ESP-TC sıkıntısı

janjan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bugün arabayla sert bir şekilde viraja girdim yaklaşık 90 derecelik hızım 30-35km/h arasındaydı. Bilerek yaptım bunu çünkü arabanın esp sisteminin çalışmadığından şüpheliydim ki şüphemde haklı çıktım. Viraja girdiğim an araba kendini savurdu ve göstergelerde hiç bir şekilde uyarı ışığı yanmadı. Ayrıca TC sistemi antipatinaj sistemi bugün arabamın patinaja düşmesi halinde çalışmadı. Normalde bundan önceki 2008 model avensisimde en ufak patinaj olayında devreye girerdi. ESP de aynı şekilde ama bu aracımda daha devreye girdiğini görmedim. Normal bir şey midir ? Yoksa servise göstermeye lüzum var mı ?

B

bahadircakir

Bilgi Girilmemiş
Ynt: ESP-TC sıkıntısı

bende daha görmedim hiç bir ışık uyarı. önceki golf ümde 2 tur dönse teker hemen uyarı ışığı yanardı.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

30-35 km/hz ile ani dönüşte esp nin devreye girmesi için yeterli midir tam emin değilim
ama benim araç patinaja düşünce tc ışığını görmüştüm
eğer tereddütünüz varsa servise götürmekte fayda var aracı bilgisayara bağlayıp kontrol edebiliyorlar
sanki daha önce bir arkadaşta da çalışmamış ve değiştirilmişti diye hatırlıyorum

janjan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

HaKaN link' Alıntı:
30-35 km/hz ile ani dönüşte esp nin devreye girmesi için yeterli midir tam emin değilim
ama benim araç patinaja düşünce tc ışığını görmüştüm
eğer tereddütünüz varsa servise götürmekte fayda var aracı bilgisayara bağlayıp kontrol edebiliyorlar
sanki daha önce bir arkadaşta da çalışmamış ve değiştirilmişti diye hatırlıyorum

Hocam 30-35km/h ile 90 derecelik oldukça sert bir viraj yeterlidir bence. Çünkü araba resmen savruldu. Bakalım arabanın CD çalar kısmı garantiye gitti komple. Bide esp sistemini kontrol ettirelim onuda garantiye göndersinler. Benim şansım hep böyle :)

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hocam,
ESP nin devreye girmesi için aracın düşey ekseni çevresinde aşırı bir açısal hız oluşması gerekiyor.Yani araç burnunu ya da arkasını direksiyon açısında değişim olmamasına rağmen virajın içine ya da dışına doğru atıyor olması lazım.Savrulma demekle kastınız bu mu?

Daha önceki mesajlarda ESP nin ufak kaymalara müdahala etmediğine dair mesajlar vardı.Serviste belki biraz daha yüksek hızda yapabilirler.Çünkü aracın yön kararlılığı düşük hızlarda yüksekken, hız arttıkça azalır.Bu yüzden yüksek hızlarda slalom yaptığınızda yoldan çıkma riskiniz daha yüksektir.Mesela 35 ile aynı direksiyon hareketini yapın, yarım tur sağ-sol şeklinde, birşey olmazken, 70 kmh ta arkasının attığını görürsünüz.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben aracımla bir kavşakta kırmızı ışıkta bekledikten sonra hemen kalkışta en fazla 30 KM hızla giderken viraja sert bir giriş yaptım viraj sola doğru olduğundan aracın arka kısmı sağ tarafa savruldu çok net bir şekilde sadece sağ ön lastiğin fren yaptığını hissettim gösterge paneline baktığımdada esp ışığının yandığını gördüm araç hemen kendini toparladı. Yani esp'nin devreye girmesi için 25-30 KM hız yeterli oluyor ama bugün kalkış esnasında 3-4 saniye net bir şekilde patinaja düşmeme rağmen TC devreye girmedi belki yağmurdan dolayı yolların kaygan olmasıda bir etken olabilir ama ne patinaj kesildi nede uyarı ışığı yandı.

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hız konusunda bende pek emin degilim ama benim gibi toprak bir zeminde rahatlıkla ESP ışıgını yakabileceginizi düşünüyorum.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

valla ben her zaman esp yi devreye sokabiliyorum burada bir göbek var oradan dönerken biraz fazla gaza bastığımda esp ışığı yanıp sönmeye başlıyor.birde geçen yağmurlarda biraz süratli bir şekilde su birikintisinden geçtim ve aracın tekerlekleri boşluğa girmiş gibi oldu ve su yastık etkisi yapıp aracın yolla temasını kesti araç patinaja düştüğünü hissedip derhal tc yi devreye soktu.

janjan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yarın sırf tc ışığı için arabayı patinaja düşürcem :) ayrıca esp için slalom deneyecem bakalım sonuç verecek mi. Vermediği taktirde servis yolu düz gider :)

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bugün servise tc ile ilgili bu çalışmama olayını sordum sistemin her müdahele de ışık yakmadığını söyledi ve patinaja müsade ediyormuş yani direk müdale etmiyormuş bende öyle düşünüyordum zaten ve haklı çıktım