Frenlerden gelen garip ses

Webster

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar,
2001 vectra aracımda bazen özellikle düşük hızlarda frene sert bastığımda frenden inlemeye benzer drrrrrrrr diye ses geliyor. Ama her bastığımda değil sert bastığımda, muhtemelen ABS devreye girdiğinde oluyor. Forumlardan ufak bir araştırma yaptım, genel kanı abs devreye girdiği için deniliyor. Ama kimisi bu olur normal demiş kimisi o iş sakat balatalarda problem var diyor. Sonuç olarak kafam karıştı.
Bu durum bana bir sorun yaşatır mı? Ve de sorun olacaksa eğer kaynağı nedir, çözümü nedir? Bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.
Teşekkürler.
Not: Bunla bir ilgisi var mı yok mu bilmiyorum ama aracım 4 diskli frene sahip ve de kullananlar frenin sert olduğunu söylüyorlar.

Webster

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Yaklaşık 1,5 yıl önce değişti, benden önceki sahibi böyle söyledi.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Yaklaşık 1,5 yıl önce değişti, benden önceki sahibi böyle söyledi.

Bence ilk iş olarak balataları kontrol ettirin bitmiş balatanın değişmesi ucuz olur ama bitik balatanın disk üzerinde tahribat yapmasının masrafı çok fazla olur. Kampana sistemlerde balata uzun süre dayanır ama disk sistemlerde ömrü daha azdır.

Webster

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bu gidişle olacağı o sanırım. Fazla ilerlemeden değiştirmekte fayda var.

Webster

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Cevaplar için teşekkür ederim fakat asıl merak ettiğim bu değişik sesin ne olduğu. normal basınca frenliyor ve herhangi bir ötme veya ses yok, ama biraz daha sertleştirince tırrrr diye giderek azalan mekanik bir ses geliyor. Sanırım abs devreye girince oluyor ama araçta abs lambası filan da yanmıyor.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Onur senin konuyu okuyunca ilk aklıma gelen balata aşınması oldu. Birde araç uzun süre hareketsiz kalır ise disklerde ve balata da paslanma olur oda ses yapar.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fazla km yapmadınız ise bence balatada toz vs hatta sert yerleri(parça kısımlarına denk gelince) kaydırma yapıyor ve ABS devreye giriyor olabilir. Genede kontrol edin ama ?

Webster

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arac günlük çalışıyor ve genelde bu ses fazla km yapmadan önce oluyor çok sık da değil ayrıca. Balatalarin değişme vakti geldiğini nasıl anlarım peki? Nasıl kontrol etmeyelim?