frenlerden gelen ses

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı sorun bende de var, yeni fren disk ve balataları taktırdıktan sonra tam aynı şekilde frenlerken araç durmaya yakın ses geliyor.

Türkiye'de işi bilen bazı tamirciler, balata ile kaliper arasına Bakır Spreyi sıkıyor ve o da bir çeşit çözüm, ancak ben daha köklü olması için orjinal krem getirtiyorum, Amerika'dan satın aldığım Dynatex marka fren kremi, sipariş dekontu aşağıda, kendisi ucuz da kargosu biraz pahalı, ancak sessiz fren için değer.
n0tf4.png

Ahmet illa ordan getirmeye gerek yok
liqui moly bakır pasta da o işi görür.
sorun zaten ya fren kalitesinden veya ekseri rezonanzdan kaynaklı olur yani balata zemini akliberde kirden dolayı bir yanı tam basmaz buda sese sebep olur.
Fren balatası takılırken kaliber zemini tamizlenmesi gerek artı bakır pasata sürmesi gerek
CIMG5260.JPG

mehmetjk1984

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
beyler hem balataları hemde diskleri yeni değiştirdim ama bazen frene basınca tiz bir ıslık sesi gibi bir ses cıkıyor ama bazen oluyor bazen olmuyor bugün yaptırdıgım yere tekrar götürdüm usta test sürüşünden sonra ses gelmiyor eyer cok rahatsız oluyorsan degişelim dedi bende biraz daha kullanım olmazsa getiririm dedim bu ses gecici olabilirmi tekrardan degişmekte istemiyorum sonuc yine aynı olabilir

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
beyler hem balataları hemde diskleri yeni değiştirdim ama bazen frene basınca tiz bir ıslık sesi gibi bir ses cıkıyor ama bazen oluyor bazen olmuyor bugün yaptırdıgım yere tekrar götürdüm usta test sürüşünden sonra ses gelmiyor eyer cok rahatsız oluyorsan degişelim dedi bende biraz daha kullanım olmazsa getiririm dedim bu ses gecici olabilirmi tekrardan degişmekte istemiyorum sonuc yine aynı olabilir
Mehmet Bey biz de eski fren demedik zaten..Fren ötmesinin zaten iki sebebi var yeni ise,ya ilk 300km sert frenle sertleştirirsiniz öter,yada fren ile disk-kaliber bir birine tam oturmaz (basmaz,kir pislik vs den) ondan öter,onun için ilk bakılması gereken(kusura bakma baştan tam bilgi vermedik siz onun için anlamadınız)
disk takan ustanız diski takarken oturacağı yuvayı her pislik pastan uzak tutacak temizleyecek,sonra balata yuvalarını(kaliber yuvasını) iyice temizleyecek,balata diske frene basınca heryönü ile tam basacak disk yuvasında tam paralel hareket edecek ki ses olmasın.
işte biz diskde sorun olmadığını farz edip balatanın kaliber içinde pislikten vs. tam yüzü ile basmadığı kanısı ile bakır macun sürme gereksinimini yazdık, bu balatanın yuvasında rahat hareket etmesini sağlar sesi keser eğer sorun bundan kaynaklı ise,Bilmem anlatabildik mi? ;)

mehmetjk1984

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sagolun bilgiler için ustayı takarken izledim bişeyler sıkmıstı takmadan önce ya tam olarak yeterli olmadı yada ben taktırdıktan sonra hemen otobana cıkıp yuksek hızda denedim freni ondanda olmus olabilir