elektro servo direksiyon hakinda

corsa1.012v

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ustalarim benim merak etigim bisey var benim arabanin direksiyonu elektroservo, ve sorun sola daha kolay donuyor ve zor toparliyor, saga daha zor donum kolay toparliyor acaba sorun ne olabilir rot balans ile duzelirmi yoksa baska biseymi var, tesekurler

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben böyle bir durumla karşılaştım, rot balans ile düzelmedi ve aracın herhangi bir geometri problemi de yoktu. elektrikli direksiyon tertibatında acaba nasıl bir sorun olabilir?

corsa1.012v

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ustalarimiz yardim lutfen

yakuzz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
80YTL ye yapılır o sorun..

Şimdi şöyle elektro servo direksiyonların axis ve rotasyon ayarlarında zamanla sapmalar olabiliyor. Bunu iyice hissetmeye başladığında servise gidiyorsun; servis sana "abi direksiyon kutusunun komple değişmesi lazım, çünkü bunlar elektronik direksiyon.allah muhafaza kitlenirse ölürsün.fiyatı 1,250 YTL" diyor, sen buna itibar etmeyeceksin.. başkaca dürüst bir servis bulup 50-80 ytl arasına gönül rahatlığıyla yaptıracaksın ve o malum servise ömr-ü billah (bencileyin) küfredeceksin..

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki ben burada şunu öğrenmek istiyorum.

direksiyon paralelliğni yitirdiğinde yani direksiyonu paralel tutunca araç düz gitmeyip biraz eğik tutmak gerektiğinde, direksiyonu paralel hale getirme işleminin rot ayarları ile yapılması durumunda (direksiyonun iki yöne eşit tur dönmemesi) bu anlattığın axis ve rotasyon ayarları değişmiş olabilir mi.

yakuzz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
zannetmiyorum.. eps olan araçlarda ki bu sistemin vazifesi; düşük hızlarda "yumuşak", yüksek hızlara çıkıldığında ise "sert" direksiyon ile sürüş stabilitesini sağlamaktır. Yani hızlı giderken ani direksiyon kıramazsınız, yada zorlanırsınız.

Ama elektronik bir düzenek olan bu sistem zamanla tek taraflı sertleşebiliyor, yada hızlı gidilmesine rağmen yumuşak yada aksine düşük hızda sert olabiliyor.

Oysa sizin dediğiniz durum bana daha farklı gibi geldi. Rot yada kamber ayarı ile eps ayarının iltisaklı olduğunu zannetmiyorum.

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki yakuzz, yukarıda 80 ytl. ye yapılır dediğin şey bir nevi ayar mı, nasıl yapıldığını biliyor musun?

yakuzz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bana esp kutusunun bir cihaz yardımıyla ayarlandığı söylendi. Açıkcası 80 YTLyi duyunca nasıl yapıldığını pek de umursamadım. Çünkü yetkili servis tamiratının olmadığını, kutunun komple değişmesi gerektiğini , ederininde 1,250YtL olduğunu söyledi.

Dahası sadece 50 YTL aldılar.. Başka yerlerde de yapıldığını, öyle aman aman bir ustalık gerektirmediğini ise sonradan duydum.