el freni mi dondu ??

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eve 2-3 günde bir 6lı 1.5 litre su alır, boş şişelerin bir kısmını tekrar doldurup bagaja koyarım, yazın falan çok toz olduğunda yıkamaya üşendiğim zaman döküp saplı cam sileceği ile suyu çeker geçici olarak aracı temizlerim. Bu kış ise kar yağdıktan sonra, termosifondan 80 derece suyu bu şişelerden 2-3 tanesine doldurup üzerine doyma noktasına gelecek kadar da sofra tuzu ekleyerek tekerin altındaki karı/buzu eritip ilk harekette patinaj yapmasını engelledim. Bu sayede döktüğüm suyun donma noktasını da düşürüp gün içinde de yapışmasını engelledim. Mesela şuan saat 12 ve hava -8 derece ve hava durumuna göre bugün en yüksek sıcaklık -5 derece olacak. Sonuçta her şekilde dökülen saf sıcak su bir şekilde donacak :)

Mecburen yokuşa koymak zorundaysanız ve el freninin yapışmamasını istiyorsanız aracın burnunu yukarda olacak şekilde 1. viteste ve işi garantiye almak için de direksiyonu kaldırıma doğru çevirip gene el frenini daha az çekmeniz yetecektir içinize sinmezse taş da koyabilirsiniz son olarak. Tabi bu yöntem için aracınızı tanımanız ve emin olmanız gerekir :)

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilk yağdığı sabah benim de donmuştu, ben kolayımda olduğundan antifiriz döküp zorladım, biraz kütürtüden sonra açıldı :D

ozann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkalar kampanaysa eskimeye basladikca daha cok yapismaya baslayacak. Eski aracimda her yikamadan sonra yapismaya baslamisti, bi ara baktiririm derken geri geri gelirken arka sag lastik kilitlendi acilmadi. Frenciyi cagirdim icini acti, tamamen dagilmis. Kampanalari degistirdim sorun cozuldu. Yani yapistiginda ileri-geri yaparak cok zorlarsaniz icini dagitabilirsiniz. En guzeli duz zeminse el freni cekmemek.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Faik 35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslinda balata spreyi veya wd40 siksak ise yaramazmi yoksa daha beter mi yapar

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslinda balata spreyi veya wd40 siksak ise yaramazmi yoksa daha beter mi yapar

Balata spreyi donmuş kampanayı açar mı bilmiyorum hocam ama sakın frenlere wd40 sıkmayın frenin bir anlamı kalmaz siz freni fazla çekmeyin viteste bırakın gene yapışırsa sıcak su dökerek çözmeye çalışın :)

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilk yağdığı sabah benim de donmuştu, ben kolayımda olduğundan antifiriz döküp zorladım, biraz kütürtüden sonra açıldı :D

Vectra B'lerde el freni halatı arka çamurluğun ön tarafından hafif sarkık gibidir. Elle sallandığında genelde bırakır aklınızda olsun :)

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hiç el freni çekmeseniz :)
burasıda akşam -6 ya kadar düşüyo...vitese bile koymadan öyle bırakıyorum :)