El frenİ Çekmek!

opelcorsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
Arabayı kışın aldığımız için (otomatik vites) bir kaç tanıdık kışın el freni çekmeyin donabilir dediler. Bizde P konumuna alıp, stop ediyorduk. Bazen servis, yıkamacı gibi yerlere gittiğimde el frenini çekiyorlar ve unutkanlıkla biraz gidiyorum. Uyarıyı görünce hemen indiriyorum.

Sizce artık otomatik viteste el frenini kullanmalımıyız? Motora yük biner falan demişler bazıları, fazla anlamam motordan, aracı aileden 3 kişi kullanıyor. El freni çekmemeye alıştığımız için sorun olabilir. Otomatikte el freni çekmemenin bir zararları olur mu? Bilen, anlayan arkadaşlarım yorumlarını esirgemesin.Şimdiden çok teşekkürler.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Otomatik düz fark etmez el freni mutlaka çekilmesi gerek. Otomatik araçlar da P konumu var ama tutup dik bir rampa da P konumuna almak demek bütün gücü araca yüklemek demek...

Otomatik kullanıcısı olarak... aracımı duracağım yere geldiğimde önce N konumuna alırım araç rahatlayınca ilk iş el frenini çeker aracın freninin tam tuttu noktadan sonra aracı P konumuna alırım. Ve ne kadar dik olursa olsun araca güç bindirmem.

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Otomatik vites araçlarda P konumunda aracı sadece küçük bir diş tutar ve el freni çekilmediği zaman özellikle bayırlarda bu dişe çok fazla yük biner. Aracınızı don olabilecek zamanlarda düzlüğe koymaya çalışın o zaman çekmezseniz sıkıntı olmaz ama dik bayırlarda park esnasında mutlaka çekin.

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
çok soğuk havalarda köküne kadar çekmek yerine en azından 1-2 diş çekerek alışkanlık kazanmanız gerekli. hele ki dağda bayırda parkediyorsanız köküne kadar çekseniz yeridir, şanzımanınız çatlayıp patlayacağına fren tertibatı çatlasın :)

astrAir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cekilmez diye bi kanun yok ancak dedikleri gibi sonuna kadar cekmekde gerekmez sanjumandan olmak yerine bi fren teli ile bu işten yirtablirsin :)

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kışın donmasın diye bende vitesi 1e alıp el freni çekmiyorum. Tabi düzlükte yapıyorum bunu. Eğer rampa varsa yine viteste bırakıp el frenini çekiyorum hafifçe.

CARBON95

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yok arkadaş. hafifce çekmek falan kurtarmıyor benim aracı. Rampada salıveriyor kendini. İlla ümüğüne kadar çekcem. :D

opelcorsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bulunduğumuz yerler düzlük rampa,yokuş gibi yerlere park gibi bir sorun yok ama kendinimizi el frenini kulanmaya alıştırsak iyi olacak gibi. Böyle iyidik biz ya :D

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eğer düz , eğimsiz bir yerde isem otomatik araçta "P" konumunda bırakıyorum.Ama eğim varsa el frenini mutlaka çekerim.Eğimsiz yerde el freni çekmeme nedenim ise diğer acemilerin neden olabileceği ufak dokunuşlarda araç esneyebiliyor ve tamponda vs kırıklara sebep olmuyor.Ama el freni çekili ise affetmiyor.Ancak dediğim gibi sadece eğimsiz yerde !

Son düzenleme: