Far Yükseklik Ayar Motoru Onarımı

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba daha önceden konuyla ilgili yazmıştım.Aracım vectra b
farın yükseklik ayarı yapan motoru sürekli ses yapıyordu ve çalışmıyordu.Sorunu düzelttim.Belki sorun yaşayan arkadaşlara yardımcı olabilirim.
Sanayide bakım ve bazı işler için gittiğimde hazır tampon sökülmüşken sorunlu olan motoru söküp kenar tırnaklarından kurtardıktan sonra kapağını açtım.Malesef fotolar yok bu arada çekme fırsatım olmadı hem arabanın başındaydım hemde bu işle uğraştım.Kapağı açtıktan sonra içindeki elektronik kartın pistkle sabitlenmiş noktasını havyayla eritip çıkarttım.Ve alttaki dişliye bağlı motoru kartın soketinden ve alt kenardan çektim ve motor çıktı.(basit bir teyp motoru gibi).motora bağlı dişli üstdeki dişliye tam değmiyordu.(ses yapmasının sebebi).alt kapağa biraz havyayla plastik eritip motoru yükselttim.Böylece dişli arasındaki boşluk normale döndü ve çalıştı.

Not:Eğer fazla yüksek olursa motor dönemeyeceği için aşırı ısınır.Olmazsa biraz daha ince yapın.1mm geçmicek şekilde.Motorun altına gelen kapağa karton,plastik gibi malzemelerde koyabilirsiniz.Biraz uğraştırır ama mutlaka sonuç alırsınız.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.Selam ve saygılarımla

mustafa17

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende de bu sorun var bazen farı kendi kendine indirip kaldırıyor.Benide deli ediyor.Bu pislik olayından olabilirmi?Arasına sıkıştıysa falan.

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Orayı yanlış yazmışım karta sabitlenmiş plastik ayak olucak.Sizinde motor canlı durumda büyük ihtimal.Tespit ettiğim sorun motora bağlı dişliyle hemen üstündeki temas eden dişlinin muhtemelen yıpranma sonucu tam değmemesi ve motorun sorunlu çalışması.Yani motora bağlı dişli hemen üstündeki mekanizmayı döndüremiyor.Yaptığım işlemle mesafeyi kısaltıp motor dönünce mekanizmanın dönmesini sağladım.Tabiki önce eğer içinde pislik varsa temizleme spreyiyle temizlenebilir.Ama esas sorun az önce anlattığım gibi.Biraz motoru 1mm den fazla olmayacak şekilde yükseltin.Eğer fazla gelirse motor dönemiceği için ısınır anlarsınız zaten.Biraz yükseltiğiniz alana zımpara yapıp deneyin.Yaptığımız esasında iki dişli arasında uygun yüksekliği sağlamak