Gaz verirken hafif kesinti!!! YARDIM...

ahmet28

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım bu sorun lpg li araçlarda oluyor bendede aynı sorun var su an daha önce yoktu aracın benzinde cok yaktığı şikayetiyle gaz ayarı yapıldı şimdi araç ilk kareketinde benzindeyken yumuluyor ancak 20 saniye gittikten sonra düzene giriyor sabah çalışırkende benzinde teklemeye ama lpg ayarı mükemmel oldu yani kısacası benzinli lpg li araclarda iki yakıttanda mükemmel verim kusursuz çalışma beklemek zor ya az yakıp bunlara katlanacaksınız yada çok yakıp sorunsuz ayar yapıldığını düşüneceksiniz aracın gaz yememesı sabahları tekleyerek çalışma kesinlikle gaz ayarıyla alakalı yeni yaptırmk değil iyi bir ayar yaptırmak onemli yoksa benim gibi bujiden başlar bobinle devam eder benzin pompasıyla yapacak bir şeyin olmayacağına karar verirsin tabi paran çokda subaplara da girebilirsin:D

palasibo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım bu sorun lpg li araçlarda oluyor bendede aynı sorun var su an daha önce yoktu aracın benzinde cok yaktığı şikayetiyle gaz ayarı yapıldı şimdi araç ilk kareketinde benzindeyken yumuluyor ancak 20 saniye gittikten sonra düzene giriyor sabah çalışırkende benzinde teklemeye ama lpg ayarı mükemmel oldu yani kısacası benzinli lpg li araclarda iki yakıttanda mükemmel verim kusursuz çalışma beklemek zor ya az yakıp bunlara katlanacaksınız yada çok yakıp sorunsuz ayar yapıldığını düşüneceksiniz aracın gaz yememesı sabahları tekleyerek çalışma kesinlikle gaz ayarıyla alakalı yeni yaptırmk değil iyi bir ayar yaptırmak onemli yoksa benim gibi bujiden başlar bobinle devam eder benzin pompasıyla yapacak bir şeyin olmayacağına karar verirsin tabi paran çokda subaplara da girebilirsin:D

Benimkinde normal düşük viteste giderken tüptede bazen çok ufak yğılma oluyor.
Würth enjektör temizleyici kullanacam. Benimki tüp ayarından sonra oldu.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg ustası ltft stft denen değerleri bilmiyorsa bilen ustayı bulana kadar usta arayışına devam edin derim... bu lpgde iyi benzinde kötü yada benzinde iyi lpgde kötü çalışıyor gibi sorunlar genelde bu yüzdendir...

palasibo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg ustası ltft stft denen değerleri bilmiyorsa bilen ustayı bulana kadar usta arayışına devam edin derim... bu lpgde iyi benzinde kötü yada benzinde iyi lpgde kötü çalışıyor gibi sorunlar genelde bu yüzdendir...

ltft stft nedir ona göre söyleyelim.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
en basit tabirle araclarımızdaki oksijen sensörleri anlık olarak hava yakıt karışımının doğruluğunu kontrol eder ve beyne yakıt az yakıtı çoğalt yada yakıt fazla yakıtı azalt diyerek optimum çalışma haritası düzenler ve motor o sekilde çalışmaya devam eder. örneğin lpg de iken yakıt az geliyorsa yakıt arttırımına giden beyin yakıt haritasını ona göre ayarlar ve düzgün çalışmaya başlar araç.sonrasında sabah benzinle çalıştırdığımızda lpgde ayarladığı karışımdan devam eden beyin benzini fazla yollar ve araç düzensiz çalışmaya başlar. bunun tam terside olabilir.
bu ayarlamanın bir sınırı vardır sanırım yüzde 25. bunun üstü gerekliyse arıza lambası yanar.
yani sorun lpg kalibrasyonun tam ve düzgün becerilememesi , ayarlanamaması...
aklıma gelenler şimdilik bu kadar umarım kafanızda bişeyler oluşmuştur konu hakkında.
bilen arkadaşlarda açıklayıcı yazılarını esirgemezler.
bu değerlere en basitinden elm327 adlı cihaz ve akıllı telefonumuza yüklediğimiz torque adlı programdan bakabiliyoruz.yada tech2 cihazıda gösterir.

ahmet28

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen bu durumda aracinizin sağını solunu sukturmeyin gazinizi ayarlayan ayarlayamamistir başka yerde yada yeniden ayarlatin bana gaz ayarindan sonra oldu kesinlikle gaz ayarı

LT18i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bunu anlamanın en basit yollarından biride arabanın kutup başını bir süre söküp sonra tekrar takıp 100 km kadar hiç lpg ile kullanmayıp sadece benzinle kullanıp arabanın çalışmasını gözlemlemek. herhangibir sorun yoksa sorun kesinlikle lpg ayarındandır. bu durumda hiç lpgye almayıp lpg ayarına gitmek gerekir düzgün bir ayar yaptırmak adına...

ahmet28

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg ayarı yaptıktan sonra 3 gün aynı sorunla karşılaştım dün eşimi hastaneye götürürken 30 km yolda benzine aldım 5. vites 140 150 4000 devirde virajlardada yüksek devirde düşük vites ve sabah hiçbir sorun kalmamıstı lpg ayarından sonra oluyor bu durum zamanla araç kendini düzeltiyor benzinde 30 40 km yol yapmanızı tavsiye ederim

palasibo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplariniz için çok teşekkür ederim. Bende wurth enjektör temizleyici koyup biraz benzinle gezmeyi düşünüyorum. Elm327 cihazim var akıllı telefondan değerler çıkıyo ama anlamıyorum tabiki. Sadece ariza kodlari varmi yokmu ona bakıyorum. Suanda herhangi bir kod yok çok şükür.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

palasibo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevapsız arkadaşlar! Ben yine yazayım sorunuda belki bi cevaplayan olur.

Araca wurth enjektör temizleyici koyup 130 km kadar kullandım benzinde. Farkettigim düşük devirlerde cok ufak tekleme var. Benzini bitirip tüpe geçtim. Şimdi de aracı ilk çalıştırıp kalktığımda araba gaz yemiyo kerkinip duruyo ve düzeliyo. Nereye baktirmamiz lazım.? Boğaz kelebeği falan temizlendi bujiler iyi. Egr valf değişti.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi