Eski teyp hoparlörünü arabaya başlamak...

asduskun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
...istiyorum ama bu içinden çıkan küçük hoparlör gibi şey kafamı karıştırdı o nedir onu kullanmam şart mı? İkisi birbirine bağlı şu anda

12da9fc722706d5663bd10172ced14e2.jpg
6d9bdf2070ae0faf7b024b03989024b8.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
bunlar 8 ohm araca 4 ohm olması lazım küçük olan tweeter bağlamzsan ses boğuk çıkar

bymerthan

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
Cevabı yeni gördüm ama bağladım ben sorunsuz çalışıyor şu anda

ohm ddeğerleri 8 olan ürünler genelde ev anfileri ile kullanılan ürünlerdir. ve araç elektroniğine zarar verme ihtimalleri yüksektir. hele birde sadece teyip gücü ile kullanıyorsanız kısa zamanda teyip çıkışları yanacaktır. yükses sesle kullanmasanız bile elektronik cihaz çok ısınacak ve ömrünü kısaltacaktır. otomobiller için geliştirilen ürünler hep 4ohm dur.

bymerthan

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
bu arada o küçük olan nedir diye sormuşsunuz. bu hoperlörler ev tipi box içindedir. büyük olan mid. küçük olan ise twit. olarak geçer. bunların yanında biraz daha büyük olan hoperlör olursa oda midbass dır. genelde eski box larda 3lü olur bunlar. büyük olan dolgun sesi verir. orta boy olan orda mid sesi verir. küçük olan ise tiz ses verir. bunların 3ü aynı anda kullanılırsa ses kalitesi tam yerinde olacaktır. ama birinden birini iptal ederseniz sesin rengi ve kalitesi değişecektir. yani siz o küçüğü iptal ederseniz ses büyük bir ihtimal ile derinleşip boğulacaktır.

asduskun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu arada o küçük olan nedir diye sormuşsunuz. bu hoperlörler ev tipi box içindedir. büyük olan mid. küçük olan ise twit. olarak geçer. bunların yanında biraz daha büyük olan hoperlör olursa oda midbass dır. genelde eski box larda 3lü olur bunlar. büyük olan dolgun sesi verir. orta boy olan orda mid sesi verir. küçük olan ise tiz ses verir. bunların 3ü aynı anda kullanılırsa ses kalitesi tam yerinde olacaktır. ama birinden birini iptal ederseniz sesin rengi ve kalitesi değişecektir. yani siz o küçüğü iptal ederseniz ses büyük bir ihtimal ile derinleşip boğulacaktır.

Evet ayırmadim o küçüğü ses çok iyi teşekkürler

asduskun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ohm ddeğerleri 8 olan ürünler genelde ev anfileri ile kullanılan ürünlerdir. ve araç elektroniğine zarar verme ihtimalleri yüksektir. hele birde sadece teyip gücü ile kullanıyorsanız kısa zamanda teyip çıkışları yanacaktır. yükses sesle kullanmasanız bile elektronik cihaz çok ısınacak ve ömrünü kısaltacaktır. otomobiller için geliştirilen ürünler hep 4ohm dur.

Peki araya direnç koysak olur mu?

nuralk34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
8 ohm aracınıza hiçbir zarar vermez sadece ses 4 ohm luk bir hoparlöre göre daha az çıkar

tam tersi olsaydı. yani 8 yeri 4 kullansaydınız o zaman zarar verebilirdi

bymerthan

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
Peki araya direnç koysak olur mu?

direnç konusunu bilemiyorum. ama zaten 8ohm direnci 4 e göre daha yüksek. yani direnç koydukça ses düşecektir. arkadaşın dediği gibi. 8 ohm da ses 4ohm a göre daha düşük çıkıyor. teyibin çıkışları beslemekte zorlanıyor.
bu arada zarar verme konusunda birşey dicem yanlış anlamayın. ben 8 0hm hatasını 2003 senesinde citröen aracımda yapmıştım. iki ay kadar kullandım. en sonunda sağ kapı sesi kesildi. teybi tamire gönderdim. çıkışı yanmış dendi. kullandığım hoparlörleri sordular. bende gösterdim. ozamanlar o usta bana demişti 8 ohm dan dolayı yanmış diye. birde 2007 senesinde bilmeden 8 ohm 38cm subwoofer almıştım. topkapıdan. 2 tane anfi yaktı ard arda. sonra kicker anfi aldığım adam montaj yaparken farketti sub 8ohm olduğunu. yinede taktık çalıştırdık. 30 dk lık yüksek seste çalıştıktan sonra anfı korumaya lıyordu kendini. sub söktik yerine 2 tane 38cm kicker taktık. istanbuldan bursaya kadar 3 saat açık kaldı ne korumaya aldı nede arıza yaptı. o sistemi o şekilde 3 sene daha kullanmıştım. yani bu 8 ohm olayı iki kez başıma geldiği için söyledim. yoksa konu ile ilgili olarak teknik bir bilgim olduğu için değil.:D:D