Elektronik Park Freni Sorunsalı

xisunknown

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar dün akşam üsküdar sahilde akşam üzeri hatunla sahilde yürüyelim dedik, paşa limanı taraflarında aracımı park ettikten sonra (normalde hem park frenini çekere hemde viteste bırakırdım ama bu defa ne hikmetse unutmuşum) araçtan inip hatunla birlikte öndeki arkadaki araç çıkabilirmi diye aracın sağına soluna bakarken araba arkaya doğru hareket etmeye başladı ne yapacağımı şaşırdım!!! eğim çok az olmasından dolayı hemen aracın arkasına geçip tüm gücümle arkadaki araca 20 cm kala durdurmayı başardım. sonra bu görevi hatuna devredip direksiyona geçtim ve tekrar ileri alıp hem freni çekip hemde arabayı viteste bıraktım. Ama bu başıma gelen 2. olay ve beni sürekli tedirgin etmeye başladı, paranoyak oldum :( anlamadığım şey araçtan indiğimde araç sabitti ve park freni tutuyordu çünkü indikten 8-10 saniye sonra hareket etmeye başladı. Buda park freninin boşaldığı hissini uyandırdı bende. sizin başınıza da böle bişey geldimi bilmiyorum ama bu durum çok canımı sıktı benim. Göz göre göre arkadaki megana bindiriyorduk  walll

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Elektronik Park Freni Sorunsalı

gecmış olsun
el frenını 2 defa cekmekte fayda var elektronıkte olsa belki gevşemış veya ayarı bozulmuş olabılır
bence servıse bi ara gosterın..

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geçmiş olsun, acaba tam olarak çekemediniz mi elektronik park frenini
Tam olarak araçtan inerken ekranda elektronik park freni işaretini gördünüz mü?
Elektronik park freni sisteminde 2 kademeli bir sistem olduğu için yokuşlarda park frenini
iki kez çekmenizi tavsiye ederim .
Eğer park freni ışığını araçtan inerken gördüğünüzü düşünüyor ve buna rağmen park freninin indiiğini düşünüyorsanız
Serviste kontrol ettirmekte fayda var, park freni telinde gevşeme vs. olmuş olabilir..

xisunknown

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

inerken acele ile indim ama çektiğimi ve park freni işaretini gördüğümü hatırlıyorum. zaten 8-10 saniye sabit kalmasıda bunun işareti gibi geliyor bana. ama dediğiniz gibi iki kademeli olduğu için sabredip ikinci sesi de duymakta fayda var galiba...

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Elektronik olan hiç bir şeye 100% güvenmem hele ki bu el freni ise. Ben mekanik el frenine bile güvenmediğim için her daim el freni  + viteste bırakırım aracı + kaldırım varsa tekeri kaldırıma doğru veriririm. Kışın don ihtimali varsa o zaman el frenini çekmem diğer ikisini yaparım. Astrayı aldıktan sonra elektronik park frenine ise asla güvenmem.

gencebay25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

geçmiş olsun. ben de bazen el fireni düğmesini ilk kaldırdığımda el fireni devreye  girmiyo ama ikinci kez çekmemde devreye giriyo. tavsiyem iki kez çekmeniz yönünde...

qwer001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.battlefieldturk.com

Aynen bazen el frenini acele ile çektiğimde kadranda park ışığının yanmadığını fark ediyorum.Bence mutlaka kadrandaki ışığın yanıp yanmadığını kontrol etmek gerek.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

geçmiş olsun 8-10 sn uzun bir süre tabi ama yokuş kalkış asistanı eğimdeyse tutuyor buda yanıltıyor , tabi 8-10 sn kadar değil

polatts

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bir el freni düşünün ki tutmasın tuhaaaaaf çooom tuhafffff:)))
öncelikle çok geçmiş olsun ucuz yırtmışın, iki kere beş kere fark etmez servise git problemi çözmelerini söyle.

Tamkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geçmiş olsun ucuz atlatmışsınız, muhtemelen el freni devreye girmedi ve eğim çok az olduğu için hareket etmesi 8-10 sn yi buldu ben biraz pimpirikli olduğum için özellikle park işareti ekranda sabit kalana kadar beklerim.