizde???

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anladım arabada belirgin su eksiltme yok evvelden çok eksiltirdi baktırdım radyatör üst hortumundanmış,değiştirdim ama çok çok az radyatörden kaçırıyor dedi usta.ayda yarım litre kadar ekliyorum.ben sizin şüphelendiğiniz konuyu anladım dostum ama araç sürekli bu renk beyaz duman atmıyor,gaza yüklenince atıyor sürekli atsa conta yanık yada kaçırıyor diyecektiniz?
sogutma suyunda yağ,yada motor yağında köpürme yada su gözlemlemedim..Yağım simsiyah ( değişim zamanı geldi de :D ) bir kere çubuğun dibinde köpürme gördüm bir daha da göremedim..
arabanın hararet sorunu da yok,85 derece de sabit duruyor.