El Freninin Donmaması İçin

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
Selam arkadaşlar. Malum bu kış günlerinde el frenini çekik unuttuğumuzda donuyor ve hareket ettirmek zorlaşıyor. Bi önceki aracımda hiç böyle bir sorun olmazdı(99broadway). ama bu opelde 3 sefer başıma geldi. artık dikkat ediyorum. bu sorunun tamamen nasıl önüne geçeriz? Hiç donmamasını sağlayabilirmiyiz? Donduğu zaman ne yapılmalı? Acilen araçla gitmemiz gerekiyorsa ne yapılmalı?

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Donmanın önüne geçilemiyor. Donduğu zaman o şekilde hareket ederseniz balataları yakma olasılığınız büyük. En güzeli aracı viteste bırakıp el frenini çekmemek.

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tak vıtese cekme usta el frenını en ıyısı bu yokusta ısen tekerı kır aracı daya kaldırıma en grantısı bu cekme

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Düz yere bırak üstad... Hafif öne eğimliyse geri vitese, geriye eğimliyse 1. viteste dursun... ben çekmiyorum el frenini son 1 aydır... afyonda havalar inanılmaz soğuk...
önümüzdeki 4 günün durumu da bu :D
adszqfe.jpg

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Donduysa açmak için yapabileceğin en kolay yol; aracın altına eğilip arka tekerleklerin ön kısmına doğru bakıldığında (arka oturağın alt hizası) el freni halatının bağlantıları görülür, o halatı birkaç kere sert şekilde sallayarak hareket ettirmeye çalışın en kolay açılma şekli odur.

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
aklıma geldikçe çekmiyorum zaten. savaş abi dediğine bakıcam..

muratogretmen25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dikkat etmeniz lazım. Ben de sorunun çözümü yok diye biliyorum...

var arkadaşlar aracı kanala çekin ve antifriz püskürttün. zaten donma tam o lastiklerin arka kısmındaki 30-40 cm lik açık kısmda oluyor. diğer kısımlar kablo gibi kaplı vaziyette. ben antfriz püsküttüm, 10 günde bir de tekrarlıyorum , ilk seferden sonra hiç donmadı

hayrettinmetin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar araç hareket ediyor ve tekerler dönmekte zorlanıyorsa donan balatalar değil halatıdır. El freni halatı eski ise kışın su ve bir süre sonra da çamuru içine alıyor. Donmanın da etkisiyle halat takılı kalıyor. Akşam el frenini çekmeden bıraksanız bile beş dakika sonra durup el frenini çektiğinizde halat bırakmayacaktır. Tek çaresi yeni bir halat. El freninin bile çok rahat çekildiğini göreceksiniz. Ben değiştim. -16 da bile öyle bir sorun yaşamıyorum.